Opolskie z dzieckiem – mini przewodnik po atrakcjach dla dzieci w województwie opolskim

Trochę to trwało, bo myślałam, że jeszcze trochę nadrobimy, ale okres wakacyjny sprzyja wycieczkom, więc jeśli macie dodatkowe informacje innych wartych odwiedzenia miejscach piszcie w komentarzach 🙂

Przewodnik po Wrocławiu bardzo Wam się podobał, więc pora na kolejne miasto, a w zasadzie województwo. Zapraszam Cię na wycieczkę po województwie opolskim 🙂

Biskupia Kopa

Biskupia Kopa jest bardzo blisko nas i często się tam wybieramy. Podejście jest łagodne, teren przyjemny. Nie trzeba wejść na sam szczyt, by podziwiać piękne widoki. My jeździmy tam o każdej porze roku – takie piękne widoki oglądaliśmy tej zimy. To najwyższy szczyt Gór Opawskich, należy do Korony Gór Polski. Często wybieramy się do samego Piekiełka, czyli dawnego wyrobiska łupka. Pełna trasa przewidziana jest na 4 godziny. Na górze znajduje się wieża widokowa. Samo wejście jest przyjazne dla rodziców z dziećmi i może być wstępem i sprawdzianem, czy to już pora na dalsze piesze wędrówki z dzieckiem.

Stumilowy Lasek Kubusia Puchatka (k. Zdzieszowic)

Mogliśmy zobaczyć domki Puchatka, Prosiaczka, Tygryska i innych Kubusiowych przyjaciół. Zobaczyliśmy domek Puchatka, który w środku miał kilka słoików miodu. Dom Królika miał piaskownicę i przydomowy ogródek z marchewkami. Fajny był też domek Tygryska, z którego można było zjechać po zjeżdżalni.  Dziubdziakowi bardzo się spodobało.  A pełną relację, zobaczysz w tym wpisie. 

Jurapark Krasiejów

Genialne miejsce. Byliśmy już cztery razy i wrócimy na pewno. Mamy już chyba tradycję wyjazdów jesienią 🙂 Nie ma wtedy tłumów, a skorzystać można w zasadzie ze wszystkiego. Ciekawe, czy pasja Dziubdziaka dotycząca dinozaurów, nie wzięła się właśnie stąd. Ale je uwielbia!  Jest ścieżka edukacyjna, w trakcie której zobaczycie ponad 200 modeli dinozaurów, jest też świetny plac zabaw, na którym również są dinozaury! Prehistoryczne oceanarium, tunel czasu, kino 5D. Ale nie ma co się powtarzać 🙂  – pełną relację, zobaczysz tutaj.

Obok znajduje się też Park Nauki i Ewolucji Człowieka – bardzo nowoczesne i niesamowite miejsce, jednak byliśmy z Dziubdziakiem, gdy miał 3 lata i było to dla niego zbyt wcześnie. Nie dotrwaliśmy do końca wycieczki, ze względu na to, że pomieszczenia były dość ciemne i jednak budziły w nim strach. Ale kiedy dorośnie na pewno na spokojnie tam wrócimy.

Muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach

Na spacer, piknik wśród drewnianych zabudowań (jest ich około 50, XVIII i XIX-wiecznych) zawsze warto znaleźć czas, bo to nie lada atrakcja 🙂 Co jakiś czas odbywają się tam też imprezy plenerowe. Możemy tam zobaczyć prawdziwą wieś, taką sprzed lat. Znajdziecie tu karczmę, kuźnię, budynek szkolny, wiatraki. To wspaniała okazja do rozmowy z dzieckiem na temat historii. 

Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu

Nowoczesne miejsce, w którym czuje się klimat opolskich festiwali. Dzięki muzeum dowiecie się mnóstwa rzeczy na temat polskiej muzyki i historii. Muzeum zresztą jest usytuowane obok jednego z najsłynniejszych (albo najsłynniejszego?) miejsca w Opolu – Amfiteatru. Na terenie muzeów znajdują się też eksponaty dotyczące muzyki np. instrumenty, odbiorniki radiowe. W pokoju zabaw dziecko może zagrać na perkusji.

Wieża Piastowska w Opolu

To pozostałość po nieistniejącym już Zamku Piastowskim. To jeden z najstarszych zabytków architektury obronnej w Polsce.

Będąc w Opolu można wieczorem podziwiać też opolską wenecję i fontannę, której pokazy są kolejną atrakcją dla dzieci. Można też płynąć statkiem po Odrze i posiedzieć nad Stawem Barlickiego.

W Opolu znajduje się również całkiem spore Zoo. 

Park Zdrojowy Głuchołazy

Spacer po 200-letnim Parku Zdrojowym, lecznicza kąpiel stóp i dłoni w lodowatej wodzie i czas spędzony przy solankowych tężniach to sposób na wakacyjne odprężenie nie tylko w upalne dni. Przy okazji możecie zobaczyć po drodze pociąg 😉 Możecie wybrać się też na wycieczkę szlakiem miejskim w Głuchołazach, zwiedzając zabytkową starówkę, wieżę Bramy Górnej i wyrobiska średniowiecznego górnictwa złota.

