Sposób na weekend z dzieckiem? Kolejkowo we Wrocławiu

Tak to już chyba jest, że jak się mieszka w danym mieście to korzysta się z jego atrakcji mniej, niż gdy przyjeżdża się tylko na wycieczki. Takim właśnie sposobem dopiero niedawno, dowiedziałam się o kolejnej atrakcji dla dzieci we Wrocławiu – Kolejkowie. Jest to największa makieta kolejowa w Polsce. Znajduje się ona na Dworcu Świebodzkim, więc z wielu miejsc we Wrocławiu będzie tam dobry dojazd. Jest też bardzo blisko rynku więc przy okazji możecie zwiedzić wiele innych miejsc.

Dziubdziak uwielbia pojazdy. Samochody, autobusy, traktory, tramwaje i oczywiście tematycznie – pociągi. Kiedy więc zastanawiałam się, co wybrać, gdy pogoda nieco pokrzyżowała nam plany, wpadłam na Kolejkowo. Dziubdziak był zachwycony i spędziliśmy tam sporo czasu. W sumie wcale nie chciał stamtąd wychodzić, ale jednak go przekonałam, że przejażdżka tramwajem też będzie fajna 😉

Co tam znajdziecie?

Zwiedzicie tu sporą część miniaturowego świata. Makieta przedstawia życie na Dolnym Śląsku. Zwiedzicie m.in. Wrocław, Śnieżkę, Karpacz. Byłam i nadal jestem pod wrażeniem precyzji i jakości wykonania tej makiety. Ludzie mieszkający w Kolejkowie tak mali, a tak dokładnie odwzorowani. Budynki, ulice, samochody – wszystko było, jak prawdziwe, tylko mniejsze 😉 No i klucz programu – jeżdżące pociągi. Równie pięknie i realistycznie wykonane.

W Kolejkowie zmieniają się też pory dnia. Raz mamy noc, a raz towarzyszymy mieszkańcom podczas dnia. W nocy świecą latarnie i zapalają się światełka w domach – pięknie to wygląda. Największe wrażenie zrobiła na mnie właśnie dbałość o szczegóły i tak doskonałe odwzorowanie rzeczywistości. Makieta zresztą zajęła jego twórcom sporo czasu.  Makietę tworzono przez 2 lata. To ogrom pracy. Zrobienie jednej figurki zajmuje kilka godzin np. piłkarze WKS Śląski Wrocław, były robione przez 5 godzin. Prostsze postaci zajmują ok. 3 godziny.

Kolejkowo to atrakcja nie tylko dla dzieci. Każdy dorosły dostrzeże piękne efekty długotrwałej pracy nad miniaturowym światem. Fajnie jest zwiedzić Dolny Śląsk, patrząc na życie z góry, choć zdecydowanie najwięcej radości będą tu miały dzieci.

Kolejkowo w liczbach

Na powierzchni 260 metrów kwadratowych znajdziesz 2300 figurek ludzi i zwierząt, 15 pociągów, 60 wagonów, ponad 100 samochodów,  162 budynki, mosty, tunele.

Możesz obserwować tu życie mieszkańców Kolejkowa – jest para młoda, mama karmiąca piersią na ławce, plażowicze, turyści, motocykliści. Zwierzęta, cyrk, długo by wymieniać 🙂

My odwiedziliśmy Kolejkowo w tygodniu więc nie było za dużo odwiedzających. Dzięki temu każdą makietę moglibyśmy sobie zobaczyć na spokojnie.

Z informacji organizacyjnych Kolejkowo otwarte jest przez cały rok od 10:00-18:00. Dzieci do 3 lat wchodzą za darmo. Bilet normalny kosztuje 19 zł, a ulgowy 15 zł. Wystawa ma 2 piętra, a przy makiecie znajdują się podesty dla maluchów, by była lepiej widoczna. Jest też mały kącik zabaw, choć my nie spędziliśmy tam tak dużo czasu, by z niego korzystać.

kolejkowo wrocławWięcej informacji i zdjęć znajdziesz na stronie Kolejkowa. A jeśli do Wrocławia Ci nie po drodze może odwiedzisz Gliwice? Tam również od pewnego czasu znajdziesz drugą taką makietę.

Jak Ci się podoba Kolejkowo? Myślisz, że spodobałoby się Twojemu maluchowi?

Join the Conversation

2 Comments

  1. says: Jacek

    Kolejkowo to w chwili obecnej bodajże najlepsza atrakcja we Wrocławiu. Bez względu na pogodę i dzień tygodnia można odwiedzić ten miniaturowy świat

    1. says: dziubdziak

      Polecam jeszcze Hydropolis 🙂 Bardzo ciekawe doświadczenie i też bez względu na pogodę można się tam wybrać 🙂

Leave a comment
Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.