Bunt niemowlaka? Magiczny czwarty miesiąc

Najczęściej na grupach chustowych, można spotkać się z pojęciem buntu chustowego. Czasami nawet nie muszę pytać mamy, w jakim wieku jest dziecko – wiem, że będzie to ok. 4 miesiąc życia 🙂 Ale nawet, jeśli nie nosisz w dziecka chuście właśnie w tym czasie możesz zauważyć zmiany w zachowaniu dziecka. Dlaczego?

Okolice 4 miesiąca życia mogą być okresem nieco trudniejszym dla chusty. Ale nie jest to jako taki bunt, a po prostu, jak to w pierwszym roku życia dziecka bywa, jest to związane z rozwojem dziecka, które właśnie wtedy zaczyna widzieć świat inaczej niż do tej pory 🙂

W porównaniu z innymi zmysłami, zmysł wzroku w chwili urodzenia jest bardzo prymitywny. Noworodki nie potrafią jeszcze dostrzec szczegółów, bo nie potrafią dostosować ostrości wzroku do tego, co znajduje się przed nimi. Noworodki widzą to, co jest w odległości ok. 20 cm, ale i tak obraz jest rozmazany. W kolejnych miesiącach wzrok dziecka będzie znacznie lepszy.


W 2 miesiącu życia dziecko będzie już w stanie śledzić przedmiot za pomocą płynnych ruchów gałek ocznych (a nie urywanych, jak to jest u noworodka). Między 3 a 6 miesiącem będzie potrafiło nie tylko śledzić przedmiot, ale też przewidzieć, w jakim miejscu się znajdzie.

Przeciętnie w połowie 4 miesiąca pojawia się u dzieci OBUOCZNOŚĆ prawie taka sama jak u dorosłych, co sprawia, że właśnie wtedy pojawia się tzw. “chustobunt”, bo dzieci poznają otoczenie na nowo 🙂 No, bo kto by się nie rozglądał, kiedy nagle świat jest taki wyraźny i kolorowy?

Ok. 6 miesiąca życia dziecko będzie już postrzegało głębię obrazu, ostrość wzroku będzie dobra, a ruchy gałek ocznych skoordynowane.

Ten post jest wstępem do jutrzejszego, w którym znajdziesz pomysły na zabawy pobudzające zmysł wzroku u maluszka.

Jeśli będziesz miała pytania odnośnie chust, noszenia, napisz daga@dziubdziak.pl lub zadzwoń 784 624 433. Odpowiem na wszystkie pytania, pomogę wybrać odpowiednie rozwiązanie. Prowadzę też profil doradczy: Doradca Chustowy Dagmara Stolarczyk jeśli temat chust Cię interesuje zachęcam Cię do polubienia. Jeśli interesuje Cię temat konsultacji online czy chust, zerknij do mojego sklepu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *