Cuda w ciele. Opowieści 5 minut przed snem

„Cuda w ciele – opowieści 5 minut przed snem” to pierwsza książka o ciele, którą Dziubdziak naprawdę się zainteresował. Do tej pory, jako, że sama takie tematy uwielbiałam jako dziecko, podsuwałam mu tematycznie książki związane z ciałem, ale jakoś go nie interesowały. Cuda w ciele to w końcu strzał w dziesiątkę.

Co ważne, wg Wydawnictwa jest ona przeznaczona dla dzieci 5+, i faktycznie mój prawie czterolatek dla odmiany w ogóle nie był nią zainteresowany. A Dziubdziak lat 8 zachwycony😀 W przystępny dla kilkulatka sposób przekazuje wiele informacji na temat anatomii i pomoże zaspokoić dziecięcą ciekawość w tym temacie.

W książce znajdziecie urocze opowieści o tym jak powstaje dziecko, jak pracują serce, płuca, mózg. Podziwiamy skórę, mięśnie. Dziecko pozna tajniki trawienia, ciekawostki o kościach i zmysłach.

To wspaniały wstęp, który znacznie ułatwi naukę biologii.

Tekst jest wierszowany, więc wpada w ucho. Można przeczytać wszystko na raz lub codziennie kawałek, czyli te tytułowe 5 minut przed snem. Czytając na części na pewno dziecko lepiej wszystko zapamięta i będzie też to wstęp do rozmowy na dany temat. Po kilku czytaniach taki wierszyk może być nawet zapamiętany przez dziecko.

Na końcu każdego rozdziału są ciekawostki. I są one faktycznie na tyle ciekawe, że dziecko może je zapamiętać na dłużej. Na przykład:

  • mamy 17 km naczyń krwionośnych,
  • gruczoły potowe mają nas ochłodzić,
  • największy mięsień jest w pupie a najmniejszy w uchu,
  • gdy chodzisz używasz 200 mięśni, a gdy mówisz 100,
  • dorośli mają 206 kości, z czego połowa jest w dłoniach i stopach,
  • kości odnawiają się co ok. 10 lat.

Długo by wymieniać…ale przyznasz, że jest to naprawdę ciekawe dla dzieci? Te ciekawostki przyciągnęły uwagę Dziubdziaka najbardziej. Plus w części o mózgu znajdziecie nawet jego prostą budowę, Dziubdziak od razu to wyłapał i chciał się nauczyć.

W rozdziale o nowym życiu miałam nieco szczęścia, ponieważ sam temat powstawania dziecka był tak wytłumaczony, że chłopcy więcej nie pytali. Jeśli Twój maluch zadaje trudne pytania warto wcześniej zastanowić się jak dodatkowo wytłumaczyć takie słowa jak plemnik, komórka jajowa czy dlaczego jeden z plemników to Spermuś😉

Później nie trafiłam już na nic co mogłoby mnie zaskoczyć. A samym tekstem jestem zachwycona, bo wierszem opowiada o ważnych sprawach. Na przykład o tym jak pracuje serce, jak jest zbudowane. Dlaczego ważna jest przepona i czemu trzeba docenić oddychanie.

Książka opatrzona jest świetnymi ilustracjami przyciągającymi uwagę dzieci. Zobacz na zdjęciach. Samo wydanie w twardej oprawie ze złoceniami również jest piękne. Będziemy też przy okazji chcieli przeczytać drugą książkę z tej serii „Cuda w lesie” i kolejne, jeśli się pojawią.

To zdecydowanie wartościowa pozycja dla przedszkolaków i dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Idealna na prezent.

Tutaj możesz zobaczyć gdzie kupisz ją w najlepszej cenie: Cuda w ciele – Gabby Dawnay, Mimi Purnell

Post powstał dzięki współpracy recenzenckiej z Wydawnictwem HarperKids.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.