Jedzie pociąg z daleka… – 23 proste inspiracje na zabawy

Wiesz, że dzisiaj (25 listopada), obchodzimy Dzień Kolejarza? 🙂 Takie dni są okazją do nauki, ale też mogą być dla nas fajnym punktem wyjścia do tworzenia pomysłów na zabawy, szczególnie dla młodszych maluchów, które często pociągi uwielbiają 🙂 Dziubdziak należy do grupy miłośników kolei 😉 Więc jak zaraz zobaczysz, mamy całkiem sporą pulę zabaw do wyboru i też byliśmy na kilku ciekawych wycieczkach.

Jakie zabawy „pociągowe” wybrać?

1. Pociąg pór roku

Zaczynamy od bardzo prostych pomysłów 🙂 Wystarczy np. kolorowy papier – wytnij prostokąty, doklej kółka i napisz lub wydrukuj nazwy miesięcy – każdy miesiąc to osobny wagon. Na każdym wagonie możesz narysować lub przykleić coś kojarzącego się z danym miesiącem np. styczeń – śnieżki, marzec – kwiatki itd. W taki sposób dla młodszego malucha możesz stworzyć z wycinanek 4 wagony z podziałem na pory roku. Jeśli masz jakieś zdjęcia lub magazyn (np. z tematem – ogród), żebyś mogła wykorzystać zdjęcia danych pór roku, warto je tu wkleić, by od razu maluch powiązał nazwę pory roku z obrazkiem lub zdjęciem.

2. Kolorowy pociąg

Już niedługo na blogu pojawi się kolejny post z inspiracjami właśnie na zabawy do nauki kolorów, ale pociąg jest bardzo fajnym do tego narzędziem. Wystarczy wykorzystać prostokąty w różnych kolorach.

3. Jedzie pociąg

Budujemy pociąg z klocków i dodajemy dźwięk np. z Youtube jadącego pociągu. Udajemy, że jedziemy pociągiem – bardzo angażująca zabawa ruchowa 🙂

4. Książki 

U nas akurat cała o pociągach Pociągi, Wydawnictwa Babaryba –  wielkoformatowa książka obrazkowa. Na każdej stronie znajdziecie panoramę miasta Sprężyna Zdrój i jej mieszkańców, którzy lubią podróże pociągami. Książki obrazkowe sprawdzają się już dla najmłodszych dzieci, a im starsze tym więcej szczegółów można znaleźć 🙂

U nas takie książki fajnie się sprawdzają, bo dzięki wielu szczegółom, można czytać je wielokrotnie i zawsze znajdzie się coś nowego. Jest dworzec, pociągi podmiejskie, dalekobieżne, klasyczne i nowoczesne, metro, tramwaj. W każdym z nich mnóstwo pasażerów. Jedni jadą, inni czekają na peronie lub chcą szybko się przesiąść. Kolejna książka obrazkowa w naszej biblioteczce, dzięki której możemy wyszukiwać szczegóły i sami tworzyć historię pasażerów. To fajna okazja do rozwoju wyobraźni 🙂 Ilustracje bardzo ładne, wyraźne i nie ma w nich bałaganu, dzięki czemu nawet młodsze maluchy poradzą sobie z wyszukiwaniem szczegółów.

pociągi babaryba

5.Odjeżdżamy naśladując pociąg

Do tej zabawy nie trzeba nawet klocków, czy gotowego pociągu (choć można je dodać) – wystarczy śpiewać „Jedzie pociąg z daleka…” udawać, że jedziemy pociągiem. U nas podróż zaczyna się od kontroli biletów i określenia celu podróży 😉 Potem jedziemy (u nas fajnie się to sprawdza na dworze w ogrodzie, ostatnio trasę pokonywaliśmy sankami), śpiewając piosenkę i zatrzymując się na poszczególnych stacjach.

6.Rosnący pociąg 

Pociąg z rosnących farb – robiłaś kiedyś? Na niewielką ilość wystarczy Ci pół szklanki mąki, 2 łyżeczki proszku do pieczenia, pół łyżeczki soli i woda. Najpierw połącz wszystkie suche składniki i stopniowo dolewaj wody. Dobrą konsystencję poznasz po bąbelkach – ciasto lekko się ciągnie i jest dość pulchne. Nakładamy grubą warstwę farby na kartkę i wkładamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni na 1-2 minuty. Ten przepis znajdziesz też dokładnie opisany (i inne) w moim ebooku z masami sensorycznymi.

7.Mydełko

Kolejna zabawa z mieszaniem 🙂 Mydełka, którymi Dziubdziak był zachwycony. Robi się błyskawicznie, tylko niestety też błyskawicznie znikają. Warto wybrać większe foremki, żeby starczyły na dłużej. Ja wykorzystałam pół paczki żelatyny, 3/4 szklanki gorącej wody i 1/2 szklanki mydła w płynie.

pociągi dla dzieci

8. Kolejkowo we Wrocławiu

We Wrocławiu znajduje się największa makieta kolejowa w Polsce. Zrobiła na nas spore wrażenie i nawet po naszej wizycie, napisałam na bloga cały post. Jeśli ciekawi Cię to miejsce, tam znajdziesz sporo i informacji i zdjęć z tego miejsca 🙂 Zwiedzicie tam sporą część miniaturowego świata – Wrocław, Śnieżkę, Karpacz. Ludzie mieszkający w Kolejkowie tak mali, a tak dokładnie odwzorowani. Klucz programu to oczywiście jeżdżące pociągi. Pięknie i realistycznie wykonane. Druga taka makieta znajduje się w Gliwicach.

