Szukasz książek dla dziecka w wieku 7-8 lat? Ten post będzie idealny, bo zebrałam w nim serie książek, które sprawdziły się u nas najlepiej.
Serie książek dla dzieci, które polecamy:
Magiczne drzewo
Najlepsza seria, jaką znamy. Wszystkie części cudowne. Mieliśmy szczęście, że zaczęliśmy czytać, jak już wiele było wydanych i czytaliśmy jedna za drugą. Pierwszą wypożyczyliśmy w bibliotece i było nią „Magiczne krzesło”. Po niej kupiłam resztę książek używanych, bo akurat były w pakiecie. Dwie następne, na które już czekaliśmy udało mi się pokazać w ramach współpracy z Wydawnictwem Znak. Za każdym razem, gdy w szkole czy ktoś z rodziny pyta Dziubdziaka jaka jest jego ulubiona książka podaje Magiczne Drzewo. Książki Andrzeja Maleszki to nie tylko przygoda, ale też kilka morałów, które wyniesie z nich dziecko, co sprawia, że są one jeszcze bardziej wartościowe. Książki wciągają od pierwszej strony. Dziubdziak (i ja również) z niecierpliwością wyczekiwaliśmy wieczora, by przeczytać kolejne strony. Czytanie możesz zacząć od dowolnej książki. My zaczęliśmy czytać od początku, ale w każdej jest opisana inna przygoda, a na końcu znajdują się „ważne informacje”, w których jest wyjaśnione kto jest kim itp., więc czytanie po kolei nie jest koniecznością.
Jeśli szukasz pomysłu na prezent dla dziecka powyżej 6 lat (sugerowany wiek to 8-13 lat, ale u nas sprawdziła się wcześniej) bardzo polecam tą serię. Jest ogromnie wciągająca, a przyjemność z czytania ma i dziecko i rodzic.
Recenzje dwóch konkretnych części znajdziesz tutaj:
Geniusz – recenzja klik.
Zaginiona Para – recenzja klik.
Wojna cukierkowa
Super, opowieść choć momentami ciut straszna dla małego czytelnika. Trzyma w napięciu i fabuła wciąga nawet dorosłego. Idealna do rozmowy o samodzielności, rozmowach z obcymi. Osobiście bardzo się wciągnęłam. Dziubdziak nieco mniej, ale dotrwaliśmy wspólnie do końca. Druga część czeka w kolejce, aż Filip też będzie nią zainteresowany, bo na razie czytanie jej z 4-latkiem nie jest możliwe😉
Sherlock Holmes,.Wyd.Tandem
Super pozycja. Krótkie i ciekawe opowieści. Można pochłonąć w jedno popołudnie. Niedroga seria, a bardzo dobrze się czyta. Idealna dla małych detektywów. No i Sherlock to klasyka. Myślę, że bęðzie również idealna na prezent 🙂
Biuro śledcze Trop Sekret
Świetna, bardzo wciągająca historia. Nią zainteresowany był nawet mój młodszy syn, który wtedy miał 3,5 roku. Zadawał pytania i historia go fascynowała. Będzie więc idealna do wspólnego czytania dla rodzeństwa. Książka przeznaczona jest dla dzieci 8-12 lat, ale jak widać przy czytaniu z rodzeństwem może zainteresować też młodsze dzieci. W książce jest 5 rozdziałów – 5 śledztw. To fajne rozwiązanie, bo nie czeka się tak długo na zakończenie sprawy i można rozwiązywać kolejną zagadkę. Głównymi bohaterami są Inka i Filip, których ojcowie założyli biuro śledcze Trop Sekret. Pod ich szyldem nastolatkowie rozwiązują ciekawe śledztwa i bardzo dobrze im to idzie. Świetne jest też to, że dziecko jest zaangażowane w czytanie nie tylko przez słuchanie historii, ale pomaga bohaterom w śledztwie dzięki pytaniom w niektórych miejscach książki. Dzięki temu można sprawdzić swoje zdolności detektywistyczne.
Odlotowe gołębie
Seria komiksowa „Odlotowe gołębie” to seria, o której myślałam od dawna, ale długo mnie nie przyciągała. Kiedy jednak się zdecydowałam okazało się, że mój 8-latek ma ubaw. Przy pierwszej części nie byłam przekonana, przy drugiej kupiły i mnie. Dziubdziak chce kupić wszystkie i czytać od początku plus czekamy na nowe, kiedy się pojawią😊 tymczasem recenzję dwóch części znajdziesz tutaj: klik. Książka idealna dla 8-9 latków.
Banda z Burej
Świetna książka o więzach rodzinnych. Mała zagadka, bardzo ciekawa także dla osoby dorosłej (choć prosta). Język prosty i lekki, przyjemnie się czyta.
Dziennik Cwaniaczka
Też zabawne historie, ale trzeba wypróbować to poczucie humoru. Nam odpowiada. Nie mniej z zakupem na prezent, jeśli kogoś nie znam bym nie ryzykowała. Dla siebie polecam na próbę jedną część i zobaczycie. Perypetie szkolne Cwaniaczka są naprawdę prześmieszne, ale trzeba mieć dystans😉 Tekstu nie ma dużo. Czyta się ją nawet zbyt szybko 😀 My przeczytaliśmy wszystkie części z wyjątkiem najnowszej, ale na pewno w końcu ją kupię lub trafi do nas do biblioteki, bo resztę książek mieliśmy właśnie przyjemność wypożyczyć 🙂
Zosia i jej zoo
Urocze opowieści. Zosia jest dziewczynką, która mieszka w zoo i rozumie mowę zwierząt. Ma świetne przygody. Każda część jest o innym zwierzęciu, które zostało uratowane przez słynnego podróżnika pana Horacego i zabrane do Azylu, gdzie zapewnia im opiekę. Gdy Dziubdziak miał 6 lat przeczytaliśmy zdecydowaną większość dostępnych pozycji. Mam wrażenie, że teraz już jest na nie za duży, więc polecam raczej dla 7-latków.
Z innych polecanych pozycji czytaliśmy też „Seria niefortunnych zdarzeń” i „Baśniobór”, ale one nie były dla nas na tamten moment. Choć Baśniobór będziemy teraz próbowali czytać ponownie.
Seria niefortunnych zdarzeń jest moim zdaniem raczej dla dzieci lubiących dreszczyk emocji i tematy mroczniejsze. Ciekawa, wciągająca, ale pełna zła, nawet mi niektóre rzeczy nie mieściły się w głowie🙈 Pierwszą część opisałam, bo wybrałam ją do recenzji, ale na więcej się nie zdecydowałam. Recenzję znajdziesz tutaj – klik.
Baśniobór – dużo osób poleca, nam coś nie szło, ale Dziubdziak miał 7 lat i będziemy znów próbować, bo akurat jest ta seria u nas w bibliotece. Jeśli coś się zmieni to dam znać😊