Stadnina koni, Kuropas

Nowootwarta Stajnia Magnum w niedalekiej okolicy Nysy. Jeszcze nie dotarliśmy, ale z tego co słyszałam działa bardzo ciekawie i warto się tam wybrać z dzieckiem.

Park Miniatur w Olszowej

My byliśmy akurat w innym parku miniatur, ale w województwie opolskim, polecany jest właśnie ten w Olszowej. Znajdziecie tam 18 miniatur najładniejszych bazylik i katedr katolickich. Wykonane są w skali 1:25. Znajduje się też tam park linowy (dla dzieci 3-13 lat), sala zabaw i organizowane są warsztaty np. z tworzenia ozdób bożonarodzeniowych (to musi być świetne w okresie zimowym!).

Zaginione miasto Rosenau w Pokrzywnej

Interaktywny Park Rozrywki i Edukacji, gdzie można odpocząć i bawić się. Znajdziesz tam basen, zjeżdżalnie, park linowy, jaskinię, interaktywny ogród wodny, przejażdżki ciuchcią i wiele innych.

Zamek Moszna

Przepiękny bajkowy zamek i idealna trasa spacerowa wokół kwitnących azalii i rododendronów. Oprócz tego organizowane są różne wydarzenia dla dzieci i młodzieży, ale też dorosłych, które warto śledzić. Ostatnio widzieliśmy plakaty Szkoły Magii i Czarodziejstwa, kina pod chmurką i Wieczoru Strachu. W środku jest restauracja, kawiarnia, można też zwiedzać jego wnętrza.

Muzeum Robotów

Jedyne w Polsce miejsce, gdzie możesz zobaczyć ogromne roboty inspirowane filmami science fiction np. Star Wars, Transformers. Roboty wykonane są ręcznie z części przeznaczonych do recyklingu. Muzeum znajduje się w Mosznej.

Jezioro Nyskie lub Jezioro Srebrne w Osowcu

Często mamy niedaleko jezioro, staw – jeśli jakiś zbiornik wodny znajduje się niedaleko Was, warto wybrać się tam na wycieczkę. Takie proste atrakcje są dla dziecka niesamowitą przygodą, mimo, że nam może się wydawać, że to mało. Rysowanie patykiem po piasku, chlapanie wodą, sam spacer i widoki – wycieczki nad jezioro nyskie są tymi, które sprawiają Dziubdziakowi naprawdę ogromną radość. 

Obuwniczy Szlak Krapkowice

Historię Krapkowic można poznać idąc szlakiem Obuwniczym. Idąc ścieżką butów z brązu (na wzór wrocławskich krasnali) można odwiedzić najciekawsze zakątki gminy.

Otmuchów

W Otmuchowie możecie podziwiać XIII-wieczny zamek, a latem przyjechać na Lato Kwiatów – my jeździmy tam co roku 🙂 

Znajdziecie też mini dino park, gdzie można wybrać się na spacer z dzieckiem i mini zoo. Od siebie polecam też restaurację Pod Zamkiem, gdzie to tej pory jedliśmy naprawdę sporo pyszności. Dodatkowo jest kącik dla dzieci, a na dworze plac zabaw, dzięki czemu można np. później zjeść deser na dworze, a dziecko może sobie poszaleć 🙂 

Oprócz tego jest:

Gród Rycerski w Byczynie, który przeniesie nas do średniowiecza. 

Dębowiec k. Prudnika – Fundacja Llamerada prowadzi hodowlę alpak. Mamy polecają je jako miejsce na piknik i atrakcyjne dla dzieci i dorosłych. Prowadzona jest tam alpakoterapia, muzykoterapia i horrtiterapia.

Zamek w Niemodlinie

Pałac w Turawie

Zatoka Bajka w Grodźcu

Łowisko pod Dębem

Papugarnia Opole

opolskie parki krajobrazowe, w tym Wydmy w Stobrawskim Parku

w Opolu nowy Park 800- lecia z fajnym placem zabaw 

Zjeżdżalnia Grawitacyjna na Górze Świętej Anny

Studio Kids Nysa – bardzo duża sala zabaw dla dzieci.

Wiesz jeszcze o fajnych miejscach, które warto odwiedzić z dzieckiem? Zostaw komentarz 🙂 Będę na bieżąco uzupełniać informacje 🙂 

Jeśli uważasz ten post za wartościowy, udostępnij go dalej 🙂 <3 

Lubisz mnie na Facebooku? 🙂 <3

dziubdziak.pl

 

 

 

 

Join the Conversation

10 Comments

  1. says: Kasia

    Alpakaland Królowe pod Głubczycami cudowne miejsce z alpakami,kozami,strusiami,barankami. Można pojeździć na kucykach i na quadach oraz iść na spacer po polach z aplakami. Piękne miejce. Polecam

Leave a comment
Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.