Sposób na weekend z dzieckiem? Kolejkowo we Wrocławiu

Tak to już chyba jest, że jak się mieszka w danym mieście to korzysta się z jego atrakcji mniej, niż gdy przyjeżdża się tylko na wycieczki. Takim właśnie sposobem dopiero niedawno, dowiedziałam się o kolejnej atrakcji dla dzieci we Wrocławiu – Kolejkowie. Jest to największa makieta kolejowa w Polsce. Znajduje się ona na Dworcu Świebodzkim, więc z wielu miejsc we Wrocławiu będzie tam dobry dojazd. Jest też bardzo blisko rynku więc przy okazji możecie zwiedzić wiele innych miejsc.

Dziubdziak uwielbia pojazdy. Samochody, autobusy, traktory, tramwaje i oczywiście tematycznie – pociągi. Kiedy więc zastanawiałam się, co wybrać, gdy pogoda nieco pokrzyżowała nam plany, wpadłam na Kolejkowo. Dziubdziak był zachwycony i spędziliśmy tam sporo czasu. W sumie wcale nie chciał stamtąd wychodzić, ale jednak go przekonałam, że przejażdżka tramwajem też będzie fajna 😉

Co tam znajdziecie?

Zwiedzicie tu sporą część miniaturowego świata. Makieta przedstawia życie na Dolnym Śląsku. Zwiedzicie m.in. Wrocław, Śnieżkę, Karpacz. Byłam i nadal jestem pod wrażeniem precyzji i jakości wykonania tej makiety. Ludzie mieszkający w Kolejkowie tak mali, a tak dokładnie odwzorowani. Budynki, ulice, samochody – wszystko było, jak prawdziwe, tylko mniejsze 😉 No i klucz programu – jeżdżące pociągi. Równie pięknie i realistycznie wykonane.

W Kolejkowie zmieniają się też pory dnia. Raz mamy noc, a raz towarzyszymy mieszkańcom podczas dnia. W nocy świecą latarnie i zapalają się światełka w domach – pięknie to wygląda. Największe wrażenie zrobiła na mnie właśnie dbałość o szczegóły i tak doskonałe odwzorowanie rzeczywistości. Makieta zresztą zajęła jego twórcom sporo czasu.  Makietę tworzono przez 2 lata. To ogrom pracy. Zrobienie jednej figurki zajmuje kilka godzin np. piłkarze WKS Śląski Wrocław, były robione przez 5 godzin. Prostsze postaci zajmują ok. 3 godziny.

Kolejkowo to atrakcja nie tylko dla dzieci. Każdy dorosły dostrzeże piękne efekty długotrwałej pracy nad miniaturowym światem. Fajnie jest zwiedzić Dolny Śląsk, patrząc na życie z góry, choć zdecydowanie najwięcej radości będą tu miały dzieci.

Kolejkowo w liczbach

Na powierzchni 260 metrów kwadratowych znajdziesz 2300 figurek ludzi i zwierząt, 15 pociągów, 60 wagonów, ponad 100 samochodów,  162 budynki, mosty, tunele.

Możesz obserwować tu życie mieszkańców Kolejkowa – jest para młoda, mama karmiąca piersią na ławce, plażowicze, turyści, motocykliści. Zwierzęta, cyrk, długo by wymieniać 🙂

My odwiedziliśmy Kolejkowo w tygodniu więc nie było za dużo odwiedzających. Dzięki temu każdą makietę moglibyśmy sobie zobaczyć na spokojnie.

Z informacji organizacyjnych Kolejkowo otwarte jest przez cały rok od 10:00-18:00. Dzieci do 3 lat wchodzą za darmo. Bilet normalny kosztuje 19 zł, a ulgowy 15 zł. Wystawa ma 2 piętra, a przy makiecie znajdują się podesty dla maluchów, by była lepiej widoczna. Jest też mały kącik zabaw, choć my nie spędziliśmy tam tak dużo czasu, by z niego korzystać.

kolejkowo wrocławWięcej informacji i zdjęć znajdziesz na stronie Kolejkowa. A jeśli do Wrocławia Ci nie po drodze może odwiedzisz Gliwice? Tam również od pewnego czasu znajdziesz drugą taką makietę.

Jak Ci się podoba Kolejkowo? Myślisz, że spodobałoby się Twojemu maluchowi?

2 komentarze

  • Kolejkowo to w chwili obecnej bodajże najlepsza atrakcja we Wrocławiu. Bez względu na pogodę i dzień tygodnia można odwiedzić ten miniaturowy świat

    • Polecam jeszcze Hydropolis 🙂 Bardzo ciekawe doświadczenie i też bez względu na pogodę można się tam wybrać 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *