Zabawy z niemowlakiem – 4-7 miesiąc

Był post na temat zabaw dla dzieci od urodzenia do 3 miesiąca życia i nadal te zabawy będą się sprawdzały. Ale można wprowadzić już kolejne.

Po 3 miesiącu życia dziecko staje się bardziej świadome otaczającego je świata. Stara się skupiać na twarzach, próbuje wodzić wzrokiem za zabawką. Dziecko uczy się obciążania raz jednej, raz drugiej strony – będzie próbowało obrotów, pełzania, czworakowania. Zachęcaj dziecko do leżenia na brzuszku – pomysły jak zachęcić do tej czynności znajdziesz TUTAJ.

Warto zachęcić malucha do ruchu 🙂 Turlania na boczki, pokazywania zabawki raz jednej, raz drugiej strony, w leżeniu na brzuszku (i na plecach też). To czas na butelki sensoryczne i woreczki, które możesz zrobić sama w domu. Ok. 6 miesiąca, kiedy dziecko będzie ćwiczyło wysoki podpór możesz podsuwać mu zabawki pod klatkę piersiową (np. lusterko).Nadal takie przedmioty jak lusterka, wałki, piłki, balony będą przydatne.

Książki – zawsze i wszędzie. Dla dzieci w każdym wieku. Powoli kontrastowe odchodzą (ale nadal bawią), a zastępują je dźwiękowe, z różnymi fakturami, wyrazami dźwiękonaśladowczowymi.

Strójcie miny – dodaj do grymasu odpowiednią samogłoskę. Taka zabawa usprawni narząd mowy np. radość – aaa, zaskoczenie – uuu, występ śpiewaczki operowej – ooo, niezadowolenie – yyy itp. Mój syn uwielbia tą zabawę i jest u nas bardzo częsta. Modulowanie głosem – parskanie konia, terkot traktora, warkot samochodu, naśladowanie gęgania, dźwięków pojazdów alarmowych.

Klaskanie w dłonie, klaskanie stópkami, pokazywanie zabawki przed klatką piersiową , pomogą dziecku osiągać symetrię.

Zachęć dziecko do łapania przedmiotów stopami, by wzmocnić mięśnie brzuszka. Nadal sprawdzą się też dzwoneczkowe skarpetki czy inne przedmioty, dzięki którym zachęcimy dziecko do zabawy nóżkami np. piłki, balony. Podawaj też dziecku zabawkę na wysokości klatki piersiowej.

Twarz rodzica to genialne narzędzie – mówimy do dziecka raz głośniej, raz ciszej, szeptamy z różnych stron, zabawa w a-kuku, strojenie min, wyrazy dźwiękonaśladowcze czy domowe gordonki. W temacie zajęć gordonowskich w domu, wydałam e-booka, którego możesz pobrać TUTAJ.

http://sklep.dziubdziak.pl/kategoria/ebooki/ebook-gordonki-w-domu-10-pomyslow-na-zabawy-umuzykalniajace

Przykładowa zabawa – akurat ulubiona mojego syna 🙂

Oprócz gordonek możesz spróbować zabaw paluszkowych.

Przed spaniem sprawdzi się też masaż – z jednej strony wycisza, a z drugiej dziecko będzie poznawało swoje ciało.

To już czas, kiedy możesz zacząć korzystać z mojego bezpłatnego e-booka z 50 pomysłami na zabawy dla dzieci 0-2 lata. Pobierzesz go TUTAJ.

Dwie przykładowe, proste zabawy, które już wykorzystasz:

A na koniec lista zabaw do zapisu, a właściwie część, bo nie sposób było zmieścić je wszystkie 🙂

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.