Zabawa bez zabawek – klamerki do prania

Dzisiaj chciałabym się z Tobą podzielić naszym hitem zakupowym sprzed ostatnich dwóch tygodni. A są to…klamerki do prania. Kupione faktycznie z zamysłem zabawy dla Dziubdziaka, ale nie spodziewałam się aż takiej rewelacji. Taka zabawa to nie tylko dużo wolnego czasu dla mamy 😉 ale też okazja do ćwiczenia precyzyjnych chwytów i późniejszej nauki pisania.

Wyobraźnia dziecka nie ma granic – w zasadzie tu do niczego Dziubdziaka nie zachęcałam. Sam zaczął budować węże, mosty, pojazdy. Zamiast klocków buduje teraz klamerkami.

Do jakich zabaw można wykorzystać klamerki?

Przenoszenie

Można przenosić różne przedmioty za pomocą klamerek w inne miejsca.

Segregowanie kolorów

Dzięki temu, że klamerek jest dużo i zwykle są w różnych kolorach można wykorzystać je do segregowania i nauki kolorów.

Liczenie

Klamerki to kolejny przedmiot, który jest świetną okazją do nauki liczenia. Przy starszych dzieciach można nawet spróbować układać proste działania matematyczne.

Przyczepianie do przedmiotów

Dziubdziak zaczął przyczepiać klamerki do wszystkiego, co tylko się dało. Traktorów, tekturek, samochodów. Jeśli chcesz utrudnić dziecku i zadanie i wiesz, że sobie z tym poradzi, możesz zachęcać do przyczepiania klamerek do przedmiotów w tym samym kolorze.

Wieszanie prania

Czyli w zasadzie właściwe zastosowanie klamerek. Do zabawy możesz też użyć dodatkowo miski, ubranka i udawać prawdziwe pranie. Następnie powieście pranie na suszarce.

Wysypywanie i wkładanie

Kiedyś używaliśmy do tej zabawy piłeczek, potem klocków, a teraz czas na klamerki. Dziubdziak wkłada wszystkie klamerki do jednego pudełka, a potem je wysypuje.

Zabawa klamerkami sprawdzi się dla każdego malucha, które opanowało już ruch pęsetowy, ale warto jeszcze sprawdzić jak działają klamerki. W domu mieliśmy stare klamerki i trudno było je otworzyć. Te, które mamy teraz, otwierają się bardzo fajnie i nawet jeśli przytrzasną palec, to w ogóle nie boli, więc nie trzeba się tego obawiać.

Próbowaliście już zabawy klamerkami? Podzielicie się z nami Waszymi pomysłami w komentarzach?

Join the Conversation

2 Comments

  1. says: Karolina

    Klamerki i wymienione przez Ciebie zabawy wspaniale rozwijają motorykę małą. Ćwiczenia rączki wspomagają rozwój mowy. Brawo za pomysły 😉

Leave a comment
Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.