8 zasad bezpiecznego korzystania ze słońca

Przyszedł maj i mamy, ku mojej radości, coraz więcej słonecznych dni. Do tego zbliżają się wakacje i czas upragnionych urlopów. Myślę więc, że jest to dobry moment na odświeżenie tematu ochrony przeciwsłonecznej.

Rozważne korzystanie ze słońca poprawia nasz nastrój, wpływa na syntezę witaminy D i wzmacnia odporność organizmu. Ja zawsze leżąc chwilkę na słońcu lub po spacerze dostaję dużo pozytywnej energii do działania na cały dzień. Nie możemy jednak zapominać, że nadmierne narażenie na promieniowanie słoneczne może być przyczyną oparzeń słonecznych, przyspieszać starzenie się skóry, uszkadzać wzrok i zwiększać ryzyko nowotworów.

Skóra dziecka jest znacznie delikatniejsza, a przez to bardziej podatna na oparzenia słoneczne. Pamiętaj, by przed każdym spacerem osłonić skórę malucha (i swoją) odpowiednim kosmetykiem. Wprawdzie to właśnie wiosną i latem jest prawdziwy bum na kosmetyki do opalania, ale kosmetyków z filtrem powinno się używać bez względu na pogodę, ponieważ część promieniowania UV dociera do nas nawet w pochmurny dzień.

Odpowiednie preparaty to jedno, ale warto też pamiętać o innych zasadach korzystania z promieni słonecznych. Jakie są to zasady?

1.Pij duże ilości wody

2. Unikaj bezpośredniej ekspozycji na słońce od 11:00 do 15:00

Pomiędzy 11:00-15:00 promieniowanie jest najsilniejsze. Jeśli planujesz spacer w tych godzinach (swoją drogą, nie wydaje Ci się , że to najpopularniejsza godzina wychodzenia na spacer? My zawsze mamy wtedy drugą drzemkę) – szukajcie cienia, drzew lub korzystajcie z parasola. Ja nie wyobrażam sobie letnich miesięcy bez parasolki przeciwsłonecznej. A może masz jakieś inne patenty? Z kolei jeśli planujesz plażowanie, dobrym pomysłem, może okazać się namiot chroniący przed słońcem.

3.Pamiętaj o lekkim nakryciu głowy i okularach przeciwsłonecznych

Maluch powinien mieć czapeczkę, która będzie chronić jego twarz, szyję i kark przed promieniowaniem. Na rynku jest dostępnych wiele nakryć głowy i ubrań, które dodatkowo posiadają filtr UV. Kupiłam też Dziubdziakowi okulary przeciwsłoneczne, jednak na razie nie jest do nich przekonany 😉 cały czas je ściąga, ale będziemy dalej próbować. Pamiętaj również o nakryciu głowy i okularach dla siebie.

4.Stosuj produkty, które ochronią skórę przed promieniami UVA i UVB

Preparaty zawierające filtry przeciwsłoneczne stosuj i u siebie i malucha, jeśli ma powyżej 6 miesięcy (noworodki i młodsze niemowlęta nie powinny mieć kontaktu ze słońcem). Podczas zakupu sprawdź na opakowaniu czy preparat chroni przed promieniami UVA i UVB. Produkt nałóż najpóźniej 20-30 minut przed wyjściem. Pamiętaj, by po 2 godzinach nałożyć go ponownie. Krem nałóż również pod ubraniem.

5.Smaruj usta, nos, szyję, uszy, stopy

To miejsca, które także potrzebują filtra ochronnego – nie zapominaj o nich przed wyjściem na słońce.

6.Nie używaj starych kosmetyków

Jeśli masz jeszcze otwarty krem z zeszłego sezonu – bez żalu się z nim rozstań i kup nowy.

7.Nie zapominaj, by chronić malucha jadąc samochodem

Dziecko nie powinno jechać w pełnym słońcu (zamontuj zasłony lub przesuń fotelik i nałóż na skórę produkt z filtrem). To bardzo ważne, ponieważ promieniowanie UVA przechodzi przez szyby.

8.Regularnie oglądaj swoją skórę 

Regularne badanie skóry jest bardzo ważne, ponieważ narażenie na intensywne działanie promieni UV zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory skóry. Sprawdzaj czy pojawiły się jakieś nowe znamiona, czy te które już były nie zmieniły swojego wyglądu. Jeśli coś Cię zaniepokoi umów się na wizytę do specjalisty. Przynajmniej raz w roku udaj się na konsultację do lekarza – będziesz mieć pewność czy nie dzieje się coś niepokojącego.

Pisząc ten post zauważyłam, że to  trochę temat rzeka. Można by się rozpisywać o tym, jakie są rodzaje filtrów, czym jest promieniowanie UVA, a czym UVB i za co odpowiadają. Co oznaczają symbole literowe i cyfry na opakowaniach produktów ochrony przeciwsłonecznej.

Czy taki temat Cię interesuje? Jeśli tak postaram się z nim zmierzyć? Daj znać w komentarzu!

Bibliografia:

  1. red. Chybicka A., Szczapa J., Wysocki J. Pierwsze 2 lata życia dziecka – przewodnik dla rodziców, Medycyna Praktyczna, Kraków, 2010.
  2. Nowicka D. Dermatologia – podręcznik dla studentów kosmetologii, Górnicki Wydawnictwo Medyczne, Wrocław, 2007.
  3. Serafin M., Rosińska-Borkowska D. Wpływ promieniowania słonecznego na skórę dzieci i sposoby ochrony przed jego szkodliwym działaniem, Nowa Pediatria, 1, 2002, s. 26-30.
  4. Stanisz B. Ochrona skóry przed negatywnymi skutkami promieniowania UV, Farmacja Polska, 65, 5, 2009, s. 363-368.
  5. Zdrojewicz Z., Chruszczewska E., Miner M. Wpływ witaminy D na organizm człowieka, Medycyna Rodzinna, 2/2015, s. 61-66.
Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.