Jak wybrać dobry jogurt? Na co zwrócić uwagę przy zakupie? Plus pyszne, zdrowe przepisy

Czy zwracasz uwagę na skład jogurtu przy zakupie? Zawsze było mi ciężko znaleźć dobry jogurt. Szczególnie, jeśli chodzi o te „kolorowe” – tu w zasadzie znalezienie dobrego składu jest prawie niemożliwe. Przynajmniej ja jeszcze na idealny nie trafiłam. I nie chodzi nawet o cukier, ale też o inne dodatki, które znajdziesz też w jogurcie naturalnym, gdzie wydawałoby się, że jeśli jest naturalny, to nie ma nic oprócz mleka i kultur bakterii jogurtowych. Dziubdziak lubi jogurty, a że ostatnio nie mogłam znaleźć nic ciekawego, pomyślałam, że może też masz taki kłopot? Dlatego dziś, chciałabym napisać Ci, na co zwrócić uwagę podczas zakupu jogurtu – „owocowego” lub „naturalnego”, jakie dodatki możesz wykorzystać, by zrobić pyszny jogurt dla dziecka lub dla siebie. Mam też kilka sprawdzonych przepisów – bardzo prostych, pysznych i przede wszystkim, takich, w których możesz wykorzystać wszystko, co znasz, a dzięki temu wiesz, co jesz 🙂

Jogurty naturalne są niskokaloryczną i zdrową przekąską. Jogurty przeciwdziałają biegunkom, pozytywnie wpływają na nasz przewód pokarmowy, wspomagają odporność organizmu, zwiększają przyswajanie wapnia i fosforu i nie tylko. Jeśli tylko Twój maluch może jest produkty mleczne, warto uwzględnić je w jego diecie.

Jak czytać składy?

O kłopotach ze znalezieniem dobrego jogurtu pisałam już w poście o produktach dla dzieci, które nie są dla dzieci. Ale ze względu na to, że ostatnio problemy ze znalezieniem, takiego z właściwym składem są jeszcze większe! postanowiłam skupić się na tym jednym, konkretnym produkcie. Podstawowe zasady czytania składów:

  • składniki produktu są podawane w kolejności malejącej wagi,
  • im krótsza lista składników tym lepiej,
  • jeśli cukier jest na jednym z 3 pierwszych miejsc – nie jest dobrze,
  • jeśli widzisz długi skład i czujesz się jak na lekcji chemii, lepiej odłóż go na półkę.

Co może być nie tak w jogurcie naturalnym?

Jogurt naturalny powinien zawierać maksymalnie tylko dwa składniki: mleko i kultury bakterii.

Wybierając jogurt naturalny, zwróć uwagę czy nie zawiera dodatków barwników, wzmacniaczy smaku czy zapachu. W przypadku dzieci, warto też zrezygnować z jogurtów z mlekiem w proszku. Nam konsystencja takich jogurtów odpowiada, więc zawsze szukam jogurtu tylko z mlekiem i kulturami bakterii. W przypadku składu żywności wiele ciekawych i przydatnych informacji znajdziesz na blogu doktorania. Napisała ona też post o tym, dlaczego jogurt zawiera mleko w proszku, na czym polega produkcja jogurtu, jeśli chciałabyś zgłębić ten temat.

Co może być nie tak w jogurcie owocowym?

Jogurty owocowe, zwykle nie są dobrym wyborem.  Zawierają cukier, aromaty, barwniki. Czasem mają dodatki syropów owocowych. Jeszcze gorsze są wersje light – jogurt jest odtłuszczony, a zamiast cukru, ma gorszy syrop glukozowo-fruktozowy. W jogurtach owocowych często smak, zapach, kolor są wynikiem, nie owoców, a sztucznych (ew. naturalnych) barwników, aromatów i dużej ilości cukru. Mogą też zawierać konserwanty.

