Zabawy bez zabawek – lista tego, co możesz wykorzystać, by wspierać kreatywność i rozbudzać wyobraźnię dziecka

Mimo mnóstwa kolorowych zabawek dziecko się nudzi? Zobacz, jak bez dodatkowych kosztów i wykorzystując to co masz w domu, wspierać kreatywność dziecka i rozbudzić jego wyobraźnię. Dzięki nim dziecko obudzi w sobie twórcę. Zobaczysz ile patyk może mieć zastosowań! Z takimi „zabawkami” nie ma czasu na nudę. Trochę podpowiedzi do czego można je wykorzystać znajdziesz w dzisiejszym poście, a resztę pokaże Ci dziecko! Na pewno będziesz zaskoczona, jak wiele można zrobić z tymi przedmiotami.

Patyk – może być mieczem, teleskopem, laską, można nim rysować po piasku śniegu i wiele więcej.

Butelki – możesz zrobić z nich grzechotki, by dziecko poznawało różne dźwięki. Możecie zrobić też butelkę sensoryczną z wody, oleju i brokatu. Zagrać w kręgle, a nawet hokeja – butelki mogą służyć jako kije.

Wstążki – zawiąż kilka wstążek wokół gumki do włosów – na wstążki można nie tylko patrzeć, można je chwytać, obracać, ciągnąć, kręcić nimi – to zabawa dla najmłodszych. Starsze dziecko może wykorzystać je np. do tańca.

Papier, ołówki, kredki – do rysowania, zabawy w pocztę, robienia listów, mieszania kolorów. Papier szeleści, można go drzeć, a dodatkowo wykorzystać do stymulacji wzroku rysując na kartce flamastrem biało-czarne kształty.

Klamerki do prania – można je rozrzucać, przekładać z miejsca na miejsce, segregować według kolorów, przypinać do ubrań, papieru. Nawet klamerka sama w sobie jest bardzo interesująca. Trzeba jednak uważać, by dziecko jej nie przegryzło lub nie przycięło sobie paluszka więc to raczej zabawa dla dwojga.

Miska na pranie – można do niej wkładać klocki, wyjmować, sortować. Dziubdziak miał taką ulubioną zabawę – wkłada do miski kulki z suchego basenu i je na siebie wysypuje  może się tak bawić naprawdę bardzo długo. Jeśli nie na sucho to na mokro – nalej wody do miski i powrzucaj pojemniki, butelki, foremki, kubeczki. Miska to też doskonały bębenek.

Kartonowe pudełko  – zrób dziurę w kartonie, obok pudełka ustaw kilka przedmiotów, które zmieszczą się w tą dziurę, a dziecko będzie je wrzucać i wyjmować w nieskończoność  To taka zabawa w szukanie skarbów, która będzie ewoluować wraz z rozwojem dziecka. Na początku możesz zachęcać dziecko, by wkładało przedmioty do otwartego pudełka, później zrób dziurkę, by mieć sorter. Starsze dziecko, na pewno ucieszy się z możliwości szukania skarbu i zgadywania co się w pudełku znajduje. Dodatkowo do jednej ze stron pudełka możesz poprzyklejać skrawki materiałów, by dziecko poznawało różne faktury materiałów np. folię spożywczą, folię bezpieczeństwa, gąbkę do zmywania naczyń, myjkę.

Klocki – jako klocki może posłużyć wiele przedmiotów, świetnie sprawdzą się np. kubeczki po jogurtach.

Rolka po ręczniku papierowym – można wkładać kulkę z jednej strony, wyjmować z drugiej lub przykleić ją do ściany, żeby dziecko mogło tę piłeczkę do niej wrzucać (pod spodem możesz dać wspomniane wcześniej kartonowe pudełko)

Wałek – nigdy nie sądziłam, że wałek rzepowy może być taki fascynujący…

Plastikowy słoik z nakrętką lub puszka po kawie – można je zakręcać, odkręcać, wrzucać do nich różne przedmioty, mogą też służyć jako grzechotki.

Lusterko – dzięki zabawie dziecko poznaje siebie.

Koce – peleryna, namiot, duchy, statek, lina do przeciągania itp.

Szal – jako bandaź, opaska na głowę, przepaska na oczy, przebranie.


Poduszki – do budowania bazy, toru przeszkód, mostu, zabawy w lekarza, układania pluszaków do snu.

Gazety – do wycinanek, tworzenia albumów. Długi czas Dziubdziak wycinał z gazety różne elementy i używał ich jako zabawek i układał różne historie z ich udziałem.

Środki czystości – dzieci uwielbiają nam pomagać. Dajmy im szansę. Wystarczy szmatka, pojemnik ze spryskiwaczem a w środku np. woda z mydłem.

Gąbki (zmywaki do kuchni) – można z nich robić wieżę, tęczę, mogą służyć jako sorter kolorów, plus mają różną fakturę.

Makaron – nie tylko do jedzenia, ale też np. robienia z niego korali lub kolorowy makaron spagetii do nauki kolorów. Szczegóły tutaj.

Taśma klejąca – do toczenia, toru przeszkód czy taśma malarska do torów samochodu, chodzenia po linie.

Przedmioty jak szczotka, wałek, rzepowy, sitko, pozwolą dziecku poznać różne faktury. Nawet nie spodziewasz się ile mają zastosowań 🙂

Zapisz sobie na telefonie tą listę i odhaczaj – 25 przedmiotów, 1 dziennie, to prawie miesiąc zabawy 🙂

Mnóstwo zabawy można też zrobić za skarpetkami!

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.