24 okienka z kalendarza – świąteczne przygotowania

Od dziś codziennie rano, przez 24 dni będziemy na Facebooku i Instagramie otwierać jedno okienko z pomysłami na zabawy – taki nasz wspólny kalendarz adwentowy 🙂 A w tym wpisie znajdziesz podpowiedzi, co będziemy wspólnie tworzyć i zapowiedzi tego, co się pojawi.

Możesz też skorzystać z grafik z zeszłego roku, by szukać dodatkowych pomysłów .


  1. List do św. Mikołaja. Wzór możesz pobrać poniżej 🙂



2.Świąteczna butelka sensoryczna – butelka z cekinami, gwiazdkami wycisza, relaksuje. Pobudza zmysł wzroku. Pokazywałam je w tym filmiku.

3. Świąteczne kalambury obrazkowe

4. Świąteczne mydełka lub kule do kąpieli.

5. Świąteczna książka z ciepłym napojem lub pieczenie ciastek dla Mikołaja.


6.Świąteczny detektyw – detektyw szuka szyszek, orzechów, mandarynek. Wskazówki zamieszczone na karteczkach rozmieszczonych w domu.

7. Dekorowanie domu/pokoju – jednym z elementów wprowadzania świątecznego nastroju jest dekorowanie domu. Pamiętasz Kamilę, która projektuje wnętrza dla dzieci? Znalazłam u niej post na temat dodatków do dziecięcego pokoju. Zobacz, czym można udekorować pokój na Święta 🙂 – świąteczne dodatki

8. Świąteczne zabawy muzyczne – w tym dniu pojawi się post gościnny stworzony przez Monikę z Music Playground. A dziś przedsmak tego co nas czeka 🙂

Świąteczna wersja pamięci dźwiękowej to naprawdę masa świetnej zabawy dla małych i dużych! Wyostrz swój słuch i powiedz z jakim świątecznym przedmiotem, piosenką czy tradycją kojarzy Ci się dany dźwięk. Jeśli macie jakieś swoje własne rodzinne tradycje, które możesz przedstawić za pomocą dźwięku – tym lepiej! Rzuć dźwiękowe wyzwanie swojemu dziecku 🙂 Czego potrzebujesz? małych, nieprzezroczystych pojemników z przykrywkami (dobrze sprawdzą się małe pojemniki po jogurtach, do których wieczko można zrobić z kawałka bibuły i gumki recepturki) jeżeli nie masz nieprzezroczystych pojemniczków – użyj dodatkowo mikołajowej czapki do zasłonięcia oczu podczas zabawy (lub apaszki / szalika / chusty) 🙂 kilku przedmiotów reprezentujących świąteczne dźwięki do ogadnięcia (propozycje poniżej) kartki i ołówka (jeżeli chcecie zapisywać wersje każdego uczestnika) Pojemniczki przygotuj wcześniej i włóż do nich wszystkie wybrane przez siebie świąteczno-dźwiękowe przedmioty. Usiądźcie przy stole lub na podłodze i po kolei próbujcie odgadnąć do jakiego przedmiotu należy dźwięk z konkretnego pojemniczka (uwaga! Ty nie bierzesz udziału w zabawie 🙂 ). Możecie przyznawać różne bonusy za podanie nazwy zwyczaju czy tradycji, z którą dana rzecz się kojarzy.

Pomysły świątecznodźwiękowych przedmiotów:

  • szyszka
  • igły sosnowe
  • laska cynamonu
  • czekolada
  • migdały
  • cukierki na choinkę
  • orzechy
  • pomarańcza / mandarynka
  • pokruszona bombka
  • koraliki choinkowe
  • pourywane kawałki łańcucha choinkowego
  • sianko
  • kawałki pierniczków
  • małe dzwoneczki
  • sztuczny śnieg / waciki
  • wstążeczki / kokardki

9. Wieczór z grami planszowymi.

10. Świąteczne kartki lub lampion

Lampion – wystarczy nam słoik, świeczka i kolorowy papier. Możecie wyciąć dowolne kształty. Ja akurat miałam jeszcze wydrukowane kształty, więc postanowiłam je wykorzystać. Rano też wygląda całkiem nieźle, ale chodzi o efekt wieczorem. Można zostawić lampion w łazience i zrobić sobie fajną kąpiel.

Świąteczne kartki – w tamtym roku robiliśmy takie – wystarczy szary papier, papier prezentowy, jakaś ozdoba np. mała gwiazdka, guziczek, wstążka itp. Malujemy klejem zarys choinki i prosimy dziecko, by posypało kartkę brokatem. Potem wystarczy ułożyć pionowo kartkę, by zbędny brokat odpadł. Jeśli wolicie wykorzystać papier prezentowy wystarczy wyciąć kwadrat, podzielić go na 4 części i przykleić do kartki + wstążeczka. Ja zrobiłam też taką wersję z bombką (dziurka odrysowana ze szklanki i wnętrze podklejone papierem).

