Prezenty dla niemowlaka – co warto kupić?

Lista z pomysłami na prezenty dla niemowląt pojawiła się już jakiś czas temu. Okazuje się jednak, że nie dokończyłam postu o tym samym tytule! Nawet mi ciężko dotrzeć do starych materiałów umieszczanych na fanpage, nie wyobrażam więc sobie, być Ty musiała doszukiwać tych informacji, zamiast mieć je tutaj pod ręką. Dlatego temat powielam byś zawsze mogła do niego wrócić właśnie na blogu. Za jakiś czas pojawi się też post z pomysłami na zabawki dla dzieci 12-18 miesięcy.

Początkowo naszym maluchom wystarcza nasza obecność – nasza twarz, głos. Spokojnie możemy zacząć od prezentów, które życie ułatwią nam – chusta do noszenia, kocyk, czy porosić o cokolwiek czego zabrakło nam w wyprawce. U nas takim hitem był kokon, który dostałam – był ze mną wszędzie – w kuchni, na dworze, a jednocześnie wiedziałam, że synkowi jest ciepło i mógł sobie w nim spokojnie spać w razie potrzeby.

Z czasem jednak dziecko robi się coraz bardziej ciekawe świata lub osoby z rodziny/znajomi koniecznie chcą podarować coś dziecku, a nie rodzicom i to jest oczywiście zrozumiałe 🙂 Co więc kupić swojemu dziecku lub innym dzieciom, z którymi będziemy miały kontakt?

Na pewno zrezygnowałabym z zabawek świecąco-grających. Pierwszy rok życia dziecka jest czasem, kiedy maluchy wcale nie potrzebują tego typu bodźców. Wręcz przeciwnie – nadmierne korzystanie z takich zabawek może prowadzić do opóźnień w rozwoju mowy, ma wpływ na kompetencje społeczne i emocjonalne. Na ten temat przeczytasz więcej TUTAJ.

Bardzo dobrze sprawdzą się za to zabawki, które zachęcą dziecko do trzymania główki, a w późniejszym czasie do raczkowania np. piłki sensoryczne, kule lustrzane, książki, lusterka, woreczki sensoryczne, grzechotki. Kule, wałki – wszystko za czym dziecko może podążać. Może przydać się też gryzak – w końcu ząbkowanie to nieodzowny element pierwszego roku życia. W późniejszym czasie spróbuj klocków sensorycznych, sorterów, pierwszych aut. Pod koniec pierwszego roku życia sprawdzą się pierwsze wieże.

Dobrym prezentem będą też maty piankowe do ćwiczenia podnoszenia główki, ale też sensoryczne z tasiemkami, ziarenkami kawy itp.

Nagrałam również film w tym temacie. Jeśli korzystasz z Instagramu, możesz zobaczyć na co ja się zdecydowałam w pierwszym roku życia mojego Malucha – w wyróżnionej relacji – Prezenty 1 rok życia.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.