Eksperymenty dla dzieci z balonem

Ostatnio był film na YouTube, a dziś wersja do poczytania z kilkoma dodatkowymi eksperymentami 🙂 Największe wrażenie zrobi dmuchanie balona butelką – myślę, że najlepiej zobaczyć to na filmie, więc do jego zobaczenia Cię zachęcam 🙂 A jak go zrobić?

Dmuchamy balon butelką

Zaczynamy od eksperymentu, który możesz zobaczyć w moim filmie. Dmuchanie balona butelką. Efekt WOW gwarantowany 🙂 A do tego nauka.

By nadmuchać balon butelką, potrzebujesz:

  • balon
  • butelkę
  • pół szklanki octu
  • lejek
  • łyżkę sody oczyszczonej

Zobacz w filmie, jakie fajny efekt można uzyskać 🙂 Dzieje się tak dlatego, że w wyniku tej reakcji powstaje dwutlenek węgla.

W filmie zobaczysz też jak zrobić balonowe gniotki.

Start rakiety

Możecie zrobić też balonowy eksperyment, pokazujący dziecku, jak startuje rakieta. Ja dołożyłam jeszcze dźwięk prawdziwego startu rakiety.

Badamy, jak działa silnik rakiety:
– nadmuchaj balonik, a wylot zamknij palcami,
– kiedy wypuścisz balonik, powietrze szybko ujdzie z balonika – porozmawiaj z dzieckiem, w którą stronę poleciał balonik, a w którą powietrze? Balonik odlatuje w przeciwną stronę niż wylatujące z niego powietrze – podobnie jak przy starcie rakiety – statek kosmiczny startuje do góry, a powietrze i gazy wyrzucane są na dół.

Tonie czy nie tonie?

Przygotuj miskę z wodą i kilka przedmiotów np. balon, klocek, słoik, piłkę. Dziecko zanurza przedmioty w misce – jedne będą tonąć, inne częściowo się zanurzą – tu możesz wykorzystać również balon – nadmuchany będzie pływał, następnie wypuśćcie powietrze z balona i nalejcie do niego wody – balon tonie. Dziecko będzie jeszcze za małe by zrozumieć dlaczego tak się dzieje, ale będzie to punkt wyjścia do dalszych poszukiwań. 

Przyciąganie

Ten eksperyment pomoże nam wytłumaczyć dziecku zjawisko elektryzowania się przedmiotów. Wystarczą tylko balon, strzępki cienkiego papieru, wełniany szalik. Nadmuchany balon energicznie pocieramy szalikiem i delikatnie zbliżamy do kawałków papieru. Możecie też naelektryzować balon włosami, choć szalik będzie bardziej przyjemny 😉 Strzępki papieru uniosą się do balonu. Dzięki potarciu wełną balon zgromadzi ładunek, który przyciągnie inne przedmioty.

Lodowa kula

Akurat jest zima, więc może być i okazja 🙂 Nalej wody do balona i wynieście go na dwór. Kiedy zamarznie, obetniemy balona i powinna zostać nam lodowa kula  Do wody można dodać też barwnik spożywczy. W tamtym roku połamała nam się na pół, tym samym będąc czapką dla bałwanka 😉

Oprócz tego możesz zachęcić dziecko do zabaw balonami, pobierając PDF, który dodałam kiedyś w poście o zabawach sylwestrowych. Omówić z dzieckiem, jak wyglądają balony – jakie mają kolory, jakich są wielkości i sklasyfikować je wg wybranych kryteriów.

Niewiele trzeba, a takie ciekawe eksperymenty 🙂 Który wypróbujesz jako pierwszy? 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *