Co robić z dziećmi w wakacje? 6 pomysłów na zabawy na lato

Lato to pora roku, w której czas najczęściej spędzamy na dworze. W co się wtedy bawić z dzieckiem? Jakie aktywności wybrać, żeby wspierać jego rozwój i jednocześnie sprawić mnóstwo radości?

Mam dziś dla Ciebie 6 prostych pomysłów, które sprawdzą się dla młodszych i starszych dzieci. A na końcu wpisu pokażę Ci efekt mojej pracy, z ostatnich tygodni, gdzie znajdziesz znacznie więcej inspiracji w tym temacie 🙂

Zabawy w podróży

Podróż nie zawsze przebiega po naszej myśli. A szczególnie, jeśli przed nami kilka godzin do spędzenia w samochodzie. Oprócz częstych przerw, przydadzą się też pomysły na zabawy. Bezpieczne i angażujące, by podróż minęła szybko i w dobrych humorach 🙂 O 5 najlepszych zabawach w podróży, pisałam ostatnio tutaj. Stawiałam m.in. na:

Worek z zabawkami – masz jakiś bawełniany, albo półcienny worek z zabawkami? Zapakuj do niego kilka bezpiecznych zabawek, którymi dziecko będzie mogło bawić się w podróży.

Śpiewanie piosenek – muzyka wywiera wpływ na emocje dziecka, ożywia wyobraźnię. Wpływa na pamięć, zdolność skupienia uwagi. Śpiewanie, słuchanie muzyki sprawiają, że podróż przebiega w wesołej atmosferze i się nie dłuży.

Zgadywanki – wymyślamy jakiś przedmiot i możemy zadawać pytania, na które można odpowiadać tylko tak/nie, prawda/fałsz. Albo po prostu zgadywać na dowolnych zasadach, o czym myślimy. Ja zwykle wybieram to, co możemy zobaczyć w danym momencie.                 

Matematykę – podróż z dzieckiem to też świetna okazja do nauki matematyki, a szczególnie liczenia. Można liczyć drzewa, samochody. Wybrać samochody w określonym kolorze. Wprowadzić pojęcia duży/mały. 

Oprócz tego możesz coś schować i zadaniem dziecka, jest zgadnięcie, poprzez zadawanie pytań, gdzie dany przedmiot schowałaś. Możesz też przygotować karty z obrazkami, tego, co możecie zobaczyć za oknem podczas jazdy.

Zabawy piaskiem

Zabawy w piasku dają mnóstwo możliwości. Zmień piaskownicę lub plażę w plac zabaw – dla niemowlaka i starszaka. W piaskownicy dziecko może kopać dziury, tunele, budować zamki. Wsypujcie piasek łopatką do wiaderka, podnoście wiadro z piaskiem, klepcie wiaderko łopatką. Bawcie się sitkami, lejkami.

Zabawą, którą możesz wykorzystać w piaskownicy jest też zabawa szukanie skarbu:

Zakopcie skarb – na początku pokaż dziecku, gdzie chowasz zabawkę, kiedy maluch zrozumie zamysł zabawy. Zakop skarb w piasku i zachęć dziecko do odnalezienia go. Dla starszego dziecka możesz przygotować wcześniej mapę, do zabawy w poszukiwacza skarbów.

Wiele przedmiotów, które macie w domu możesz wykorzystać do zabawy w piasku:

  • nakrętki,
  • opakowania,
  • kartonowe rury,
  • sita,
  • lejki,
  • muszle,
  • miarki,
  • lupę,
  • zapinane woreczki (np. do mrożenia),
  • pojemniki.

