Pranie chusty do noszenia – jak o nią dbać?

Jak prać chustę? Mimo, że czasem może wydać się to oczywiste, by kierować się metką, w przypadku chust niezupełnie tak jest. Dotyczy to tylko sposobu prania – w pralce czy ręcznie i ilości stopni, zwykle 30-40. A to nie wszystko!

Co więcej są na rynku chusty używane, które źle pielęgnowane mogą zrazić kolejną mamę do noszenia. Albo po prostu uniemożliwi to jej sprzedaż, jeśli mama będzie świadoma, że chusta nie jest już taka nowa lub nieco miększa, ale wręcz przeciwnie – twarda i chropowata.

To jak prać chusty?

Najpopularniejsza jest bawełna, czyli tzw. chusta pralkopierna, ale i tu można zaszkodzić. Zawsze pierz chustę w 30 lub 40 stopniach. A co najważniejsze bez płynu do zmiękczania tkanin. Jego dodatek, nie tylko nie zmiękczy chusty, ale wręcz przeciwnie sprawi, że chusta stanie się twardsza.

Pierz tylko z podobnymi kolorami i raczej nie samą chustę – obijanie o bęben może prowadzić do niszczenia włókien. Nie używaj też płynu z lanoliną. Podobnie jak płyn zmiękczający, oblepi włókna chusty i sprawi, że stanie się mniej przyczepna.

Z domieszkami jest jeszcze trudniej. Ja obecnie zakochałam się w domieszce tussach. Chusty z domieszkami zwykle są dodatkowo droższe więc i ich zniszczenie będzie nieprzyjemne dla portfela. Domieszki warto prać ręcznie. Warto wybrać delikatny środek do prania takich tkanin. Również bez zmiękczaczy.

Nie poleca się też używania odplamiacza na bazie chloru, wybielaczy, suszenia na mocnym słońcu. W przypadku wełny czy wiskozy bambusowej powinno się również suszyć na płasko.

Chusty są też przyjemniejsze gdy się je wyprasuje. Tu na uwagę zasługuje len, który powinno się prasować na lekko wilgotnej chuście i nie doprowadzić do całkowitego wysuszenia. Wełny nie powinno się prasować z parą/na mokro, bo jest to zbyt nagła zmiana temperatury.

Przy praniu ręcznym unikamy nagłych zmian temperatury. Wyciskamy delikatnie lub odciskamy nadmiar wody ręcznikiem.

Podobnie jest z nosidłami. Jeśli decydujesz się na pranie w pralce – zabezpiecz je, piorąc w worku do prania. W chuście kółkowej zabezpiecz kółka – możesz założyć na nie skarpetkę.

Tylko tyle i aż tyle.

Mimo, że proces prania może wydawać się kłopotliwy tak naprawdę to tylko kwestia wiedzy.

Mam nadzieję, że Twoja chusta będzie Ci służyć przez długi czas. A gdy będziesz chciała ją sprzedać będzie cieszyć kolejną mamę i otulać maluszka, nie tracąc na swojej wartości i miękkości przez nieprawidłową pielęgnację.

Jeśli będziesz miała pytania odnośnie chust, noszenia, napisz daga@dziubdziak.pl lub zadzwoń 784 624 433. Odpowiem na wszystkie pytania, pomogę wybrać odpowiednie rozwiązanie. Prowadzę też profil doradczy: Doradca Chustowy Dagmara Stolarczyk jeśli temat chust Cię interesuje zachęcam Cię do polubienia. Jeśli interesuje Cię temat konsultacji online czy chust, zerknij do mojego sklepu.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.