Bobas odkrywa naukę – lektura nie tylko dla najmłodszych

Dziubdziak uwielbia eksperymenty, a ja sama wciągnęłam się też w fizyczne i chemiczne zagadnienia. Wiele mu tłumaczę, na temat słońca, energii, powstawania chmur, tęczy itp. więc kiedy zobaczyłam nowe pozycje Wydawnictwa Egmont, z serii Bobas Odkrywa Naukę, pomyślałam, że może być to coś dla nas. Zastanawiał mnie tytuł, ponieważ nie do końca wiedziałam, do kogo jest ona skierowana – czy dla maluchów, czy przedszkolaków. Zasugerowałam się podanym wiekiem – 3-7 lat i w sumie dobrze, bo naprawdę Dziubdziakowi przypadły do gustu.

Ze względu na twarde strony, niewielką ilość tekstu, spokojnie mogę polecić je już dla młodszych dzieci. Za to, patrząc na przekazywaną wiedzę, 4-5 latek zrozumie, o co chodzi z grawitacją, krążeniem księżyca wokół Ziemi, pozna źródła energii odnawialnej. Więc dzieci w różnych przedziałach wiekowych znajdą coś dla siebie. W książkach poznajemy Bobasa, który pomaga nam te zagadnienia poznać w przystępny sposób – oczami dziecka. Tekst jest krótki, a wszystko to w bardzo przyjemnej, graficznej oprawie.

Grawitacja

Zaczynam od zdecydowanego hitu. To jest niesamowite, jak dzieci chłoną wiedzę, a w tej książce wszystko jest napisane w bardzo prosty i przystępny sposób. Jeśli chciałabyś zobaczyć czy się u Ciebie sprawdzą, polecam zacząć właśnie od tej 🙂 Chyba, że zaraz przy kolejnych pozycjach, któraś wpasuje się w zainteresowania Twojego dziecka. Jeśli jednak, nie ta u nas zdecydowanie jest wyborem nr 1. Zapoznaje dziecko z pojęciem grawitacji, wykorzystując codzienne czynności, jak jedzenie czy pobyt na placu zabaw. Dzięki temu dziecko od razu może powiązać te pojęcie z życiem codziennym. Kupisz ją tutaj.

Fizyka kwantowa

To kolejny hicior. W końcu który 3-4 latek, wie co to fizyka kwantowa 😉 Czytana w kółko parę razy dziennie. Krótka, przystępna. Wykorzystuje proste słowa i pojęcia, żeby wytłumaczyć dziecku, czym jest fizyka kwantowa. A wszystko na przykładzie kota, który śpi – albo nie śpi, w pudełku. Do kupienia tutaj.

Termodynamika

Termodynamika to jedna z pozycji, która z kolei sprawdzi się już nawet dla najmłodszych czytelników. Przeczytacie w niej o słońcu i energii, jaką nam daje. Znajdziesz ją tutaj. Można połączyć ją ze spacerem na świeżym powietrzu. Fizyka i matematyka, to przedmioty, których można uczyć właśnie na dworze, wykorzystując swoje otoczenie.

Energia odnawialna

Trochę kontyuacja lub przypomnienie naszej poprzedniej pozycji również z Wydawnictwa Egmont – książko-gra Ratujmy Ziemię. Ostatnia pozycja jest o energii odnawialnej. U nas rządzą w aucie zgadywanki, jako zabawa w podróży i od razu wykorzystałam wiedzę o wiatrakach, odnośnie energii odnawialnej. Fajna sprawa 🙂 Dziecko poznaje gazy cieplarniane i pojęcie efektu cieplarnianego. Jednocześnie treść jest bardzo przystępna – powietrze jest przedstawione, jako kocyk, który przykrywa ziemię. Dziecko dowiaduje się też, co może zrobić dla swojej planety, by o nią dbać. Znajdziesz ją w tym miejscu.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.