Malowanie lodem

Na upały idealne będzie schłodzenie lodem. Możesz wykorzystać go na kilka sposobów:

zamrozić wodę w dużych foremkach – to sprawdziło się nam najlepiej. Dziubdziak najdłużej zajął się właśnie malowaniem lodowego statku i pociągu. Dodatkowo foremki były duże, więc też szybko się nie stopiły. Malował je farbami, pędzelkiem.

zamrozić kolorową wodę w małych foremkach lub woreczkach do lodu – u nas kiedyś nie dawało rady, bo Dziubdziak nie chciał ich dotknąć, bo były za zimne, ale wtedy można wyciągnąć rękawiczki 🙂 Za to teraz, kiedy ma 4 lata, uwielbia brać lód do ręki i patrzeć, jak się roztapia, albo przerzucać z pojemnika do pojemnika.

zamrozić ciecz nieniewtonowską (mąka ziemniaczana, woda, barwnik), wsadzić patyczek i zamrozić. Potem można malować takimi farbkami. Dodatkowy plus to to, że potem obrazki są „3D”.

Wyspa piratów

Drugą zabawą, jaką chciałabym Ci pokazać jest zabawa w wyspę piratów. Pisałam o niej ostatnio na Facebooku, ale kiedy będzie na blogu, na pewno nie umknie 🙂

Możecie wykorzystać koc, materac i udawać, że jest do nasz statek. Obok możecie położyć miskę z wodą, miski bez wody, którą zaraz wykorzystamy do łowienia ryb. Z papieru możecie wyciąć maski, a z gazety złożyć pirackie czapki. Możecie znaleźć za burtą list w butelce, w którym może być mapa ze skarbem (wcześniej ukrytym przez Ciebie), albo lista zadań do wykonania. Śpiewamy piosenki. Zakończyć możecie zabawą w piasku, udającą wyspę.

Do łowienia ryb możecie zrobić rybki z magnesami i wędkę. Fascynująca zabawa i jednocześnie nauka fizyki. Miska imituje nasz staw, a w nim możemy umieścić spinacze, kamyki, monety itd. Tak by jedne przedmioty były przyciągane przez magnes, a inne nie.  U nas magnes na sznurku, rybki z papieru i spinacze.

Zabawy ruchowe

Jedną ze świetnych i angażujących dziecko zabaw ruchowych jest stworzenie toru przeszkód. To świetna okazja do wspomagania rozwoju dziecka, jednocześnie pozwalająca mu się wyszaleć.

Chusta/koc między krzesłami może być tunelem, pod którym można się przeczołgać lub siatką, przez którą przerzuca się piłkę. Krzesła mogą być bramkami. Dołóż do tego balony, skok przez gumę lub skakankę. Tunel możesz zrobić też z maty lub prześcieradeł. A w takie ciepłe dni wykorzystać też miskę z wodą – do rzucania do celu lub po prostu schłodzenia stóp.

Jeden z naszych torów możesz zobaczyć w tym filmie.

W tym roku (2020) napisałam tez e-book z ponad 100 pomysłami na zabawy ruchowe.

Święta nietypowe

Akurat dzisiaj mamy Dzień UFO. Możecie ulepić ufoludki z ciastoliny lub masy solnej. Planetami mogą być balony. Za oknem ciepło, więc można zabawę przenieść na dwór. Zawiązać dziecku oczy (jeśli nie ma po drodze przeszkód), by stopami szukało balonów. Więcej pomysłów na zabawy z tematem kosmosu opisywałam we wpisie, całkiem niedawno, bo z okazji Dnia Kosmosu 🙂

Więcej pomysłów na zabawy

W temacie zabaw na lato przygotowałam całego ebooka – CO ROBIĆ Z DZIEĆMI W WAKACJE? W którym znajdziesz ponad 100 zabaw dla przedszkolaków. Proste zabawy, które wspierają rozwój dziecka.
Tworząc go szczególnie myślałam o przedszkolakach – znajdzie tu dla siebie każdy 2-5 – latek, ale wiele zabaw jest uniwersalnych i nie ma ram wiekowych 🙂

KUPISZ GO TUTAJ.

Przed nami jeszcze sporo czasu do końca wakacji, więc pomysły na zabawy na pewno się przydadzą 🙂 Mój nowy ebook jest na stałe sprzedaży.

Szukasz więcej pomysłów na zabawy? Polub nas na Facebooku 🙂

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.