Od kury domowej do fit mamuśki – jak zrobić formę myjąc naczynia ?

Organizacja czasu z maluchem po porodzie nie jest łatwa. Często rezygnujemy z wielu rzeczy, w tym m.in. z treningów. Jest wiele dni, w których wieczorem trening to ostatnia rzecz, o której myślę i założę się, że u Ciebie jest podobnie. Dlatego wspólnie z Olą z bloga FIT TOGETHER przygotowałyśmy dla Ciebie zestaw treningowy do wykonania w domu. Jeśli Twój wieczorny trening wygląda tak, że kładziesz się na macie i zasypiasz, to koniecznie zapoznaj się z naszą propozycją przeplatania ćwiczeń w wykonywaniu czynności dnia codziennego.

Organizacja czasu z maluchem po porodzie nie jest łatwa. Często rezygnujemy z wielu rzeczy, w tym m.in. z treningów. Jest wiele dni, w których wieczorem trening to ostatnia rzecz, o której myślę i założę się, że u Ciebie jest podobnie. Dlatego wspólnie z Olą z bloga FIT TOGETHER przygotowałyśmy dla Ciebie zestaw treningowy do wykonania w domu.

Jeśli Twój wieczorny trening wygląda tak, że kładziesz się na macie i zasypiasz, to koniecznie zapoznaj się z naszą propozycją przeplatania ćwiczeń w wykonywaniu czynności dnia codziennego ;D

Przede wszystkim nie zapominaj o prawidłowej postawie ciała –  barki w jednej linii, mięśnie brzucha i pośladki napięte, łopatki ściągnięte do kręgosłupa, ciężar opiera się na całych stopach. Pamiętaj też, by nie schylać się po np. zabawki dziecka czy miskę z praniem na wyprostowanych nogach. Najpierw zrób przysiad, a dopiero później wróć do pozycji stojącej. Do tego, podczas każdej czynności możesz ćwiczyć mięśnie dna miednicy. To bardzo ważne ćwiczenia dla każdej kobiety, a po ciąży  powinnyśmy szczególnie o nich pamiętać.

Co ćwiczyć przy codziennych czynnościach?

Mycie naczyń

Ćwicz pośladki – napinaj rozluźniaj – w zależności od ilości naczyń możesz zrobić kilka serii szybszych i kilka wolniejszych. Kiedy Ci się znudzi – stawaj na palcach stóp i wracaj do pozycji wyjściowej.

Rozpakowywanie zakupów

Rób przysiady – stań w lekkim rozkroku i opuść pupę, tak jakbyś chciała usiąść na krześle. Nogi na szerokości barków, kolana idą do przodu nie wychodząc poza linię palców u stóp. Wraz z przysiadem wyjmij z reklamówki jedną rzecz i wracając do pozycji wyjściowej odłóż ją na blacie/wsadź do lodówki/szafki. Jeśli nie jesteś pewna, czy wykonujesz przysiady prawidłowo zerknij tutaj.

Prasowanie

Napinaj mięśnie brzucha, a dodatkowo stawaj na palcach. Możesz też ćwiczyć pośladki unosząc powoli kilkakrotnie nogi do tyłu. Jeśli masz dobry zmysł równowagi, zostań z uniesioną nogą w górze i chwilę pulsuj nią w tej pozycji. Następnie zmień nogę.

Podlewanie kwiatków

Do tej czynności zazwyczaj potrzebujemy jakieś naczynie z wodą, prawda? 😉 A więc mamy idealne obciążenie, hantelki idą w odstawkę. Wyprostuj ręce przed siebie, butelkę z wodą lub konewkę złap w jedną rękę, otwórz ręce jakbyś chciała kogoś przytulić, następnie złóż ponownie ręce przed siebie i przełóż ciężar do drugiej dłoni. Przed podlaniem każdego kwiatka wykonaj 10 powtórzeń.

Rozwieszanie prania

Przysiady możesz robić nie tylko przy rozpakowywaniu zakupów. Wydaje mi się, że nawet squaty podczas rozwieszania prania będą bardziej skuteczne, dlaczego? Ponieważ my młode mamy potrafimy robić 5 prań dziennie ;D hehe oj znamy to z doświadczenia. Aby utrudnić sobie zadanie i zmotywować się do dalszych powtórzeń postaw miskę z mokrym praniem na podłodze, a nie na stole czy jakiejś półce 🙂

Odkurzanie

Znasz ten irytujący moment gdy odkurzacz nie chce wciągnąć jakiegoś paprocha? Przestań się denerwować i zrób wypady – 10 na jedną nogę przy każdym paprochu 🙂 Twoje mieszkanie zacznie błyszczeć jak nigdy wcześniej.

Mycie podłogi

Można by się uprzeć i robić wypady, tak jak przy odkurzaniu, ale jeśli jesteś z tych Pań domu co pucują wszystko na błysk to umyj podłogę na kolanach. W przerwie na odpoczynek unieś prawą rękę i lewą nogę – czoło skierowane do podłogi. Pamiętaj! Jeśli jesteś już trochę zmęczona to wystarczy na przemian wyciągnąć prawą i lewą rękę przed siebie. Doskonałe ćwiczenia na wzmocnienie kręgosłupa.

Wyciąganie naczyń ze zmywarki

W tym przypadku rozstaw szeroko nogi i zacznij robić przysiady. Zapytasz – znowu te nudne przysiady, ileż można? Oj można można, tym bardziej, że przy szerokim rozstawieniu nóg pracują głównie mięśnie wewnętrzne ud, czyli zupełnie inna partia mięśniowa niż przy wypakowywaniu zakupów i rozwieszaniu prania.

Kąpiel

Usiądź wygodnie, kilka razy zatocz ramionami do tyłu. Rozluźnij mięśnie karku. Przechyl kilka razy głowę w prawą, kilka w lewą stronę, do przodu, do tyłu. Pamiętaj, by ten ruch wykonywać spokojnie. Weź głęboki wdech i wydech i jeszcze raz wdech i wydech.

I już 🙂 Dom lśni, a Ty masz trening za sobą 🙂

PS. Jedną z takich czynności jest też oczywiście spacer z maluchem – jeśli chcesz zobaczyć, jak możesz aktywnie spędzić czas ze swoim szkrabem,  zerknij na jeden z wcześniejszych wpisów na temat fitnessu z wózkiem. A jeśli jesteś mamą starszaka pewnie nie musisz martwić się o brak ruchu podczas spaceru 😉

A może masz jeszcze jakieś pomysły na aktywność w domu? 

Join the Conversation

14 Comments

  1. says: Lady Szpilka

    Świetne przykłady 🙂 Ja akurat chodzę na siłownię i w domu już nie ćwiczę, aczkolwiek zwróciłaś uwagę na codzienne czynności, które rzeczywiście mogą wspomagać moje ćwiczenia na siłowni 🙂

    1. says: dziubdziak

      No pewnie, zawsze możesz je dodać, jeśli będziesz miała na to siłę 🙂 Ja na siłowni nie byłam od czasu ciąży więc ćwiczę w domu no i na moich treningach buggygym 🙂

Leave a comment
Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.