Odgrywanie ról
To zabawa, która uczy jak regulować swoje zachowania społeczne. Badania pokazują, że zaangażowanie w nie do 5 roku życia będzie miało pozytywny wpływ na wskaźnik przyszłych sukcesów w nauce. Okazuje się też, że w trakcie takich scenek dzieci panują nad swoimi impulsami lepiej niż w innych sytuacjach. Trzy najważniejsze elementy takiej zabawy to: planowanie, jasne instrukcje i odpowiedni typ środowiska. Elementy te zostały określone przez program Narzędzia Umysłu. Pamiętam, że jako przedszkolak uwielbiałam takie zabawy – szczególnie zapadła mi w pamięć zabawa w sklep w piaskownicy, gdzie sprzedawałam babki z piasku. Nie pamiętam, czy wtedy ktoś mi to podpowiedział. Dzięki pokierowaniu dziecka, otwieramy w nim jego twórczy potencjał. Jednak program ten zakłada, że należy dzieci nieco nakierować – żeby stworzyły sobie jako taki scenariusz i później się go trzymać. Dzięki temu ćwiczą pamięć, bo muszą zapamiętać określone role/zachowania i samokontrolę – by trzymać się ustalonego planu.
Aktywność fizyczna
Postaw na różnorodność
Włącz muzykę
Mały chemik i fizyk
Jeśli obserwujesz nasz instagram może widziałaś, że kupiłam w ostatnim czasie książkę „Włam się do mózgu”, Radka Kotarskiego. Opisane są w niej metody skutecznego uczenia się. Jedną z nich jest metoda terminatora. Nie chciałabym Ci zdradzać za dużo treści książki, ale chodzi tu o wcielanie w życie rzeczy, których się uczymy – zamianę teorii w praktykę. To może mieć zastosowanie w wielu zabawach, a jedną z nich może być domowe laboratorium. Może bardziej poważnie to brzmi niż mam na myśli – chodzi tu o proste zależności – taka chemia/fizyka dla przedszkolaka. Możesz wykorzystać wodę, olej, sodę, ocet,barwniki spożywcze.
Żeby ułatwić Ci zadanie znalazłam kilka bardzo prostych eksperymentów, które już przetestowaliśmy. Sprawdzą się dla dzieci w różnym wieku.
Chemiczne jojo
To eksperyment, którego nazwa chodziła za mną już od dłuższego czasu. Gdzieś migał mi na różnych blogach czy stronach. W końcu postanowiliśmy go zrobić.
Potrzebujesz:
- opakowanie sody oczyszczonej
- ocet
- olej
- barwnik spożywczy
- 2 przezroczyste naczynia
- strzykawkę
Do jednego naczynia nalej ocet i dodaj do niego barwnik. Do drugiego (większego) wlej opakowanie sody oczyszczonej i delikatnie dodaj olej.
Nabierz za pomocą strzykawki roztworu z octem, wkropl do naczynia z olejem i obserwujcie.
Jak to działa?
Krople octu opadają na dno naczynia i dotykają sody – w wyniku kontaktu octu (kwasu), sody (zasady) wytwarza się gaz – dwutlenek węgla – krople octu unoszą się do góry. Na powierzchni naczynia gaz ulatnia się i cięższe krople opadną znowu na dno.
Malowanie mlekiem
To doświadczenie, które robiliśmy już parę razy.
Co potrzebujesz?
- mleko
- barwnik
- płyn do mycia naczyń
- patyczek do uszu/wykałaczka
- duży, głębszy talerz
Na talerz wylej mleko i dodaj barwniki spożywcze lub wodę z farbką (strzykawką, łyżeczką). Następnie zamocz patyczek w płynie do mycia naczyń i dotknij mleka. Dzięki temu, że zmienia się napięcie powierzchniowe barwniki będą się ze sobą mieszać, tworząc coraz to nowe obrazy.