Przepisy

Najprostszym sposobem, by jogurt naturalny, zmienić na smakowy jest dodanie ulubionych składników dziecka. Może lubi czekoladę? A może musy owocowe? Ostatnio wypróbowałam kilka bardzo prostych przepisów. Jeśli chodzi o ilości, wszystko wg uznania, na oko 🙂

Z pieczonym jabłkiem

Jabłko – można upiec w piekarniku lub chwilę podgotować na maśle, aż zmięknie. Dodać laskę wanilii i cynamon. Zblendować. Możesz połączyć z jogurtem lub zrobić jogurt warstwowy. Dziubdziak zdecydowanie woli wersje warstwowe, więc większość jogurtów dzielę właśnie na części. Dopiero, jak wciągnie się w jedzenie, mieszamy wszystko razem.

Z bananem

Dodaj do jogurtu banan i zblenduj. Do drugiej części jogurtu dodaj kakao – możesz zrobić też w wersji mrożonej – zamroź pokrojonego banana – zblenduj. Podziel na dwie części – jedną zostaw z samym bananem, a do drugiej dodaj kakao.

Z nutellą lub zdrowym karmelem 

Dodaj do jogurtu domową nutellę – jak ją zrobić, przeczytasz tutaj. W tym poście znajdziesz też przepisy na czekoladowe słodkości. Zamiast nutelli możesz postawić też na daktyle i zrobić z nich zdrowy karmel – zdrowy karmel – 3/4 szklanki daktyli, 2 łyżki masła orzechowego, 1 szklanka wrzątku – przepis podpatrzyłam tutaj i wychodzi naprawdę pysznie. Do jogurtu z warstwą karmelu, możesz dodać np. wiórki kokosowe.

Z owocami

Wystarczy jogurt naturalny zblendować z owocami – jeśli są kwaśne, dodać nieco słodzidła. Możesz też wymieszać jogurt z kawałkami owoców. U nas często zblendowane, a na górze przyozdobione świeżymi. Jeśli masz ochotę, możesz zrobić jogurt kilkuwarstwowy np. jedną z bananem, drugą z malinami, a trzecią z jagodami. Pycha!

Domowe monte

Podziel jogurt na dwie części. Do jogurtu w czekoladowej części dodaj kakao, masło orzechowe i syrop klonowy lub miód ( u nas na mały jogurt naturalny ok. 1 łyżeczka kakao, 1 łyżeczka masła orzechowego, 1 łyżeczka miodu).

Straciatella

Wystarczy dodać do jogurtu gorzką czekoladę startą na tarce.

Do każdego jogurtu możesz dodać miód, syrop klonowy lub inne słodzidło – wszystko zależy od tego, jakiego smaku oczekujesz. U nas sprawdza się słodzenie bananem, daktylami, choć czasem dodam syropu klonowego lub miodu, szczególnie, jeśli blenduję jogurt z kwaśnymi owocami. Każdy jogurt możesz przyozdobić świeżymi owocami, posypać na górze startymi orzechami, wiórkami kokosowymi.

jogurty dla dzieci

Dodatki do jogurtów

Dodatków do jogurtu możemy dać mnóstwo. Najbardziej popularne to:

  • kakao
  • gorzka czekolada
  • owoce
  • płatki owsiane
  • nasiona chia/siemię lniane
  • rodzynki/żurawina
  • suszone morele
  • purre z dyni, marchewka
  • zboża ekspandowane np. kasza jaglana,  komosa, amarantus
  • daktyle
  • pestki dyni
  • migdały
  • słonecznik
  • płatki migdałów
  • wiórki kokosowe
  • orzechy
  • miód

A jakie są Twoje sposoby na zdrowe jogurty? Podziel się ze mną swoimi przepisami w komentarzach! Każdy jest na wagę złota, bo wszystko się w końcu nudzi 🙂

Join the Conversation

1 Comment

  1. says: sapindus

    Z doświadczenia z branży mogę też dodać, iż problem składu nie dotyczy tylko artykułów spożywczych. Tym problemem są objęte również produkty kosmetyczne. Niedawno przekonałem się także, że paliwo na stacji benzynowej paliwu nie równe. Co innego jest na blankiecie laboratoryjnym i certyfikacie, a co innego w cysternie z dostawą do stacji. Samochód na fatalną benzynę podobnie jak ciało ludzkie na kosmetyki i spożywkę – bardzo źle to odczuje.

Leave a comment
Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.