Zabawy w trzecim roku życia – co kupić dla 2-3-latka?

Czas na ostatnią w tym roku listę z pomysłami na prezenty mikołajkowe. Co kupić dla 2-3 latka? To post do którego zmotywowałyście mnie Wy! Jako, że Dziubdziak jest już znacznie starszy poszperałam trochę w starszych wpisach. Dodałam informacje na temat rozwoju dziecka w tym wieku i jest 🙂 Podpowiedzi, co wybrać, jeśli brakuje nam pomysłów lub szukamy prezentu nie dla swojego malucha.

Zabawa w 2-3 roku życia to nieodłączny element prawidłowego rozwoju dziecka. Dziecko co chwilę nabiera nowych umiejętności. Jest bardziej sprawne, gotowe do odkrywania nowych rzeczy i eksperymentowania. Rozwijamy wyobraźnię dziecka, rozbudzamy ciekawość. Zapewniamy mu przestrzeń, czas i odpowiednie materiały do wykorzystania.

Tak jak i w poprzednich latach, nie liczy się tu ilość zabawek, ale różnorodność. Zabawki powinny pobudzać wyobraźnię, zachęcać do ruchu, uczyć umiejętności społecznych. Nadal korzystamy z przedmiotów codziennego użytku – misek, drewnianych łyżek, pudełek. Jednak my szukamy teraz pomysłów na prezent i gotowych rowiązań.

Co lubi dwulatek?

Dwulatek lubi naśladować czynności wykonywane przez dorosłych. Sprawdzą się więc wszelkie przedmioty imitujące te czynności, jak kuchnia i tu wszelkiego rodzaju garnki, patelnie, naczynia, przyrządy do robienia deserów, zaparzania kawy, owoce, warzywa do krojenia, telefon, laptop, przyrządy do sprzątania np. miotła, mop, odkurzacz, pralka – sprzęt AGD to to, co maluch z pewnością chciałby znaleźć pod choinką.

Dziecko lubi też zabawy „na niby” – to czas, kiedy świadomie bawi się lalkami, pluszakami. Gotuje dla nich obiady, urządza przyjęcia.

Ręce malucha są już coraz sprawniejsze. Oprócz kredek czy flamastrów możemy kupić farby do malowania palcami, plastelinę.

Kontynuuje zainteresowanie przedmiotami z kółkami, które mają możliwość pchania.

Lubi się pakować i rozpakowywać.

Piłki! Jak widzisz korzystamy z nich od urodzenia i to nadal dobry pomysł. Tym razem dziecko cieszy się, że coraz lepiej radzi sobie w takiej zabawie. Może uda się, że złapie piłkę? A może będzie potrafiło trafić w konkretny cel?

Dzieci lubią muzykę – śpiewać, tańczyć, grać na instrumentach np. bębenku, tamburynie, cymbałkach.

Klocki – kolejność zupełnie przypadkowa. Duże klocki to nadal wspaniały pomysł na prezent. Dziecko buduje coraz bardziej skomplikowane budowle.

Puzzle – złożone z coraz większej ilości elementów. Można już wybrać ulubiony motyw dziecka, jeśli go znamy.

Z czasem dziecko staje się jeszcze bardziej pomysłowe. Mając 2,5 roku zacznie wymyślać fabułę, postaci i przygody.

Dla wyciszenia sprawdzą się wszelkiego rodzaju masy plastyczne, a więc i przyrządy, których można użyć do ich kształtowania jak foremki i większe sprzęty do ciastoliny.

To czas na wprowadzenie pierwszych gier planszowych i pamięciowych.

Dziecko zna też coraz więcej słów. Naukę kolejnych można pobudzić kupując oczywiście książki, które są dobrym prezentem w każdym wieku, nie tylko dla dzieci.

A Ty, co kupujesz w tym roku dla swojego 2-latka?

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.