Zabawy świąteczne – 14 sprawdzonych pomysłów

Pamiętasz mój wpis na temat tego, jak wprowadzić się w świąteczny nastrój? Wspomniałam o tym, że niedługo na blogu pojawi się post z zabawami z tematem świątecznym, więc dziś właśnie o zabawach 🙂 Zabawy sprawdzą się dla dzieci w różnym wieku – z małymi modyfikacjami dla maluchów, przedszkolaków, a pewnie i dzieci w wieku szkolnym.

Na pewno zabawą, będzie każda pomoc w przedświątecznych przygotowaniach – ubieranie choinki, lepienie uszek, czy po prostu słuchanie świątecznych piosenek i śpiewanie kolęd. Jeśli dopisze nam pogoda i będą białe święta, albo chociaż kilka dni przed – lepienie bałwana, rzucanie śnieżkami itp. świetnie wprowadzą w zimowy nastrój 🙂

Co jeszcze?

Zwierzątka z mandarynek

Niestety nie zostałam obdarzona talentem plastycznym 😉 Dlatego wszystkie ozdoby, które są przeze mnie (a teraz przez nas) robione, raczej nie będą nigdy skomplikowane.  Zresztą w towarzystwie małego dziecka, raczej ciężko zrobić coś, co zajmie dużo czasu i będzie wymagało sporej cierpliwości 😉 Zwierzątka z mandarynek to jeszcze pomysł z książki z mojego dzieciństwa. Bardzo prosta i zabawna. A można zrobić zwierzątka, jakie tylko przyjdą nam do głowy. U nas zagościły jeżyk, ślimak, renifer. Zrobiliśmy też aniołka. Wystarczą tylko mandarynki, kolorowy papier, klej, nożyczki i goździki. Dziubdziaka bardzo wciągnęło wbijanie goździków w mandarynkę, a później cieszył się, z powstałych „zabawek”.

zabawki z mandarynek

Masa solna

Choinki, aniołki, a wystarczy tylko sól, mąka i woda. Mam nadzieję, że uda nam się jeszcze zrobić takie aniołki w tym tygodniu. Bardzo spodobały mi się aniołki, które znalazłam tutaj. Z masy solnej można zrobić też ozdoby choinkowe.

Oglądanie zdjęć

Ta zabawa to jeden z najlepszych sposobów na rodzinne opowiadania – opowiadaj o cżłonkach rodziny, o towarzyszących im wydarzeniach.  Okres świąteczny sprzyja takim wspomnieniom. Oglądanie dawnych albumów ze zdjęciami to nie tylko czas na wspomnienia, ale też chwila oddechu.

Pieczenie pierniczków

Wykrawanie kształtów, zdobienie, pomoc w dodawaniu i mieszaniu składników, a nawet wyrabianie ciasta. Pierniczki to bardzo łatwy przepis i myślę, że sporą część może zrobić tu dziecko. My robiliśmy z przepisu z kwestii smaku.  A zdobiliśmy domowym lukrem. Część jeszcze czeka na ozdobienie.

pierniczki prosty przepis

Białe jak śnieg

Przygotuj pudełko i kilka przedmiotów w białym kolorze np. sól, cukier, biała fasola, styropian, watę. Zacznij od nazwania przedmiotów i określenia ich koloru. Możesz przygotować łyżkę do przesypywania, przekładania, sitko do przesiewania.  Sprawdzi się też mieszanie, sortowanie lub ułożenie świątecznego przedmiotu np. usypianie choinki z soli i z cukru, a bombki z fasoli.

Sztuczny śnieg

A może jeśli za oknem nie ma śniegu, zrobimy własny? Przepis na sztuczny śnieg znalazłam u Malinowa Planeta. Wystarczy tylko pianka do golenia i soda oczyszczona.

