W przeciwieństwie do wzroku, słuch w chwili urodzenia jest dobrze rozwinięty. Tak jak w przypadku widzenia, dzieci lubią proste bodźce, tak w przypadku dźwięków bardziej złożone np. muzykę czy mowę o bogatej intonacji. Słuch jest środkiem do poznania mowy i muzyki. Jest też potrzebny do rozwoju emocjonalnego. O rozwoju wzroku i dotyku, pisałam całkiem niedawno – zobacz, jak wspierać rozwój wzroku, a jak zmysł dotyku w zabawie. A dziś czas na słuch.
Prawidłowy słuch jest podstawowym warunkiem rozwoju mowy, ale też ważnym warunkiem prawidłowego ogólnego rozwoju dziecka. Już noworodek reaguje na głośne dźwięki np. klaśnięcie, krzyk. W pierwszych miesiącach życia, kiedy dziecko słyszy jakiś głośny dźwięk może zamknąć lub zacisnąć powieki, może pojawić się odruch Moro, dziecko może przestać jeść, odwróci głowę i oczy w kierunku dźwięku. Może też obudzić się ze snu.
W wieku ok. 4-5 miesięcy dziecko będzie już całkiem dobrze lokalizowało źródło dźwięku w każdej płaszczyźnie. Wykorzystaj przedmioty, które szeleszczą, dzwonią, piszczą, by dziecko mogło kojarzyć dźwięk ze źródłem.
Dzieci radzą sobie znacznie lepiej, kiedy słuchają jednego źródła dźwięku naraz. Kiedy nie muszą wyłapywać dźwięków z hałasu np. telewizora, radia, zabawek elektronicznych.
Jak pobudzać rozwój słuchu niemowlaka?
– przede wszystkim mów do dziecka podczas codziennych czynności.
Dobrze, by dziecko podczas mówienia, widziało Twoją twarz i usta – wtedy pobudzamy wzrok razem z słuchem,
– rozmawiaj i śpiewaj używając różnych tonów,
– śpiewaj kołysanki, które uspokoją dziecko i pobudzą jego zainteresowanie dźwiękami,
– słuchajcie muzyki,
– słuchanie głosów, szmerów, rozpoznawanie głosów, pojazdów, instrumentów,
– schowaj zabawkę, która wydaje dźwięk i zapytaj „gdzie jest zabawka”? to zwiększa świadomość słuchową dziecka,
– stwórz okazję do słuchania różnych dźwięków – zgnieć papier, bibułę, folię, udawaj zwierzęta, syrenę, mrucz,
-stwórz mini marakasy – przygotuj kilka małych pojemników i nasyp do nich piasek, kamyczki, spinacze itp., napełnij część pojemnika, zabezpiecz, by się nie otwarło. Potrząśnij i zobaczcie, jakie wydają dźwięki. Dodajcie muzykę,
– dzięki czytaniu rozwijasz wyobraźnię dziecka, umiejętność słuchania, więc warto czytać książki. A warto to robić od urodzenia, bo czytanie ma mnóstwo zalet. Pisałam o tym tutaj.