Andrzejkowe zabawy z dziećmi

Ostatnio pokazywałam w moich mediach społecznościowych fajny trik do wykorzystania, dzięki czemu tworzymy magiczny film. A teraz zostajemy w temacie magii i czarowania i mam dla Ciebie listę zabaw andrzejkowych. Na pewno, jeśli dziecko już rozumie w co się bawimy warto zacząć od opowiedzenia o tradycji i zwyczajach andrzejkowych. Dlaczego się wróżyło, co to są wróżby. Osobiście nie jestem przesądna, ale uważam, że trochę magii w zabawie nie zaszkodzi skoro mamy taką fajną okazję:)

Lanie wosku – ze starszym dzieckiem najbardziej tradycyjną i kojarzącą się z Andrzejkami zabawą jest lanie wosku. I taka też u nas jest co roku zabawa 🙂 Potrzebna jest miska z zimną wodą, klucz i świeca. Przetapiamy wosk, przelewamy przez dziurkę od klucza do miski zimnej wody i po chwili wyjmujemy. Zaczynamy teatrzyk cieni – co przedstawia dany kształt? Potem można stworzyć teatrzyk cieni z odgrywaniem ról – moi chłopcy bardzo lubią tą zabawę w wersji z teatrzykiem papierowym, więc na pewno wykorzystamy i odlewy z wosku.

Przyszłość – a może pobawicie się w przyszłość? Przygotuj worek/kapelusz i kilka gadżetów kojarzących się z zawodami, które chciałoby w przyszłości wykonywać dziecko. Np. szczotkę (fryzjer), gwizdek (policjant), stetoskop (lekarz). Następnie dziecko losuje z worka jeden przedmiot. Możecie też wcześniej przygotować obrazki do losowania i dziecko będzie losowało kartkę z rysunkiem. Kim Twoje dziecko będzie w przyszłości? 😀

Rzucamy na szczęście – przygotuj kilka monet. Dziecko staje w pewnej odległości od miski z wodą, myśli życzenie i rzuca do miski – jeśli trafi, życzenie się spełni.

Magiczne przedmioty – umieść pod kubkami kilka przedmiotów np. bursztyn, liść laurowy, cukier, balon, monetę. Niech dziecko wybierze jeden kubek. Bursztyn – życie w podróży, liść laurowy – życie pełne przygód, balon – życie ciekawe, życie słodkie, moneta – życie w bogactwie.

Papierowe łódki – jeśli jest więcej dzieci puszczają na wodzie łódki – jeśli łódki się ze sobą zetkną – dzieci będą się mocno przyjaźnić.

Przebranie – jeśli dziecko lubi się przebrać może będzie mieć ochotę zmienić się w czarnoksiężnika lub czarownicę, wróżkę? Jeśli masz szklaną kulę możesz zachęcić dziecko do wróżenia z kuli – to od razu zachęta do zabawy w odgrywanie ról i tworzenie opowiadania. Bardzo prosto można wykonać czapkę czarodzieja czy różdżkę samodzielnie, więc może być to dodatkowa zabawa.

Ciasteczka z wróżbą – w internecie jest mnóstwo przepisów na ciasteczka, w środku można umieścić ciekawą wróżbę, dotyczącą aktualnej sytuacji dziecka – jak np. obejrzanej bajki, przeczytanej książki czy jedzenia. Jeśli nie masz ochoty/czasu na pieczenie ciastek, przygotuj balony, a do środka włóż karteczkę z wróżbą. Balony sprawdzają się na każdej dziecięcej imprezie 😀 Tutaj znajdziesz wiele pomysłów na zabawy balonami – ZABAWY BALONAMI.

Wróżenie z fusów – też zabawa można powiedzieć kulinarna 🙂 Wystarczy filżanka herbaty/ kawy, po wypiciu oceniamy jaki kształt utworzyły fusy. Przykładowe znaczenie: dom – bogactwo, drzewo – przeszkoda, las – kłótnia, widok góry – smutek.

Wróżebny kleks – pewnie masz w domu farby plakatowe? Zachęć dziecko do namalowania kleksa pędzlem, albo odciśnięcia kolorowej rączki na kawałku kartki. Następnie złóż kartkę na pół i dociśnij w miejscu kleksa. Rozłóż kartkę – co przypomina teraz powstały kształt?

Kolorowe paski – wytnij z papieru paski w kolorze niebieskim, brązowym, zielony, czarnym. Następnie umieść je w worku. Dziecko losuje kolor oczu swojej sympatii i ich wspólnego życia np. niebieskie – życie królewskie, zielone (kocie) życie w złocie, brązowe (piwne) życie dziwne, czarne – życie barwne.

Wirująca butelka – organizator układa na podłodze różne „przestrogi” następnie jedna osoba kręci butelką – butelka wskazuje przestrogę dla wróżącego. Jestem za tym by wybierać pozytywne elementy więc możemy napisać czeka Cię miła niespodzianka, przeżyjesz fajną przygodę, spotkasz kogoś fajnego.

Wróżby z kostek – potrzebne są tylko kostki do gry i dostęp do internetu lub wydrukowana kartka z interpretacją liczby wyrzuconych oczek.

Wróżba z kalendarza – przerzucamy kartki kalendarza z zamkniętymi oczami i zatrzymujemy w dowolnym miejscu – możemy tu wymyślić bardzo wiele np. dzień, który wypadnie będzie tym szczęśliwym.

Magiczne liczby – sumujemy cyfry pełnej daty urodzenia, aby dojść do jednej cyfry. Następnie szukamy jej znaczenia.

Amulet szczęścia – z makaronu, jarzębiny, koralików, masy solnej; wianek czarownicy

Wyścig z butów – osoba, której but pierwszy znajdzie się za drzwiami pojedzie w ciekawą podróż.

Pokój można przystroić lampionami, fioliową kulą, papierowymi nietoperzami, pajęczynami. Jeśli masz możliwość umieszczenia świec w bezpiecznych miejscach również dodadzą magicznego nastroju.

Wiele andrzejkowych wróżb dotyczy miłości, a więc u nas na ten temat za wcześnie 😉 Ale takie swobodne zabawy można wykorzystać z najmłodszymi.

Zdjęcie: pixabay

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.