Pokochaj naturę i zapachy – lektury idealne na majówkę z dzieckiem

Jak wiesz uwielbiamy naturę! Nasz ogród, wszelkiego rodzaju pikniki, wyjazdy do parku czy spacery do lasu. Taki czas to okazja nie tylko do aktywności fizycznej, chwila oddechu, ale też okazja do rozmowy z dzieckiem o tym co nas otacza. Owady są fascynujące dla dzieci, a wprowadzić w ten temat mogą nas zawsze książki. I dzisiaj chciałabym Ci pokazać nowości, jakie ostatnio trafiły do nas dzięki Wydawnictwu HarperKids.

Pokochaj naturę Pająk

Książkę z serii Pokochaj naturę „Pająk” wzięłam jako dodatek do „Biedronki”, które mój Maluch bardzo lubi. Tymczasem pokazuję Ci ją jako pierwszą, bo to ona skradła jego serce. Łączymy ją z wierszykiem o pająku, szukamy wspólnie pająków i jest bardzo fajna zabawa. Dziecko dowie się ile pająk ma nóg i czy warto się go obawiać. Jak to się dzieje, że przywiera do różnych powierzchni nawet z głową w dół? Że pająk nogami wącha, czuje smak i słyszy! (w sumie jako dorosła o tym nie wiedziałam 😉 ) Jednocześnie dzięki ruchomym elementom maluch może oswoić się z tą tematyką. Puszczać pajączka na nici, budować sieć. Książkę kończy strona, o tym jak my możemy pomóc pająkom, co wprowadza dobre nawyki i pomaga pokazać dziecku jak dbać na co dzień o naturę.

Pokochaj naturę Biedronka

Książka opowiada, jak sam tytuł wskazuje, o biedronce 🙂 O tym, że biedronki mają różne kolory, wzory i co chroni je przed zjedzeniem przez inne zwierzęta, Co je biedronka? Skąd się bierze? Czy zapada w sen zimowy? Idealna lektura dla małego miłośnika owadów, w tym biedronek, która zwiększy wiedzę na temat biedronki nawet u 2-latka 🙂 Krótkie teksty, ruchome elementy zachęcają do czytania jej samodzielnie lub z rodzicem. Książka ma kolorowe, przyjemne ilustracje. Stworzona do czytania w ogrodzie lub podczas pikniku 😀

Obie książki mają twarde kartonowe strony. Niemniej ze względu na ruchome elementy warto czytać je z dzieckiem. Ja nieopatrznie zostawiłam już pierwszego dnia Malucha samego (za miesiąc będzie miał drugie urodziny) tym samym pozbawiając biedronkę skrzydełek 😉 Na szczęście resztę książki udało mi się uratować i wytłumaczyć w porę, że te elementy są do obracania a nie odrywania 😉 Dzięki temu mam nadzieję, że jeszcze trochę nam posłużą, bo wiedza w nich zawarta przyda się jeszcze za jakiś czas, kiedy Maluch będzie jeszcze więcej rozumiał. Zdecydowanym plusem jest zawarcie dużej ilości interesujących informacji w krótkim tekście.

Książki dedykowane są dzieciom od 0-3 lat i faktycznie dla takiej grupy wiekowej je polecam 🙂

I nasze hity

Mamy jeszcze dwie nowe książki pachnące. Nie mogło być inaczej – to zdecydowany hit w naszej biblioteczce. Dwie wcześniejsze „Owoce” i „Zapachy Świata” już swoje przeżyły 😀 Jeszcze w jednym kawałku, ale czytane praktycznie codziennie. Je zobaczysz w tym wpisie i są one bardzo dobrym początkiem przygody z tą serią (szczególnie „Owoce”). Teraz przyszedł czas na „Ogród” i „Mój Dzień”.

Moja pachnąca książeczka z kolorami – Ogród

Książki są skierowane dla dzieci od 2 lat, ale my korzystamy z nich już od jakiegoś czasu. Maluch szybko załapał, że zapach pojawia się po potarciu strony i uwielbia to robić. Idealna lektura, gdy chcemy by dziecko pobawiło się przez chwilkę samo. Oczywiście są tu też elementy do wspólnego czytania i nawiązanie przedmiotów do kolorów, przez co ciągle słychać pytania ” CO TO?” 😉 Ale przerzucanie stron i wąchanie jest ogromnie zajmujące również do samodzielnej zabawy.

W obu książkach dziecko odkrywa 7 zapachów. W ogrodzie wącha kwiaty bzu, jaśmin, cytrynę, pomarańczę, różę, miętę (zdecydowanie mięta to nie zapach mojego Malucha i za każdym razem określa go jako „ble” 😉 ) ale zapachy są bardzo fajnie odzwierciedlone. Bardzo podoba mi się to, że te same zapachy można znaleźć w świecie rzeczywistym i pokazać je dziecku, jednocześnie nawiązując do czytanej książki. Nauka kolorów, nazw przedmiotów, pachnące strony zdecydowanie zachęcą do czytania.

Moja pachnąca książeczka z kolorami – Mój dzień

W książce „Mój Dzień” mamy kolejne 7 zapachów: świerk, truskawka, lody waniliowe, pieczony kurczak, mydło i perfumy lawendowe. Zapachy łączymy z poszczególnymi kolorami i poznajemy wiele innych przedmiotów w tym samym kolorze. Maluch zachwyca się czekoladą 😉 Obie książki mają twarde okładki i ładne grafiki. Będą dobrym materiałem na prezent.

Post powstał w ramach współpracy w z Wydanictwem Harper Kids.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.