Jak wzmocnić odwagę dziecka? Poznaj 3 sposoby budowania odwagi dziecka w codzienności

Dziś chciałabym Cię zaprosić na pierwszy artykuł postów gościnnych o EMOCJACH I RELACJACH. W tym temacie pojawi się w najbliższych miesiącach kilka artykułów. Jako pierwszy, bardzo ważny temat – ODWAGA – napisany przez Kamilę Lewicką, która od ponad 20 lat pracuje z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi wzmacniając ich radość, spokój i odwagę. Więcej informacji na temat autorki znajdziesz na końcu postu. A tymczasem nie przedłużając zobacz:

Jak dodać dziecku odwagi?

Świat dzisiaj jest dla dziecka szczególnym wyzwaniem. Ilość bodźców, jakie odbieramy i tempo życia nigdy wcześniej nie były tak zawrotne. Również czas nie jest naszym sprzymierzeńcem. Brakuje go na najważniejsze sprawy, a ten dawany dzieciom, jest często dzielony jeszcze między inne czynności. Dzieci mają też coraz mniej okazji do budowania relacji, znajomości przenoszą się do świata wirtualnego, rosną wymagania i oczekiwania. Ilość zajęć dodatkowych niejednokrotnie przyprawia o zawrót głowy. To wszystko z jednej strony jest okazją do rozwoju i zdobywania nowych doświadczeń, a z drugiej obciąża układ nerwowy. Dzieci często są zagubione, zmęczone i zamiast chętnie sięgać po to, co dla nich ważne, wzmacniać swoją pewność siebie i budować odwagę, wycofują się. A przecież bez odwagi trudno jest dzisiaj iść przez świat i chcielibyśmy, aby nasze dzieci miały jej w sobie pod dostatkiem.

Z pewnością starasz się być dobrym rodzicem, a Twoje dziecko jest dla Ciebie najważniejszą wartością. Jednak jesteśmy tylko ludźmi, czasami czujemy się zgubieni i nie wiemy jak postępować, aby skutecznie pomóc dziecku. Poniżej znajdziesz 3 podpowiedzi, jak budować odwagę dziecka w codzienności. W zwykłych,
rutynowych czynnościach. Na co zwracać uwagę, by każdego dnia dziecko wzmacniało swoją siłę i coraz bardziej sobie ufało. Bo właśnie na tym poczuciu, że jest wystarczające i zawsze sobie poradzi, buduje się jego odwaga.

Słuchasz czy słyszysz?

To ogromna różnica słuchać, a usłyszeć. Czy kiedy dziecko do Ciebie mówi skupiasz się na jego słowach, patrzysz na nie, dopytujesz? Ty również lubisz, kiedy ktoś jest na Ciebie uważny. Dziecko czuje tak samo.

Jak aktywnie słuchać?

  • staraj się patrzeć na dziecko,
  • delikatnie zachęcaj do rozmowy, zadawaj pytania,
  • nie komentuj, nie strofuj, nie doradzaj,
  • parafrazuj to, co mówi dziecko, upewnij się, czy dobrze zrozumiałeś,
  • ćwicz swoją cierpliwość, pozwól dziecku powiedzieć i wyrazić to, co myśli i czuje.
  • Pamiętaj, że dziecko ma prawo myśleć inaczej i chcieć czegoś innego niż ty. Wysłuchaj i nie neguj tego, co mówi. Raczej pokaż mu dlaczego jego tok myślowy być może nie jest najlepszy. Pomóż mu zrozumieć. Tylko tak ukształtujesz samodzielność myślenia. W przyszłości będzie umiało lepiej ocenić sytuację i podejmować dobre, odważne decyzje.

