Jarmuż należy raczej do mniej popularnych warzyw. Szkoda, bo jest bardzo zdrowy. Dzięki temu, że ostatnio panuje na niego większa moda, można dostać go w coraz większej liczbie warzywniaków i marketów. Dlatego też chciałabym się z Tobą podzielić przepisem na zielony koktajl i zachęcić do wykorzystywania jarmużu w Twojej kuchni 🙂
Dlaczego warto jeść jarmuż?
- Jarmuż jest niskokaloryczny (100 gram ma tylko 49 kalorii), możesz więc bez wyrzutów sumienia, zjeść dokładkę 🙂
- Jest bombą witaminową – zawiera duże ilości błonnika, beta-karotenu, żelaza, wapnia, potasu i witaminy: A, B1, B2, B3, B6, E, C, K, kwas foliowy.
- Ma działanie przeciwzapalne, przeciwnowotworowe i przeciwutleniające.
- Wiele badań wykazało, że spożywanie tego warzywa wiąże się z niższymi wskaźnikami zachorowań na nowotwory złośliwe – raka przewodu pokarmowego i raka płuc. Może też obniżać ryzyko zachorowania na raka pęcherza moczowego, prostaty i odbytu.
- Jarmuż to też potencjalne źródło czynników, które zapobiegają chorobom neurodegeneracyjnym (stwardnienie rozsiane, choroba Alzheimera, choroba Parkinsona).
- Ma pozytywny wpływ na układ krążenia – ciekawe badanie, przeprowadzili koreańscy naukowcy, którzy oceniali efekt picia soku z jarmużu u mężczyzn z podwyższonym stężeniem cholesterolu – wprawdzie było ono prowadzone wśród niewielkiej liczby mężczyzn (32) i tylko przez 12 tygodni, ale mimo to, ich badanie wykazało, że regularne spożywane soku z jarmużu korzystnie wpływa na poziom cholesterolu we krwi, a tym samym może być czynnikiem zapobiegającym chorobom sercowo-naczyniowym.
- Dzięki zawartości witamin i przeciwutleniaczy poprawi wygląd Twojej cery, włosów i paznokci.
Pij na zdrowie 🙂
Przepis na zielony smoothie
Najwięcej wartości odżywczych dostarczy nam jarmuż spożywany na surowo – dodany do sałatki lub zielonych koktajli. Dziś mam dla Ciebie przepis na koktajl, który świetnie sprawdzi się na drugie śniadanie. W czerwcu mamy już dostęp do wielu sezonowych owoców, więc warto z tego korzystać. Możesz spróbować łączyć jarmuż z truskawkami, malinami, czy innymi słodkimi owocami. Ja wykorzystałam raczej dostępne przez cały rok banany i pomarańcze, a do smaku dodałam łyżkę soku z cytryny, bo takie połączenie lubię najbardziej. Ale na pewno jeszcze będę eksperymentować 🙂
Składniki:
- 1 szklanka wody
- 1 szklanka jarmużu
- 2 szklanki owoców np. jabłko, kiwi, banan, pomarańcze, truskawki, ananas
Zmieszaj wszystkie składniki i zblenduj. Smacznego 🙂
Na podstawie:
Zdrojewicz Z., Kosowski W., Stebnicki M., Stebnicki M. Jarmuż – stare, a zapomniane warzywo, Medycyna Rodzinna, 1, 2016, s.21-25.
Uwielbiam takie proste przepisy! Ostatnio zastanawiałam się do czego można wykorzystać jarmuż i oto trafiłam na Twojego bloga 🙂
Bardzo się cieszę, że się przyda 🙂