Zabawy wyciszające dla dzieci – sposoby na szybsze zasypianie

Czy są jakieś sposoby na to, żeby dziecko szybciej zasnęło? Jak wyciszyć malucha przed snem? W tym poście pokażę Ci kilka zabaw, w tym temacie 🙂 W drugiej części wpisu znajdziesz też listę utworów muzycznych, które możesz wykorzystać, przygotowane gościnnie przez Anię.

Od samego początku warto wprowadzać przedsenne rytuały. Rytuały będą sygnalizować dziecku, że nadchodzi pora snu. Co więcej są badania, które sugerują, że dzieci, które w wieku 3 lat, które mają regularne pory zasypiania, w wieku 7 lat lepiej radzą sobie z matematyką, czytaniem i umiejętnościami przestrzennymi. Dodatkowo inne badania pokazują, że dzięki stałym porom dzieci lepiej śpią, a korzyści ze stałych pór chodzenia spać czerpią też dorośli.  Przygotowania do snu warto zacząć już 2 godziny przed planowaną godziną, o której chcemy by dziecko zasnęło, więc to całkiem sporo.

Przytulanie

Uspokajająco i jednocześnie pozytywnie na rozwój dziecka wpłynie np. przytulanie, kołysanie i śpiewanie kołysanek. Przytulanie jest niezwykle ważne dla rozwoju mózgu dziecka. O związku między noszeniem i rozpieszczeniem dziecka pisałam tutaj. Jeśli jeszcze go nie widziałaś, a się tego obawiasz, nie możesz go ominąć 🙂

Butelka sensoryczna

Uspokajającą zabawą będzie też butelka sensoryczna z brokatem. Oglądanie jej i zabawa będzie hipnotyzująca i pozwoli się wyciszyć. Wystarczy woda (3/4 butelki) i 1/4 oliwki dla dzieci. Do tego brokat, cekiny.

Książki

Jeśli masz jakąś książkę lub znasz opowieść o szykowaniu się do snu, skorzystaj z niej. Historia o śnie pomoże dziecku się zrelaksować. U nas długo sprawdzała się książka Biblioteka Bajek, w której wszystkie bajki tematycznie były o szykowaniu się do snu. Staram się też wprawiać w opowiadaniu bajek, tu można też nawiązać do tematu snu.

Ściskanie, wciskanie 

Działanie wyciszające i relaksujące mają aktywności, które stymulują czucie głębokie, związane z rozciąganiem, dźwiganiem, ściskaniem, wciskaniem – bierną i aktywną pracą mięśni, więzadeł i stawów.

Możesz wykorzystać gniotki np. z balonów i mąki, masy sensoryczne – 13 przepisów na masy znajdziesz w moim bezpłatnym ebooku do pobrania tutaj.  U nas długo wyciszającym hitem był piasek kinetyczny. Takie masy dziecko może samo wsypywać, ugniatać, ściskać. Podobnie działają też pieczątki np. z ziemniaka.

Słuchanie muzyki

Ciekawym pomysłem na wieczorny rytuał jest wspólne słuchanie spokojnej muzyki. I o tą część poprosiłam Anię Huculak z bloga A-muse, która przygotowała też dla Ciebie zestaw utworów z linkami do YouTube, które będą działały uspokajająco. Ania jest mamą dwójki małych dzieci i blogerką, której szczególną pasją jest muzyka. Na blogu A.Muse (www.a-muse.com.pl) publikuje treści dla zaangażowanych rodziców, którzy dbają o głęboką więź ze swoimi dziećmi, o harmonijny rozwój swoich maluchów i chcą wartościowo spędzać z nimi czas.

Możesz odtwarzać taką muzykę podczas kolacji, w tle ostatnich, wieczornych zabaw, albo gdy dziecko leży już w łóżeczku. Odpowiednio dobrana muzyka skłania dziecko do odpoczynku, wyciszenia się, odprężenia i przygotowuje do snu.

Słuchanie muzyki uspokajająco-relaksacyjnej powoduje zwolnienie i pogłębienie oddechu, zmniejsza napięcie mięśniowe i redukuje poziom lęku. Takie działanie ma muzyka utrzymana w wolnym tempie (np. largo, adagio). Ważne jest też, żeby poziom głośności był względnie wyrównany. Jeśli pojawiają się zmiany głośności, powinny być stopniowe. Przygotowałam zestaw 10 utworów, które spełniają te warunki:

Jan Sebastian Bach – II część koncertu na dwoje skrzypiec d-moll

Franz Liszt – Marzenie miłosne

Gregorio Allegri – Miserere

Franz Schubert – Serenada

Claude Debussy – Światło księżyca

Antonin Dvorak – Pieśń Rusałki do Księżyca

Fryderyk Chopin – Nokturn b-moll op. 9 nr 1

Hildegarda z Bingen – Antyfony i responsoria

Jules Massenet – Medytacja

Robert Schumann – Marzenie

Szukasz więcej pomysłów na zabawy? Polub nas na Facebooku 🙂

0 replies on “Zabawy wyciszające dla dzieci – sposoby na szybsze zasypianie”