Leżenie na brzuszku – jak zachęcić niemowlaka?

Czy Twój maluszek lubi / lubił leżenie na brzuszku? Taka pozycja przygotowuje dziecko do zdobywania kolejnych umiejętności ruchowych, ale zdarza się, że nie jest przez dzieci lubiana – nic dziwnego, w końcu to dla niemowlaka duży wysiłek!

Dlaczego warto, przekonać dziecko do spędzania czasu na brzuszku?
Leżenie na brzuszku to przygotowanie do obrotów, podporu, siadania, czworakowania, wstawania. Więc cały czas spędzamy czas razem i efektywnie. To inwestycja w rozwój naszego dziecka.

Jeśli maluch nie przepada za tą pozycją, jak zachęcić, by w niej przebywał?

Podłoga jest idealną przestrzenią do rozwoju niemowlaka. Ważne by zadbać, by podłoga się nie ślizgała, otoczenie było bezpieczne i ciekawe.

Jednym ze sposobów zachęcenia dziecka do leżenia na brzuszku może być noszenie go w takiej pozycji na rękach.

Drugim kładzenie maluszka na swoich kolanach – w poprzek (jedno kolano nieco wyżej od drugiego). Ja najczęściej przez kolano odbijam.

Możesz też położyć maluszka na swojej klatce piersiowej – maluszki uwielbiają twarze, a to okazja do zbadania jej z bardzo bliska.

Czwartym przygotowanie dziecka do tej pozycji w wodzie np. wannie.

Przede wszystkim warto też ten czas na macie spędzać razem. Czytać, korzystać z ciekawszych zabawek np. lusterka, piłki, woreczków lub butelek sensorycznych. W taki sposób pokażemy dziecku, że może czuć się bezpiecznie. A ruch jest fajny i daje wiele możliwości np. za jakiś czas złapanie zabawki, która wcześniej wydawała się nieosiągalna 🙂

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.