Bunt niemowlaka? Magiczny czwarty miesiąc

Najczęściej na grupach chustowych, można spotkać się z pojęciem buntu chustowego. Czasami nawet nie muszę pytać mamy, w jakim wieku jest dziecko – wiem, że będzie to ok. 4 miesiąc życia 🙂 Ale nawet, jeśli nie nosisz w dziecka chuście właśnie w tym czasie możesz zauważyć zmiany w zachowaniu dziecka. Dlaczego?

Okolice 4 miesiąca życia mogą być okresem nieco trudniejszym dla chusty. Ale nie jest to jako taki bunt, a po prostu, jak to w pierwszym roku życia dziecka bywa, jest to związane z rozwojem dziecka, które właśnie wtedy zaczyna widzieć świat inaczej niż do tej pory 🙂

W porównaniu z innymi zmysłami, zmysł wzroku w chwili urodzenia jest bardzo prymitywny. Noworodki nie potrafią jeszcze dostrzec szczegółów, bo nie potrafią dostosować ostrości wzroku do tego, co znajduje się przed nimi. Noworodki widzą to, co jest w odległości ok. 20 cm, ale i tak obraz jest rozmazany. W kolejnych miesiącach wzrok dziecka będzie znacznie lepszy.


W 2 miesiącu życia dziecko będzie już w stanie śledzić przedmiot za pomocą płynnych ruchów gałek ocznych (a nie urywanych, jak to jest u noworodka). Między 3 a 6 miesiącem będzie potrafiło nie tylko śledzić przedmiot, ale też przewidzieć, w jakim miejscu się znajdzie.

Przeciętnie w połowie 4 miesiąca pojawia się u dzieci OBUOCZNOŚĆ prawie taka sama jak u dorosłych, co sprawia, że właśnie wtedy pojawia się tzw. „chustobunt”, bo dzieci poznają otoczenie na nowo 🙂 No, bo kto by się nie rozglądał, kiedy nagle świat jest taki wyraźny i kolorowy?

Ok. 6 miesiąca życia dziecko będzie już postrzegało głębię obrazu, ostrość wzroku będzie dobra, a ruchy gałek ocznych skoordynowane.

Ten post jest wstępem do jutrzejszego, w którym znajdziesz pomysły na zabawy pobudzające zmysł wzroku u maluszka.

Jeśli będziesz miała pytania odnośnie chust, noszenia, napisz daga@dziubdziak.pl lub zadzwoń 784 624 433. Odpowiem na wszystkie pytania, pomogę wybrać odpowiednie rozwiązanie. Prowadzę też profil doradczy: Doradca Chustowy Dagmara Stolarczyk jeśli temat chust Cię interesuje zachęcam Cię do polubienia. Jeśli interesuje Cię temat konsultacji online czy chust, zerknij do mojego sklepu.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.