Poznajemy pory roku – zabawy dla przedszkolaka


Poprzez obserwację pór roku dziecko otrzymuje informacje, co do długości dnia, stopnia intensywności ogrzewania przez słońce. Zauważy, że promienie słoneczne grzeją, i w związku z tym, w słońcu będzie ciepło, a w cieniu chłodno. Przyjrzy się kroplom rosy, świecącym jak tęcza. Zobaczy wędrujący cień drzewa, słońce zasłonięte częściowo chmurami. Możecie porozmawiać o tym, jak powstają chmury, deszcz, śnieg, mgła. Punktem wyjścia do rozmów o porach roku mogą być książki, które były inspiracją do stworzenia tego postu. Możesz też wykorzystać kilka zabaw, które Ci dzisiaj pokażę 🙂

Jak pobudzić zainteresowanie dziecka porami roku?

Zabawy

By pobudzić zainteresowanie porami roku, wychodźcie z domu i obserwujcie, co się zmieniło. Możesz też wykorzystać aparat fotograficzny. Zrobić zdjęcie, jakieś charakterystycznemu miejscu i potem pokazać dziecku, jak wygląda w poszczególnych porach roku.

Pory roku mają też swoje zapachy. Koszona trawa, ognisko, krem przeciwsłoneczny.

Pogodowy album – z wycinanek np. z gazet. Możecie stworzyć go zarówno pod kątem pór roku, jak i pogody.

Możesz również zrobić butelki sensoryczne na każdą porę roku:
– wiosna – np. kolorowy ryż, cekiny,
– lato – piasek, muszelki,
– jesień – kamyki, szyszki,
– zima – woda, oliwka np. dla dzieci, brokat, gwiazdki.

Sprawdzą się też pieczątki:
– wiosna – kwiatki z zamoczonego w farbce dołu butelki po wodzie mineralnej,
– lato – muszelki np. z tektury,
– jesień – odciskanie liści,
– zima – pieczątka z ziemniaka np. gwiazdki. O pieczątkach pisałam kiedyś cały post. Jeśli masz ochotę przejdź tutaj.

Jakiś czas temu na blogu pisałam też o zabawach dla małych miłośników pociągów i był tam też pociąg pór roku. Wystarczy np. kolorowy papier – wytnij prostokąty, doklej kółka i napisz lub wydrukuj nazwy miesięcy – każdy miesiąc to osobny wagon. Na każdym wagonie możesz narysować lub przykleić coś kojarzącego się z danym miesiącem np. styczeń – śnieżki, marzec – kwiatki itd. W taki sposób dla młodszego malucha możesz stworzyć z wycinanek 4 wagony z podziałem na pory roku. Jeśli masz jakieś zdjęcia lub magazyn (np. z tematem – ogród), żebyś mogła wykorzystać zdjęcia danych pór roku, warto je tu wkleić, by od razu maluch powiązał nazwę pory roku z obrazkiem lub zdjęciem.

Jeśli szukasz pomysłów na teraz, na wiosenne zabawy, nagrałam też film na YouTube z propozycjami na zabawy, a w opisie dodatkowo grafikę z listą pomysłów.

Książki

Chciałabym Ci pokazać nasze trzy nowe książki, których autorką jest Patrizia Hegarty, wydane przez wydawnictwa Wilga, które zamówiłam właśnie z myślą usystematyzowania wiedzy o porach roku.

Drzewo

Książka, która pokazuje, jak zmienia się życie w lesie w kolejnych porach roku. Zaczynamy zimą i powoli las zmienia się. Śnieg topnieje, pojawia się więcej zwierząt. A na gałęziach pojawiają się pierwsze kwiaty. Książka jest bardzo ładnie wydana. Okładka jest twarda, a w środku wiele wyciętych małych elementów. Sowa, pszczoły, wiewiórki, co sprawia, że książka będzie też dobrym materiałem na prezent. Kiedy odpakowałam paczkę, od razu wpadła mi w oko i wiedziałam, że czytanie jej będzie przyjemnością. Ilustracje są bardzo ładne, kolorowe, jednocześnie faktycznie widać zmieniające się pory roku i subtelność tych zmian w krajobrazie. Tekstu nie jest dużo i jest on wierszowany, dzięki czemu czyta się szybko, więc sprawdzi się też dla młodszych maluchów, które nie mają jeszcze cierpliwości, by słuchać długich opowieści. Ale ja postawiłam tu na czytanie z przedszkolakiem, bo ostatnio Dziubdziak dopytywał, jakie pory roku są po sobie, czym się różnią itp.


Pszczoła

W tej książce dziecko pozna bliżej pszczoły i ich zadanie. Zobaczy, w jaki sposób tworzy się miód i dlaczego to dzięki pszczołom łąki i polany są pełne kwiatów. Wierszowany tekst sprawia, że przyjemnie się ją czyta. Będzie dodatkową książką do poznania wiosny, lata i przyrody. Dzieci zazwyczaj lubią poznawać rośliny, owady, co też sprawia, że kształcimy zmysł obserwacji.


Księżyc

Bardzo ciekawa pozycja o Księżycu. Znalazły się też w niej lubiane przez Dziubdziaka maskonury. Wycięta tarcza księżyca rośnie i maleje, dzięki czemu możemy poznać odpowiednie fazy księżyca. Dziecko zrozumie, w jaki sposób ptaki wiedzą, kiedy będzie odpowiedni czas na odlot do ciepłych krajów i jak księżyc wpływa też na inne zwierzęta. Razem z poprzednimi dwoma książkami tworzą piękny zestaw książek o przyrodzie dla małych miłośników przyrody i nie tylko. To punkt wyjścia do rozmów o fazach księżyca, zorzy polarnej, zwierzętach zamieszkujących różne rejony świata. Ze względu na „nocny” temat będzie też dobrą pozycją do zasypiania 🙂

Która zabawa spodobała Ci się najbardziej? Daj znać,w jaki sposób poznajecie pory roku 🙂

Podoba Ci się ten wpis? Polub nas na Facebooku 🙂

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.