9.Pociąg z cyframi

Tak jak robiliśmy pociąg z miesiącami, tak też możemy zrobić go z cyframi i wykorzystać pociąg do nauki liczenia do 10. Wystarczy 10 wagonów. Zamiast cyferek możemy też zrobić alfabet.

pociągi (2)

10.Labirynt

Ostatnio Dziubdziak  ma fazę na labirynty. Mamy małe samochodziki, które jeżdżą po drodze, podobnie można zrobić z małym pociągiem. Wystarczy wydrukować labirynt (wpisz „labirynt do druku” i jest mnóstwo labiryntów do wyboru).

11. Sortowanie kolorów 

Masz klocki w różnych kolorach? Choć wystarczy po prostu kilka przedmiotów, w różnych kolorach. Możesz wykorzystać pociąg z kolorowymi wagonami, który robiłyśmy w punkcie 2. Teraz wystarczy zachęcić dziecko, by dopasowywało kolory klocków do kolorów wagonów.

12. Jedzenie w kształcie pociągu

Może być w kształcie misia, liska, czemu nie pociągu? 🙂 Najłatwiej będzie uformować pociąg z owoców.

13.Pociąg z warzywami i owocami

Masz w domu kilka pudełek po butach i kilka różnych warzyw i owoców? Zróbcie pociąg warzywno-owocowy.

14. Narysuj pociąg

Wystarczy kartka i kredki, a w tle możemy czytać wiersz Lokomotywa Tuwima. Możecie po prostu pociąg rysować, albo rysować, to co dziecko usłyszy w wierszu.

15. Pociąg z pudełek

Jeśli masz pudełka po butach, możesz je połączyć wstążką, sznurówką itd. i zrobić kartonowy pociąg 🙂 A jako pasażerów ułożyć pluszaki.

16. Wagony z zadaniami

Możesz też zrobić papierowe wagony i do środka włożyć zadania do wykonania.

17. Wycieczka po różnych miejscowościach

Warszawa, Wrocław, Rzeszów – jazda wymyślonym pociągiem, po różnych miejscowościach to też okazja do poznania nowych miast i rozwoju mowy.

18.Piosenki

Muzyka ma niesamowity wpływ na nasze dzieci. To kolejna okazja do włączenia lub śpiewania piosenek o pociągach.

19.Zabawa logopedyczna

Naśladowanie pociągu to też fajna zabawa logopedyczna. Oprócz nazw miejscowości, udajemy dźwięki pociągu – stoimy na stacji, maszynista woła Odjazd!, Jedziemy pociągiem ciuf-ciuf, puf-puf, ciuch-ciuch. Hamuje iiiii itp

20.Stacja kolejowa z pudełka bo butach

A może masz tylko jedno pudełko? Zrób stację kolejową 🙂 Wystarczy położyć pudełko bokiem, żeby pociągi wyjeżdżały z dziury. Dla każdego możesz stworzyć osobne tory.

21.Wycieczka pociągiem

Co może być lepszego od wycieczki prawdziwym pociągiem? 🙂

22.Wycieczka na dworzec

Jeśli nie przejażdżka, to sama wizyta na dworcu kolejowym, będzie atrakcją, szczególnie w dużym mieście, gdzie co chwilę przyjeżdżają i odjeżdżają różne pociągi.

23.Wycieczka do muzeum

W tamtym roku byliśmy na wycieczce w Warszawie. Miałam spore plany, co do naszego zwiedzania, ale w końcu, jak na małego miłośnika pociągów przystało pojechaliśmy zwiedzić Stację Muzeum.

We Wrocławiu Kolejkowo zrobiło na Dziubdziaku, spore wrażenie, więc kiedy usłyszał o pociągach, nie było mowy o zmianie planów 😉 Fajna jest dodatkowo sama lokalizacja muzeum. Obok znajduje się ogromne torowisko, gdzie co chwilę przejeżdżają pociągi. Jest też niedaleko do Dworca Kolejowego, więc można też sobie od razu zrobić wycieczkę pociągiem. Muzeum zrobione jest w miejscu dawnego dworca Warszawa Główna Osobowa. Zwiedzaliśmy Stację  bez przewodnika – na tamten moment, kiedy Dziubdziak miał dwa lata raczej jeszcze takie zwiedzanie nie miałoby sensu.

W Muzeum znajdziecie wiele pamiątek związanych z historią kolejnictwa: makiety kolejkowe, modele, mundury, zdjęcia. Do zwiedzenia są 4 sale i skansen (na zewnątrz, więc warto by pogoda była w miarę dobra na takie zwiedzanie). Świetne miejsce, gdybyśmy mieszali tam częściej

stacja muzeum blog parentingowy

To nasze zabawy, które najczęściej wykorzystujemy w tym temacie 🙂 Która najbardziej Ci się spodobała? 

 

Podoba Ci się ten wpis? Polub nas na Facebooku 🙂

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.