Zabawki dla dzieci 12-18 miesięcy – co warto kupić?

Zaczynamy drugi rok życia dziecka. Dziecko staje się już bardzo komunikatywne. Zaczyna nas naśladować i coraz częściej widzimy, że rozumie czego od niego oczekujemy. To czas zabaw ruchowych, jak i rozwijających motorykę małą. Jednym z najobszerniejszych postów, w którym znajdziesz pomysły na zabawy bez zabawek jest post „zabawy z niemowlakiem”. Tam znajdziesz informacje o tym, co wykorzystać do zabawy, a masz pod ręką jak np. miski, klamerki, kartonowe pudełka, kartki papieru, pojemniki po jogurtach, pudełko po butach, plastikowe naczynia itp.

A teraz zbliża się czas przygotowań do Świąt. To też mnóstwo zapytań o zabawki, jakie wybrać dla dziecka.

Jakie zabawki sprawdzą się w wieku 12-18 miesięcy?

W drugim roku życia korzystne będą zabawki, które dadzą dziecku możliwość robienia czegoś nowego. Warto więc zainwestować w klocki, które będą się sprawdzać również przez kilka kolejnych lat. Dzięki klockom dziecko:

  • ma możliwość budowania nowych konstrukcji
  • ćwiczy koordynację
  • rozwija wyobraźnię.

Kiedy dziecko ma około 1,5 roku zacznie budować z klocków proste wieże. Do tego czasu można je wspólnie budować, a maluch będzie miał mnóstwo radości z ich burzenia. Można je też sortować, a przy tym poznawać kolory, pojęcia wielkości itd.

Układanki. Najprostsze złożone z 2-3 elementów. Na początku maluch może mieć problemy z ich ułożeniem. Pomagamy, aż samo opanuje tę umiejętność. Zwróć uwagę by miały mało elementów i były wykonane z grubego i łatwego do manipulowania materiału.

Piłki . To świetny rozwój ruchowy – nauka rzucania, łapania, turlania. Wrzucania do rury i poznawania związków przyczynowo-skutkowych. W co się bawić piłeczkami z roczniakiem? O tym przeczytasz cały wpis tutaj. Ale m.in:

  • wkładanie i wyjmowanie piłek z pudełka – miski, pudełka, kartonu, szuflady, czekogolwiek nie wymyślisz,
  • rzucanie – do celu do tej samej miski/pudełka – pokaż jak rzucać do niego piłki z niewielkiej odległości (potem możesz utrudniać zadanie odsuwając pudełko coraz dalej). Możesz też zachęcić malucha, by rzucał do Ciebie,
  • toczenie – po podłodze, po krześle, meblach,
  • zrzucanie ze schodów i wrzucanie na schody – wiadomo, że cały czas pod nadzorem. Dużo śmiechu, kiedy piłeczki odbijają się od schodków,
  • do suchego basenu – czyli w zasadzie “właściwe” zastosowanie piłeczek 🙂
  • do nauki kolorów – oprócz nazywania ich podczas zabawy, możesz np. grupować je kolorami i jeśli dziecko jest już odpowiednio duże, zachęcić do dopasowania kulek do innych przedmiotów tego samego koloru np. my mamy pomarańczowe piłki, więc sprawdziłaby się tu pomarańcza, marchewka itp.
  • do nauki pojęcia ilości – piłek jest mniej, więcej, dwie, trzy itd.

Maluch lubi też naśladować dorosłych. Sprawdzą się więc zabawki imitujące codzienne życie np. zestawy do sprzątania, gotowania, przesypywania (u nas bardzo fajnie sprawdza się taca Isani, którą Maluch dostał na roczek).

Samochody – nie mam pojęcia czy to ze względu na starszego brata, ale u nas zdecydowanie rządzą. W propozycjach, które przygotowywałam kilka lat temu, gdy Dziubdziak miał 2 lata, samochody też zajmowały jedno z najwyższych miejsc na liście.

Dziecko ucieszy się z zabawek wymagających ciągnięcia i pchania.

Maluch lubi też sortować zabawki. Jeśli do tej pory nie ma sorterów kształtów czy kolorów, można to wykorzystać. Skupienie gwarantowane

To czas na pierwsze kredki – ok. 18 miesiąca życia maluch może już tworzyć swoje pierwsze dzieła rysunkowe. U nas Maluch dostał w spadku po Dziubdziaku znikopis i również już w tym wieku miał mnóstwo frajdy.

Dziecko lubi też książki. Ucieszy się z ilustrowanych książek, które przedstawiają przedmioty i czynności, które są mu znane. A także z jedzenia i zwierząt.

Dziecko lubi wszelkiego rodzaju pokrętła, otwieranie, zamykanie drzwi, zaświecanie, wyłączanie światła. Przydadzą się więc zabawki, które dają mu taką możliwość np. samochodziki z otwieranymi drzwiami, zabawowa kuchenka z gałkami i drzwiczkami lub tablica manipulacyjna.

Sprawdzą się również zabawki do gry w dom – wszelkie zestawy do picia, jedzenia, miotły, wózki na zakupy itp. Dzięki temu dziecko ma możliwość naśladowania czynności wykonywanych przez osoby dorosłe, co sprawia mu dużo radości. 

W tym wieku dzieci lubią muzykę i tworzenie własnych dźwięków – ucieszą się więc z zabawek instrumentów. Warto tu zwrócić uwagę na swoje upodobania i wybrać faktycznie instrumenty wydające „miły” dla ucha dźwięk. Bo kiedy maluch już taki instrument dostanie może długo mu się nie znudzić 🙂

Zdjęcie tytułowe powstało w ramach akcji Nyski Tydzień Bliskości i zostało wykonane przez Fotografie Kate.

0 replies on “Zabawki dla dzieci 12-18 miesięcy – co warto kupić?”