Musująca lawa
Ten eksperyment już kiedyś opisywałam. Robiliśmy go kilka razy.
Co potrzebujesz?
- 3/4 szklanki oleju
- 1/4 szklanki wody
- barwnik spożywczy
- tabletka musująca
Połącz wodę z barwnikiem spożywczym i wlej do oleju. Następnie dodajcie tabletkę musującą.
Czy utopimy olej?
Co potrzebujesz?
- 3/4 szklanki wody
- 5 łyżek oleju
Jeśli zdecydowałaś się zrobić poprzedni eksperyment, możecie poczekać kilka godzin – w butelce olej sam oddzieli się od wody. Wiemy, że olej nie zatopi się w wodzie, ale co będzie jeśli dodamy np. mydła lub soli? Sama byłam zaskoczona 🙂
Przywołaj deszcz
Deszcz w domu? To kolejna okazja do nauki, tym razem o zjawiskach atmosferycznych.
Co potrzebujesz?
- szklankę z wrzącą wodą
- talerz
- lód
Na szklankę nałóż talerz z kostkami lodu – teraz zobaczcie, co stanie się na ściankach szklanki.
3 stany skupienia wody
Takie laboratorium to też okazja do rozmowy i pokazania stanów skupienia wody – dlaczego woda zmienia swój stan i od czego jest to zależne. W zależności od wieku dziecka można przeprowadzić ten eksperyment krócej lub dłużej. W przypadku starszego dziecka, możecie omówić np. kolor lodu, próbować go rozbić, dotykać, omówić kształt. Następnie przełóż kostkę lodu do miski i zobaczcie, jak szybko się roztopi – żeby przyspieszyć ten proces możesz położyć miskę np. na kaloryferze. Teraz została nam para wodna – możesz przelać wodę do garnka, doprowadzić do wrzenia (tu możesz na początku wlać wodę do butelki i pokazać, jak dużo jest wody, następnie po gotowaniu, wlać z powrotem do butelki i wytłumaczyć dziecku, dlaczego jest jej mniej).
Co rozpuści się w wodzie?
Sól i cukier rozpuszczą się, ale np. w ryż, cząsteczki wody nie przenikną, więc się nie rozpuści. Możesz też nalać do jednej szklanki ciepłej wody, do drugiej zimnej i zobaczyć czy np. cukier rozpuści się szybciej w ciepłej czy zimnej wodzie.
Ciecz nienewtonowska
Jeśli ściągnęłaś już mojego e-booka z zabawami, wiesz, że to jeden z naszych najwcześniej wprowadzonych eksperymentów. I bardzo prosty. Wystarczą tylko dwa składniki mąka ziemniaczana i woda. Nasyp do miski mąki i dolewaj wody – w zależności od jej ilości masa będzie przelewała się przez ręce lub zastygała.
Wykorzystaj okresy sensytywne
O okresach sensytywnych, czyli okresach, szczególnej wrażliwości do rozwoju określonych umiejętności, już pisałam przy okazji postu na temat tego, jak nauczyć dziecko sprzątać. Okres sensytywny dla nauki mowy występuje u dzieci w wieku 1-4 lata i jest to czas, kiedy nauka języków przychodzi dzieciom bez wysiłku, więc warto to wykorzystać. Do tego celu możesz wykorzystać np. fiszki. Wybór nie jest przypadkowy – po lekturze książki „Włam się do mózgu”, wiedziałam, że fiszki są świetnym sposobem na zapamiętywanie informacji. Wiedziałam, też, że naukę ułatwi podział na kategorie i kolory i stworzyłam je pod tym kątem. Takie fiszki możesz przygotować sama – wystarczy, że dodasz obrazek – na jednej stronie podpis po polsku, a z drugiej w wybranym języku. Jeszcze trudniej będzie jeśli, na jednej stronie zadasz pytanie, a na drugiej będzie odpowiedź.
Wspólnie spędzony czas
Podobał Ci się ten wpis? Polub nas na Facebooku!