Wiesz, że dzisiaj (25 listopada), obchodzimy Dzień Kolejarza? 🙂 Takie dni są okazją do nauki, ale też mogą być dla nas fajnym punktem wyjścia do tworzenia pomysłów na zabawy, szczególnie dla młodszych maluchów, które często pociągi uwielbiają 🙂 Dziubdziak należy do grupy miłośników kolei 😉 Więc jak zaraz zobaczysz, mamy całkiem sporą pulę zabaw do wyboru i też byliśmy na kilku ciekawych wycieczkach.
Jakie zabawy „pociągowe” wybrać?
1. Pociąg pór roku
Zaczynamy od bardzo prostych pomysłów 🙂 Wystarczy np. kolorowy papier – wytnij prostokąty, doklej kółka i napisz lub wydrukuj nazwy miesięcy – każdy miesiąc to osobny wagon. Na każdym wagonie możesz narysować lub przykleić coś kojarzącego się z danym miesiącem np. styczeń – śnieżki, marzec – kwiatki itd. W taki sposób dla młodszego malucha możesz stworzyć z wycinanek 4 wagony z podziałem na pory roku. Jeśli masz jakieś zdjęcia lub magazyn (np. z tematem – ogród), żebyś mogła wykorzystać zdjęcia danych pór roku, warto je tu wkleić, by od razu maluch powiązał nazwę pory roku z obrazkiem lub zdjęciem.
2. Kolorowy pociąg
Już niedługo na blogu pojawi się kolejny post z inspiracjami właśnie na zabawy do nauki kolorów, ale pociąg jest bardzo fajnym do tego narzędziem. Wystarczy wykorzystać prostokąty w różnych kolorach.
3. Jedzie pociąg
Budujemy pociąg z klocków i dodajemy dźwięk np. z Youtube jadącego pociągu. Udajemy, że jedziemy pociągiem – bardzo angażująca zabawa ruchowa 🙂
4. Książki
U nas akurat cała o pociągach Pociągi, Wydawnictwa Babaryba – wielkoformatowa książka obrazkowa. Na każdej stronie znajdziecie panoramę miasta Sprężyna Zdrój i jej mieszkańców, którzy lubią podróże pociągami. Książki obrazkowe sprawdzają się już dla najmłodszych dzieci, a im starsze tym więcej szczegółów można znaleźć 🙂
U nas takie książki fajnie się sprawdzają, bo dzięki wielu szczegółom, można czytać je wielokrotnie i zawsze znajdzie się coś nowego. Jest dworzec, pociągi podmiejskie, dalekobieżne, klasyczne i nowoczesne, metro, tramwaj. W każdym z nich mnóstwo pasażerów. Jedni jadą, inni czekają na peronie lub chcą szybko się przesiąść. Kolejna książka obrazkowa w naszej biblioteczce, dzięki której możemy wyszukiwać szczegóły i sami tworzyć historię pasażerów. To fajna okazja do rozwoju wyobraźni 🙂 Ilustracje bardzo ładne, wyraźne i nie ma w nich bałaganu, dzięki czemu nawet młodsze maluchy poradzą sobie z wyszukiwaniem szczegółów.
5.Odjeżdżamy naśladując pociąg
Do tej zabawy nie trzeba nawet klocków, czy gotowego pociągu (choć można je dodać) – wystarczy śpiewać „Jedzie pociąg z daleka…” udawać, że jedziemy pociągiem. U nas podróż zaczyna się od kontroli biletów i określenia celu podróży 😉 Potem jedziemy (u nas fajnie się to sprawdza na dworze w ogrodzie, ostatnio trasę pokonywaliśmy sankami), śpiewając piosenkę i zatrzymując się na poszczególnych stacjach.
6.Rosnący pociąg
Pociąg z rosnących farb – robiłaś kiedyś? Na niewielką ilość wystarczy Ci pół szklanki mąki, 2 łyżeczki proszku do pieczenia, pół łyżeczki soli i woda. Najpierw połącz wszystkie suche składniki i stopniowo dolewaj wody. Dobrą konsystencję poznasz po bąbelkach – ciasto lekko się ciągnie i jest dość pulchne. Nakładamy grubą warstwę farby na kartkę i wkładamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni na 1-2 minuty. Ten przepis znajdziesz też dokładnie opisany (i inne) w moim ebooku z masami sensorycznymi.
7.Mydełko
Kolejna zabawa z mieszaniem 🙂 Mydełka, którymi Dziubdziak był zachwycony. Robi się błyskawicznie, tylko niestety też błyskawicznie znikają. Warto wybrać większe foremki, żeby starczyły na dłużej. Ja wykorzystałam pół paczki żelatyny, 3/4 szklanki gorącej wody i 1/2 szklanki mydła w płynie.
8. Kolejkowo we Wrocławiu
We Wrocławiu znajduje się największa makieta kolejowa w Polsce. Zrobiła na nas spore wrażenie i nawet po naszej wizycie, napisałam na bloga cały post. Jeśli ciekawi Cię to miejsce, tam znajdziesz sporo i informacji i zdjęć z tego miejsca 🙂 Zwiedzicie tam sporą część miniaturowego świata – Wrocław, Śnieżkę, Karpacz. Ludzie mieszkający w Kolejkowie tak mali, a tak dokładnie odwzorowani. Klucz programu to oczywiście jeżdżące pociągi. Pięknie i realistycznie wykonane. Druga taka makieta znajduje się w Gliwicach.