11. Piernikowa ciastolina lub piernik pomidorowy.

12. Zmysł zapachu – wbijcie goździki w pomarańcze. wspieranie motoryki małej, zmysłu wzroku i zapachu.

Pomarańczowe świeczniki – wystarczy przeciąć pomarańczę na pół, wyciągnąć miąższ ze środka. Na górze jednej połówki wyciąć jakiś kształt, do dolnej włożyć świeczkę. A środek ozdobić np. goździkami. Piękny efekt, minimum pracy .

Możecie stworzyć też zapachowe woreczki/pojemniki. Co w nich umieścić? Pomarańcze, mandarynki, cynamom, goździki, imbir, kawałek gałązki, pierniki, suszone grzyby, czekoladę. Co jeszcze kojarzy Ci się ze świętami?

13. Świąteczna jaka to melodia – nuzyczna zabawa dla całej rodziny, która łączy pokolenia! Znajdź jak najwięcej świątecznych przebojów oraz kolęd i śpiewaj z całą rodziną. kartki papieru i ołówka wyobraźni tytułów piosenek świątecznych i kolęd, które znacie Weź kartę papieru i potnij ją na równe prostokąty (tyle prostokątów ile tytułów piosenek i kolęd przychodzi Ci do głowy). Na każdej karteczce wpisz tytuł piosenki świątecznej lub kolędy, która przychodzi Ci do głowy. Ważne, aby wszyscy uczestnicy znali te utwory i kojarzyli melodię. Możesz posłużyć się również angielskimi wersjami (jeżeli Twoje dziecko na przykład bardziej je kojarzy). Połóż wszystkie karteczki (tytułami do dołu) na środku stołu. Każdy z uczestników bierze po jednej karteczce. Możecie również brać je po kolei zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Osoba, która ma karteczkę, odczytuje tytuł i nuci daną melodię. Zadaniem reszty jest odgadnąć tytuł nuconego utworu.

14. Świąteczne prezenty DIY

Będzie post na ten temat 🙂

15. Zabawa ruchowa – tor przeszkód z łańcuchami świątecznymi lub wykorzystaj zabawę przygotowaną przez Anetę z Kreacja .W połowie grudnia pojawi się post z większą ilością grudniowych zabaw ruchowych przygotowanych przez Anetę.

Zabawa nazywa się ROZGRZEWAJĄCE PLĄSY – zabawa rozgrzewająca podczas zimowego spaceru

Puszczamy dzieciom muzykę (muzyka przykładowa)

  • ZIMA, ZIMA, ZIMA
  • PADA, PADA ŚNIEG

Kiedy muzyka START dzieci i rodzice tańczą razem, rozgrzewają się ..

Rodzice zatrzymują muzykę (po ok. 30 s) i zadają pytanie, na które dzieci mają odpowiedzieć RUCHEM:

TAK- skaczemy (jak piłeczki , wysoko, wysoko do nieba)

NIE – kręcimy się (jak karuzela z rozłożonymi rękami, wirujemy)

Przykładowe pytania:

  • Lubicie zimę?
  • Lubicie jeździć na sankach?
  • Marzniecie w nosek ?
  • Lubicie lepić bałwanka?
  • Czy Waszym stópkom jest ciepło?

Pytania nie muszą być związane tylko z zimą np. czy lubicie jeść szpinak? Czy lubicie chodzić do szkoły?…

W animacji powtarzamy czynność muzyka, stop: pytanie, muzyka, stop: pytane…i tak dalej ok. 5/6 razy.

Jeżeli dzieci się dobrze bawią można powtarzać zabawę dłużej. 

Starsze dzieci mogą same zadawać pytania rodzicom i rodzeństwu.

16. Teatrzyk cieni – myślę, że powtórzymy wzory z zeszłego roku. Pobrane stąd.

17. Świąteczne eksperymenty – z kryształem, z balonem i drożdżami, z szyszką – szczegóły później 🙂

18. Zimowe ciekawostki – podpowiedź 18 grudnia na facebooku i instagramie.

19. Pada śnieg z kocem i kulkami papieru lub śniegowa masa sensoryczna.

20. Ozdoby choinkowe i inne prace plastyczne – wycinanie śnieżek, wyklejanie bałwanków, zwierzątek, lepienie bałwanka z plasteliny, masy solnej. Wycinanie ptaszków z kartonu, łowienie papierowych rybek w jeziorze. Rysowanie i malowanie zimowych portretów zwierząt, przysypanych śniegiem (śniegiem, mogą być np. skrawki firanek

Papierowe bombki – papierowe bombki z ulubionymi bohaterami bajek. Wystarczy wyciąć wzór bombki z papieru (najlepiej podwójnie, żeby była grubsza). Przykleić naklejkę, wycinankę (u nas z gazety, może być też np. wydrukowany obrazek). Wyciąć dziurkę, dodać wstążkę i już mamy jedyne w swoim rodzaju bombki na naszą choinkę

Ozdoby z masy solnej – przepis jest bardzo prosty, a można z niej ulepić wszystko. Dodatkowo pomalować, posypać brokatem, dołożyć sznureczki i mamy piękne ozdoby na choinkę. Nasz przepis na masę solną:
-1 szklanka mąki
-1 szklanka soli
-pół szklanki wody (możesz nie wykorzystać całej, lepiej dolewać stopniowo).