Chwal mądrze


Szczególnie ważne jest, aby dawać pozytywne komunikaty naszym dzieciom. Jednak nie każde dobre słowo, daje dobre efekty i nie każda pochwała służy dziecku. Kiedy mówisz do dziecka „Cieszę się, że zrobiłeś to tak, jak cię uczyłam”, „Byłeś grzeczny, wspaniale!”, „Jestem z ciebie bardzo zadowolony”, to o czym to tak naprawdę świadczy? Kto jest w centrum tego komunikatu? Dziecko, czy Ty i Twoje zadowolenie? Chwal dziecko jak najczęściej, ale rób to mądrze. Doceń proces, drogę, którą dziecko przeszło, cechy jakimi musiało się wykazać, a nie wynik. Zamiast mówić: „Wygrałeś, świetnie! Jesteś
najlepszy!”, powiedz „Byłeś taki wytrwały, nie poddałeś się, mimo, że nie było łatwo, brawo!” To zbuduje jego poczucie własnej wartości oparte na tym, jakie jest, a nie na osiągnięciach i zewnętrzych ocenach innych osób. Wtedy będzie odważnie podejmowało wyzwania, bo ważniejsze będzie dla niego, że podjęło próbę i robi to co jest dla niego ważne, a nie to, jak ktoś skomentuje jego działania.

Wspieraj samodzielność.

Dzieci uwielbiają robić same różne rzeczy. Mają naturalną potrzebę doświadczania i odkrywania nowych umiejętności. Chętnie będą wykonywały różne czynności, pomagały w domu, pilnowały obowiązków, o ile…rodzic im w tym nie przeszkodzi 😉

Nadmierną kontrolą, wyręczaniem, oceną, wywieraniem presji, brakiem wyrozumiałości, odrzucaniem pomysłów dziecka, brakiem zaufania, porównywaniem do innych. Dziecko, które ma przestrzeń do testowania swojej samodzielności, skutecznie wzmacnia pewność siebie. Zaczyna wierzyć, że może, że potrafi, że sobie poradzi. To z kolei buduje jego wiarę w swoje możliwości chęć próbowania i poczucie własnej wartości. Staje się silniejsze, ufa sobie, a jego odwaga szybuje w górę. Bo skoro poradziło sobie z jedną sytuacją, to dlaczego miałoby nie poradzić sobie z inną?
Nie daj się wciągnąć w perfekcjonizm. Czy naprawdę to, że dziecko założy koszulkę na lewą stronę, jest najważniejszą sprawą dnia? Czy nie ważniejsze jest to, że zrobiło to samo? Nie oczekuj idealnego scenariusza. Oczekuj samodzielności. Twoje dziecko z biegiem czasu będzie Ci za to wdzięczne. Sprawisz, że będzie w przyszłości śmielej broniło swojego zdania, będzie bardziej odpowiedzialne i odważne.

Odwagę Twojego dziecka najskuteczniej i najtrwalej zbudują małe kroki, wykonywane każdego dnia. To jak mówisz, jak słuchasz, jak chwalisz, czy pozwalasz na samodzielność, na doświadczanie, na popełnianie błędów, czy dajesz prawo do innego zdania, jak reagujesz, to tworzy obraz samego siebie w głowie dziecka. A to jak siebie postrzega, czy czuje swoją wartość bez względu na okoliczności, decyduje o jego odwadze. Dzieci są bardzo mądre i rodzą się odważne. Możesz tę odwagę wspierać lub osłabiać.

I pamiętaj, największym nauczycielem dla dziecka jesteś Ty sam. To jak żyjesz, jakich wyborów dokonujesz, czy idziesz za tym, co dla Ciebie ważne, czy wycofujesz się i odpuszczasz. Twoja odwaga, będzie najlepszym wzorem dla małego człowieka. Dbaj o nią. I opowiedz czasami dziecku jakąś historię ze swojego dzieciństwa. Jak się bałeś i jak pokonałeś te strachy. Gwarantuję, że Twoje dziecko będzie zachwycone i staniesz się dla niego kimś jeszcze bliższym, bo podobnym do niego.

O autorce postu gościnnego:

Kamila Lewicka – coach, mentor, muzyk. Od ponad 20 lat pracuje z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi wzmacniając ich radość, spokój i odwagę. Prowadzi zajęcia grupowe i indywidualne. Stworzyła AKADEMIĘ ODWAGI – nowatorski program rozwojowy dla dzieci, którego 10 edycja rozpocznie się w marcu. Przez 11 lat była dyrektorem szkoły muzycznej I stopnia. Tworzy projekty dla najmłodszych, w których łączy rozwój i muzykę. Pisze piosenki i bajki dla dzieci. Nazywana Panią od uśmiechu. Kamilę znajdziesz na jej stronie internetowej kamilalewicka.pl. Zachęcam Cię też do polubienia jej fanpage na Facebooku.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.