Nauka kolorów – kolory dla dzieci w zabawie

Świat jest dla dziecka pełen kolorów. Kiedy jest w wieku 18-24 miesięcy prawdopodobnie zacznie interesować się kolorami, zauważać je i rozpoznawać.  Uczcie się więc kolorów podczas zabaw, spacerów i wykonując codzienne czynności. Sprawdzi się grupowanie guzików, klamerek, koralików, skarpetek i wszystkiego, co mamy pod ręką podczas zabawy. Niezawodne będą też książki, w których dziecko może wyszukiwać np. elementy w poszczególnych kolorach, albo po prostu do omawiania tego, co widzi na ilustracji.

Co możesz jeszcze wykorzystać?

Sortery kolorów

Przy nauce kolorów przydają się sortery – słoiczki, pudełka, pojemniczki z rolek papieru toaletowego (wystarczy zużytą rolkę, podkleić od dołu i np. przewiązać wstążkę w określonym kolorze), by dziecko mogło sortować wybrane przedmioty wg kolorów. Możesz tu wykorzystać np. kolorowe patyczki do lodów, pompony, guziki.

Sensoryczny makaron

Sprawdzi się szczególnie dla maluszków. Przyjemny w dotyku, w różnych kolorach makaron i ryż pozwolą poznać kolory i ćwiczyć motorykę małą. Ugotowany makaron wystarczy zanurzyć w wodzie z barwnikiem spożywczym lub zabarwionej bibułą na ok. 20-30 minut. Po tym czasie wyjmujemy makaron z wody i czekamy aż wyschnie. Ryż farbujemy surowy – schnie ok. 1 dzień – możesz przyspieszyć jego suszenie w piekarniku.

Wycinamy z papieru kilka kwadratów

Zachęcamy dziecko do położenia kwadratu w odpowiednim kolorze na zabawce, lub szukamy przedmiotu w takim samym kolorze. Możesz również narysować planszę złożoną z kilku kwadratów w różnych kolorach i zachęcić dziecko do stworzenia takiego samego wzoru wyciętymi kwadratami.

Barwienie wody

Jeśli dziecko zna już podstawowe barwy, możesz również wprowadzić pojęcia ciemny, jaśniejszy, najjaśniejszy.

Barwienie wody to jeden z prostych i fajnych eksperymentów. Przygotuj kilka pojemników i napełnij je wodą. Teraz łyżeczką, albo jeśli macie pipetą wprowadźcie kilka kropel barwnika do pojemników. Obserwujcie jak tworzą się kolory. Ja naszą wodą zafarbowałam kawałkiem bibuły (wystarczyć wyciąć kawałek i zalać wodą).

Jeśli masz kolor żółty i niebieski możesz od razu wykorzystać je do nauki mieszania kolorów:

  • żółty + niebieski = zielony
  • czerwony + niebieski = fioletowy
  • żółty + czerwony = pomarańczowy
  • czarny + biały = szary
  • biały rozjaśnia
  • czarny przyciemnia

W podobny sposób można nakładać na siebie farby plakatowe lub do malowania rękami.

Kolorowy lód

Teraz wystarczy tylko tak pokolorowaną wodę zamrozić i będziemy mieć kolorowe kostki lodu np. do malowania. Jeśli lubisz takie zabawy, więcej eksperymentów dla maluchów z wodą i olejem znajdziesz w moim e-booku z eksperymentami, po zapisie do blogowego newslettera.

Idziemy na kolorowy spacer

Wybierzcie się na kolorowy spacer. Jeszcze przed wyjściem wybierzcie kolor, którego będziecie szukać podczas spaceru np. zielony. W trakcie spaceru pokazuj dziecku zielone elementy, a po jakimś czasie zachęć dziecko do samodzielnego pokazywania zielonych elementów.

Bardziej skomplikowaną zabawą będzie porównywanie przedmiotów wg kolorów i wybór jednakowych. Dziecko uczy się poznawać kolory i je nazywać.

A jakie są Wasze ulubione zabawy do nauki kolorów?

Join the Conversation

3 Comments

Leave a comment
Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.