 Suszone pomarańcze na choinkę

Malowany makaron nawlekany na sznurek.

Ozdoby z filcu.

21. Świąteczny spacer i składanie pudełek na prezenty (to od razu nauka matematyki). My skorzystamy stąd.

22, Taca sensoryczna – pudełko sensoryczne wypełnione świątecznymi kolorami zapachami, fakturami, będzie bardzo zajmującą zabawą dla najmłodszych. Użyj bezpiecznych przedmiotów, które masz pod ręką – pomponów, wstążek, kawałków łańuchów na choinkę, szyszek, laski cynamonu, koraliki, plastikowe bombki, styropianowe bombki, Świąteczne figurki. Dno pudełka możesz wypełnić białym ryżem, udającym śnieg.

23. Ubieranie choinki.

24. Pomoc w przygotowaniach i rozmowy o wigilijnych tradycjach w naszym domu, w Polsce, na świecie.

Jeśli chcesz, żebym widziała na bieżąco, co tworzycie – dodaj hashtag #adwentzdziubdziak lub oznacz mnie na zdjęciu będę regularnie sprawdzać czy coś się tam pojawia <3

Wpis powstał w ramach akcji #blogrudzień,  Przez cały grudzień będą pojawiać kolejne wpisy o tematyce okołoświątecznej. Znajdziecie je na tych blogach:

1 grudnia Dagmara dziubdziak.pl

2 grudnia Paulina dramabeautyy.blogspot.com

3 grudnia Roksana kopanina.pl

4 grudnia Carla mamacarla.pl

5 grudnia Wiktoria miye.eu

6 grudnia Iga znaciskiemnaszczescie.pl

7 grudnia Asia humoryzmory.wordpress.com

8 grudnia Ania doherbaty.pl

9 grudnia Marta dzieciorka.pl

10 grudnia Magdalena magdam.com.pl

11 grudnia Michał atrakcyjne-wakacje-z-dzieckiem.pl

12 grudnia Marlena mamatosiaczka.blogspot.com

13 grudnia Karolina zkubkiemkawy13.blogspot.com

14 grudnia Natalia zcukremalbowcale.com

15 grudnia Karolina wysmakowana.pl

16 grudnia Ewelina mamaijulka.blogspot.com

17 grudnia Beata punktsiedzenia.pl

18 grudnia Amn ksiazki-oczami-amn.pl

19 grudnia Kasia sklerotyczka.pl

20 grudnia Adrianna nawysokimobcasie.pl

21 grudnia Kamila znaciskiemnaszczescie.pl

22 grudnia Iga www.przedslubem.com

23 grudnia Aleksandra jasiovo.blogspot.com

28 grudnia Małgosia www.jaskoweklimaty.pl

29 grudnia Adrianna nawysokimobcasie.pl

30 grudnia Magda www.mumslife.pl

Join the Conversation

18 Comments

  1. says: Paulina P.

    Uwielbiam świąteczny czas. Kalendarze adwentowe bez wątpienia urozmaicają czekanie na święta. Super pomysły, które zapewnią każdemu wiele przyjemności i rozrywki 🙂

  2. says: Dziewczyny z Z naciskiem na szczeście

    Jejku poradnik, który dosłowanie od A do Z przygotuje nas do zbliżających się świąt! <3
    Dziękujemy, że w tej edycji jesteś z nami :*

  3. says: Marlena H.

    Ileż cudownych i kreatywnych inspiracji na swiatwczne zabawy! Na pewno coś wykorzystam zarówno w domu z moimi pociechami, jak i tymi, z którymi na co dzień pracuję. 🙂 Dziękuję!

  4. says: Roksana

    Świetne pomysły, jak zawsze u Ciebie 🙂 Na pewno wykorzystam z synkiem kilka z nich nawet nie w formie typowego kalendarza, ale jak ciekawy pomysły na wspólny czas 🙂

  5. says: Marta

    Fajna sprawa taki kalendarz 🙂 My nigdy nie robiłyśmy, u mnie w domu też nie było takiej tradycyji, a szkoda, bo to dla dzieci niesamowita zabawa 🙂

  6. says: Natalia

    Genialne! W końcu kalendarz z aktywnościami, a nie same prezenty materialne… Bardzo mi się podoba robienie lampionów (ja nie umiem totalnie w takie plastyczne rzeczy, ale obklejenie słoika papierem chyba jest w moim zasięgu :D) i woreczki zapachowe – te drugie chyba wykorzystam w zabawie z synem 🙂 Dziękuję za inspiracje! Pozdrawiam 🙂

  7. says: Karolina

    A my w tym roku nie zrobiliśmy kalendarza. Jakoś tak wyszło, ale w przyszłym roku odpowiednio wcześnie o to zadbamy. U mnie w domu rodzinnym również nie było takiej tradycji, ale jak zostałam mamą, to przez kilka lat robiliśmy.

Leave a comment
Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.