Czym zajmuje się doradca noszenia? Wpis, który chodził za mną już bardzo długo, bo mimo, że zajęcie, jakim jest doradztwo noszenia jest już coraz bardziej powszechne, wiele mam nie wie, że chustonoszenia można nauczyć się od profesjonalisty.
Co więcej, taka nauka gwarantuje, że pozycja dziecka w chuście będzie prawidłowa – co jest podstawą bezpiecznego noszenia. Oczywiście niektóre mamy uczą się same z filmów YouTube i również pozycja jest dobra, a wiązanie nie sprawia im trudności. Jednak z moich obserwacji i doświadczeń wynika, że samodzielna nauka nie zawsze idzie w parze z prawidłowym noszeniem (głównie dlatego, że poznajemy tylko ruchy wiązania chusty, a rzadko kto zagłębia tego podstawy). Druga sprawa to to, że mamy do noszenia się zrażają. Wiążą w domu, od razu z filmem i dzieckiem, a nawet na lalce to na początku może być kłopot! Po czym piszą, że próbowały i że to nie dla nich lub że dziecko wiązania nie akceptowało.
Oczywiście nie jest tak, że spotkanie z doradcą sprawia, że każde dziecko od razu pokochuje chustę, a każda mama jest w tym mistrzynią. Ale wiemy do jakiej pozycji dążymy i jak i dlaczego warto do niej dążyć. Dzięki treningowi dochodzi się do tego szybko i pewnie.
Warto też wspomnieć o tym, że czasem za dużo od siebie wymagamy. Chcemy być perfekcyjne, a czasem nauka wymaga nieco większej cierpliwości. Doradca pomoże i w tym temacie. Dzieci czują, czy to co robi rodzic dzieje się z przekonaniem czy z mnóstwem obaw.
Wiele dzieci od razu pokochuje chusty, ale jeśli rodzic nie jest przekonany, nie możemy wymagać by również pokochało je dziecko. Doradca doda pewności Tobie jako mamie noszącej. A dobre podejście to duża część sukcesu (bez względu na metodę nauki jaką wybierzesz),
Jest kilka argumentów, które moim zdaniem są bardzo ważne:
Doradca noszenia pokazuje nie tylko to, jak krok po kroku zawiązać chustę, ale też często wizyta połączona jest z elementami prawidłowej pielęgnacji. Jeśli wcześniej nie zwracaliśmy na to uwagi dowiemy się jak prawidłowo podnosić, nosić i przewijać dziecko – co jest bardzo ważne, ponieważ noszenie w chuście jest elementem prawidłowej pielęgnacji.
Opowie o przebiegu rozwoju kręgosłupa, o prawidłowej pozycji dziecka w chuście, jak ją uzyskać i utrzymać przez długi czas. Pomoże w doborze odpowiedniego wiązania biorąc pod uwagę wiek dziecka i możliwości rodziców.
Pokaże nam sposoby przyzwyczajania dziecka do chusty – jak je wkładać i trzymać, by włożyć do chusty nie zaburzając poczucia bezpieczeństwa czy nie stymulując do wyprostu.
Możesz pytać o wszystko. Na początku chustonoszenia pojawia się wiele pytań związanych z prawidłową pozycją, oddychaniem, uciskiem na nóżki itp. Doradca wszystko tłumaczy i rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości.
Doradca wychwyci błędy, omówi konstrukcję wiązania i będzie starał się dopasować do stylu życia rodziców. W końcu chusta czy nosidło ma życie ułatwić, więc noszenie musi być dla rodziców komfortowe.
Przeważnie doradcy uczą podczas konsultacji indywidualnych, gdzie mogą skupić się na potrzebach danego dziecka i rodzica. Ale również jest możliwość udziału w warsztatach, gdzie od razu koszt jest niższy, a również uzyskamy bardzo dużo wiedzy na temat noszenia. Warto rozważyć obie te formy.
Bardzo popularne stały się w ostatnim czasie konsultacje online. Bez potrzeby wychodzenia z domu możemy nauczyć się wiązania. Przez kilka lat byłam sceptycznie nastawiona do takiej formy nauki, dopóki nie spróbowałam i przepadłam! Teraz w większości konsultuję właśnie online. To jest niesamowite, kiedy w zaciszu domowym, mamy skupiają się na zadaniu i wychodzi im to nawet lepiej niż kiedy dojeżdżam do domu. Ogromną zaletą jest też możliwość kilku łączeń, przełożenia godziny, gdy dziecko akurat ma gorszy dzień. Dzięki temu swobodnie pracujemy i mamy faktycznie uczą się wiązania, ponieważ jestem z nimi w stałym kontakcie i widzę, że ta metoda nauki świetnie się sprawdza.
Doradca noszenia pomoże też wybrać właściwą chustę. Opowie o rodzajach chust, nosideł, splotach, gramaturach i doborze odpowiedniej długości chusty.
Po spotkaniu z doradcą warto też wysyłać do niego zdjęcia wiązania i pytać również o inne kwestie, które nam się nasuną w związku z noszeniem. Dzięki temu wiemy, że nosimy bezpiecznie i prawidłowo. To też daje duże poczucie komfortu.
A kiedy przygoda z chustonoszeniem się kończy? Napisz do doradcy z prośbą o dobór nosidła. Tym także zajmuje się większość doradców.
Jak wygląda spotkanie z doradcą i czy warto wybrać konsultację online – przeczytaj tutaj.
A jak było u Ciebie? Uczyłaś się wiązać sama czy z doradcą? A może dopiero zastanawiasz się w jaki sposób nauczyć się wiązać?
Chcesz nauczyć się wiązać chustę? Bez względu na to gdzie mieszkasz, mogę Cię nauczyć 🙂