Każdy z nas potrzebuje odpoczynku. Pozbycia się napięcia, odprężenia. Nie istnieje uniwersalna metoda uspokajania, która zadziała na wszystkie dzieci. Co więcej, to co relaskuje nas, nie musi relaksować dziecka. Są jednak typowe strategie, które mogą zadziałać. Przy najmłodszych dzieciach uspokajająco i jednocześnie pozytywnie na rozwój dziecka wpłynie np. przytulanie, kołysanie i śpiewanie kołysanek. Przytulanie jest niezwykle ważne dla rozwoju mózgu Twojego dziecka. Wpływa też na wzmocnienie więzi i zaufania do rodzica. Pożądane jest nawet w dorosłym życiu 🙂
A co jeśli już padasz z nóg, dziecko jest większe i nie ma ochoty na siedzenie w bezruchu? Sprawdź, jakie zabawy najlepiej sprawdzają się u nas w domu od kilku lat. Na pewno przyniosą sporo wytchnienia i pozwolą naładować akumulatory.
- Spokojny trening – rozciągamy się w rytm muzyki, przed odpoczynkiem. Jednocześnie pokaż dziecku jak się ziewa i zachęć do naśladowania.
- Sprawdzi się też każda zabawa, która będzie cichym, spokojnym zajęciem, jak np. malowanie, czytanie książek czy słuchanie opowiadania. Do relaksu przyda się również muzyka – np. klasyczna.
- Piasek kinetyczny, który długi czas był u nas hitem właśnie na wyciszenie, czy ciastolina. Dziecko może samo wsypywać, wlewać, ugniatać,ściskać. Przepisy na najlepsze masy sensoryczne pokazywałam w tym filmie: MASY SENSORYCZNE.
- Przed snem wyciszy i zrelaksuje też masaż. Rysuj palcem po plecach, pościskaj stópki, rączki. Przyjemna i bardzo relaksująca zabawa. Narysuj coś na plecach dziecka i zachęć by zgadło, co to jest. Jeśli maluch ma ochotę, może też namalować coś na Twoich plecach – przy okazji to bardzo przyjemny masaż.
- Miękkie piłki do ściskania.
- Pieczątki np. z ziemniaka, buraka (tu celem jest dociskanie i dostosowywanie siły) i rzepy.
- Namioty, gdzie dziecko może się schować i odciąć od bodźców. możesz też wybudować dom dla dziecka – np. z koca czy prześcieradła, gdzie dziecko będzie miało swój dom i np. pluszaka, którym będzie się zajmować. Taka kryjówka daje dziecku, prywatność i okazję do zabawy w odgrywanie ról, która pełni niezwykłą rolę w rozwoju dziecka i pozwoli zrozumieć codzienne czynności.
- Oglądanie zdjęć – wyjmij z szuflady zdjęcia, albumy ze zdjęciami i oglądajcie. Dzięki temu dziecko pozna jeszcze ciekawe rodzinne opowieści i innych członków rodziny. To nie tylko zabawa na wyciszenie, ale też fajna okazja do rozmowy o naszych przodkach.
- Salon fryzjerski lub kosmetyczny – czesanie, malowanie, nakładanie kremu, to też okazja dla dziecka na poznanie nowych faktur. Jednocześnie Ty możesz siedzieć i poddawać się tym zabiegom. Zabawę w fryzjera możesz urozmaicić siadając przed lustrem, nalewając wodę do spryskiwacza. Połóż się i korzystaj z wolnego czasu 😀 Ja uwielbiam czesanie, przypinanie spinek, psikanie wodą w sprayu – a ile przy tym ćwiczenia zdolności manualnych 😀 Zawsze czuję się wypoczęta.
- Zabawki zajmujące ręce i rozładowujące napięcie (np. piłeczki antystresowe, silikonowe bąbelki do wciskani, gniotki czy inne tego typu przedmioty)
- odpowiednio dobrana muzyka skłania dziecko do odpoczynku, wyciszenia się, odprężenia i przygotowuje do snu.Słuchanie muzyki uspokajająco-relaksacyjnej powoduje zwolnienie i pogłębienie oddechu, zmniejsza napięcie mięśniowe i redukuje poziom lęku.
- Czytanie książek – to bardzo edukacyjna forma spędzania czasu z dzieckiem już od urodzenia. Czytanie uspokaja dziecko, rodzica, uczy radzenia sobie z emocjami, uczuciami.
- Spacer – dotlenienie na świeżym powietrzu pozwala przewietrzyć głowę i nam i dzieciom, a potem jest większy apetyt i lepszy sen,
- Puzzle – ich układanie ma mnóstwo innych korzyści, ale odpoczynek należy do jednego z najważniejszych 😉
Zdjęcie tytułowe powstało podczas sesji zdjęciowej wykonanej przez Katarzynę z Fotografie KaTe.