9.Pociąg z cyframi
Tak jak robiliśmy pociąg z miesiącami, tak też możemy zrobić go z cyframi i wykorzystać pociąg do nauki liczenia do 10. Wystarczy 10 wagonów. Zamiast cyferek możemy też zrobić alfabet.
10.Labirynt
Ostatnio Dziubdziak ma fazę na labirynty. Mamy małe samochodziki, które jeżdżą po drodze, podobnie można zrobić z małym pociągiem. Wystarczy wydrukować labirynt (wpisz „labirynt do druku” i jest mnóstwo labiryntów do wyboru).
11. Sortowanie kolorów
Masz klocki w różnych kolorach? Choć wystarczy po prostu kilka przedmiotów, w różnych kolorach. Możesz wykorzystać pociąg z kolorowymi wagonami, który robiłyśmy w punkcie 2. Teraz wystarczy zachęcić dziecko, by dopasowywało kolory klocków do kolorów wagonów.
12. Jedzenie w kształcie pociągu
Może być w kształcie misia, liska, czemu nie pociągu? 🙂 Najłatwiej będzie uformować pociąg z owoców.
13.Pociąg z warzywami i owocami
Masz w domu kilka pudełek po butach i kilka różnych warzyw i owoców? Zróbcie pociąg warzywno-owocowy.
14. Narysuj pociąg
Wystarczy kartka i kredki, a w tle możemy czytać wiersz Lokomotywa Tuwima. Możecie po prostu pociąg rysować, albo rysować, to co dziecko usłyszy w wierszu.
15. Pociąg z pudełek
Jeśli masz pudełka po butach, możesz je połączyć wstążką, sznurówką itd. i zrobić kartonowy pociąg 🙂 A jako pasażerów ułożyć pluszaki.
16. Wagony z zadaniami
Możesz też zrobić papierowe wagony i do środka włożyć zadania do wykonania.
17. Wycieczka po różnych miejscowościach
Warszawa, Wrocław, Rzeszów – jazda wymyślonym pociągiem, po różnych miejscowościach to też okazja do poznania nowych miast i rozwoju mowy.
18.Piosenki
Muzyka ma niesamowity wpływ na nasze dzieci. To kolejna okazja do włączenia lub śpiewania piosenek o pociągach.
19.Zabawa logopedyczna
Naśladowanie pociągu to też fajna zabawa logopedyczna. Oprócz nazw miejscowości, udajemy dźwięki pociągu – stoimy na stacji, maszynista woła Odjazd!, Jedziemy pociągiem ciuf-ciuf, puf-puf, ciuch-ciuch. Hamuje iiiii itp.
20.Stacja kolejowa z pudełka bo butach
A może masz tylko jedno pudełko? Zrób stację kolejową 🙂 Wystarczy położyć pudełko bokiem, żeby pociągi wyjeżdżały z dziury. Dla każdego możesz stworzyć osobne tory.
21.Wycieczka pociągiem
Co może być lepszego od wycieczki prawdziwym pociągiem? 🙂
22.Wycieczka na dworzec
Jeśli nie przejażdżka, to sama wizyta na dworcu kolejowym, będzie atrakcją, szczególnie w dużym mieście, gdzie co chwilę przyjeżdżają i odjeżdżają różne pociągi.
23.Wycieczka do muzeum
W tamtym roku byliśmy na wycieczce w Warszawie. Miałam spore plany, co do naszego zwiedzania, ale w końcu, jak na małego miłośnika pociągów przystało pojechaliśmy zwiedzić Stację Muzeum.
We Wrocławiu Kolejkowo zrobiło na Dziubdziaku, spore wrażenie, więc kiedy usłyszał o pociągach, nie było mowy o zmianie planów 😉 Fajna jest dodatkowo sama lokalizacja muzeum. Obok znajduje się ogromne torowisko, gdzie co chwilę przejeżdżają pociągi. Jest też niedaleko do Dworca Kolejowego, więc można też sobie od razu zrobić wycieczkę pociągiem. Muzeum zrobione jest w miejscu dawnego dworca Warszawa Główna Osobowa. Zwiedzaliśmy Stację bez przewodnika – na tamten moment, kiedy Dziubdziak miał dwa lata raczej jeszcze takie zwiedzanie nie miałoby sensu.
W Muzeum znajdziecie wiele pamiątek związanych z historią kolejnictwa: makiety kolejkowe, modele, mundury, zdjęcia. Do zwiedzenia są 4 sale i skansen (na zewnątrz, więc warto by pogoda była w miarę dobra na takie zwiedzanie). Świetne miejsce, gdybyśmy mieszali tam częściej
To nasze zabawy, które najczęściej wykorzystujemy w tym temacie 🙂 Która najbardziej Ci się spodobała?
Podoba Ci się ten wpis? Polub nas na Facebooku 🙂