Mrożone banki mydlane

Nie wiem czy pogoda nam na to pozwoli, ale podczas pisania postu o zabawach bańkami, dowiedziałam się, że w minus 15 stopniach, gdy bańka dotknie zimnej powierzchni zamarznie, a przy -25 stopniach bańka zamarznie w powietrzu. Czy uda się nam to sprawdzić tej zimy? W sumie mam wątpliwości, ale kto wie 🙂

Choinka

Kolejna bardzo prosta zabawa.  Wystarczy mieć dwa kwadratowe, zielone kawałki papieru i inny kolorowy papier lub coś innego na ozdoby choinkowe (np. pompony, włóczke, watę) oraz klej (u nas papier samoprzylepny). Jeśli dziecko jest gotowe na wycinanie, całość będzie potrafiło zrobić samo. Jeśli nie – znów robimy czary-mary. Składamy karton na pół i wycinany od strony zgięcia kształt choinki. Przecinamy lekko od dołu wzdłuż zgięcia – tak do połowy, by zaraz to samo zrobić z drugą choinką (w drugiej nacięcie trzeba zrobić od góry). Teraz można ją dowolnie ozdobić – u nas same bąbki, ale ich przyklejanie było bardzo zajmujące. Można zrobić jeszcze łańcuchy z waty, koralików – na co tylko macie ochotę.

zabawy świąteczne

Wyklejanka

W sumie nie spodziewałam się, że ta zabawa sprawi Dziubdziakowi tyle radości. Wykleiliśmy dwa bałwanki, pociąg i pewnie jeszcze będziemy wyklejać, bo jak tylko przypomni sobie o tej zabawie to chce wyklejać. A wystarczy tylko kartka papieru i kolorowy papier samoprzylepny lub zwykły i klej. Wytnij odpowiednie kształty – ja jeszcze podpytuje Dziubdziaka o kolory papieru, wielkość, kształty, a po wycięciu przykleja i później długo ogląda efekty takiej pracy 🙂

Łańcuch

To chyba najprostsza ozdoba na choinkę. Wystarczy mieć kartkę kolorowego papieru, nożyczki i klej. Ja kupiłam nawet specjalny papier do wyklejanek więc klej był niepotrzebny. Wystarczy pociąć papier na paski – u nas ok. 1 cm szerokości i 6 cm długości i je połączyć. U nas choinka będzie złoto fioletowa, więc zrobiliśmy złoty łańcuch. Jeśli dziecko jest jeszcze zbyt małe na łączenie może przecinać kawałki papieru a potem smarować je klejem. Akurat ta zabawa nie bardzo Dziubdziaka wciągnęła – podobał mu się efekt końcowy, ale przecinać chciał krzywo 😉 a kleić wcale, więc w sumie to była zabawa dla mnie 😉

Śnieżki

To również bardzo prosta zabawa – wystarczy mieć dowolnej wielkości  kwadratowy kawałek papieru. Złożyć go 3 razy na pół – r róg do rogu i wyciąć kształt od strony harmonijki. Tutaj akurat przyda się umiejętność wycinania – u nas wycinanie takich precyzyjnych kształtów jeszcze nie przeszło, więc potraktowałam to jako zabawę w „czary-mary” i z białego kawałka papieru, czarowaliśmy śnieżki. Szukając inspiracji na pakowanie prezentów, wybrałam szary papier i jeden z prezentów będzie właśnie przyozdobiony takimi śnieżkami.
łańcuch na choinkę

Książki o świętach

Dziubdziak uwielbia książki, więc wypożyczam lub kupuję książki tematyczne do okazji – nie mogło zabraknąć u nas książek o świętach. Mamy książki o pingwinkach, Mikołajku, Maks zimą, ale największym hitem, okazał się zbiór 4 opowiadań, jeszcze z mojego dzieciństwa – Cudowne Boże Narodzenie.

Bałwanek malowany korkiem

Malować można wszystkim – pędzelkiem, palcami, gąbką, a ostatnio pomyślałam o korku.  Napisałam, kiedyś cały post, na temat tego, jak rysowanie i malowanie wpływa na rozwój dziecka.książki o świętach

Kolorowanki

Znajdą się na każdą okazję, więc czemu nie na święta 🙂 U nas rządzą renifery i bałwanki.

A jakie u Was zabawy teraz na czasie? 🙂

 

Podobał Ci się ten artykuł? Polub nas na Facebooku 🙂

 
Join the Conversation

6 Comments

  1. says: AgaMamaDusi

    Kreatywne przedświąteczne tworzenie już zakończyłyśmy ale teraz jeszcze czytamy, kolorujemy i urządzamy karaoke z kolędami. Zabawy i prace zimowe zostawiamy na po nowym roku 😉

Leave a comment
Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.