Świat jest dla dziecka pełen kolorów. Kiedy jest w wieku 18-24 miesięcy prawdopodobnie zacznie interesować się kolorami, zauważać je i rozpoznawać. Uczcie się więc kolorów podczas zabaw, spacerów i wykonując codzienne czynności. Sprawdzi się grupowanie guzików, klamerek, koralików, skarpetek i wszystkiego, co mamy pod ręką podczas zabawy. Niezawodne będą też książki, w których dziecko może wyszukiwać np. elementy w poszczególnych kolorach, albo po prostu do omawiania tego, co widzi na ilustracji.
Co możesz jeszcze wykorzystać?
Sortery kolorów
Przy nauce kolorów przydają się sortery – słoiczki, pudełka, pojemniczki z rolek papieru toaletowego (wystarczy zużytą rolkę, podkleić od dołu i np. przewiązać wstążkę w określonym kolorze), by dziecko mogło sortować wybrane przedmioty wg kolorów. Możesz tu wykorzystać np. kolorowe patyczki do lodów, pompony, guziki.
Sensoryczny makaron
Sprawdzi się szczególnie dla maluszków. Przyjemny w dotyku, w różnych kolorach makaron i ryż pozwolą poznać kolory i ćwiczyć motorykę małą. Ugotowany makaron wystarczy zanurzyć w wodzie z barwnikiem spożywczym lub zabarwionej bibułą na ok. 20-30 minut. Po tym czasie wyjmujemy makaron z wody i czekamy aż wyschnie. Ryż farbujemy surowy – schnie ok. 1 dzień – możesz przyspieszyć jego suszenie w piekarniku.
Wycinamy z papieru kilka kwadratów
Zachęcamy dziecko do położenia kwadratu w odpowiednim kolorze na zabawce, lub szukamy przedmiotu w takim samym kolorze. Możesz również narysować planszę złożoną z kilku kwadratów w różnych kolorach i zachęcić dziecko do stworzenia takiego samego wzoru wyciętymi kwadratami.
Barwienie wody
Jeśli dziecko zna już podstawowe barwy, możesz również wprowadzić pojęcia ciemny, jaśniejszy, najjaśniejszy.
Barwienie wody to jeden z prostych i fajnych eksperymentów. Przygotuj kilka pojemników i napełnij je wodą. Teraz łyżeczką, albo jeśli macie pipetą wprowadźcie kilka kropel barwnika do pojemników. Obserwujcie jak tworzą się kolory. Ja naszą wodą zafarbowałam kawałkiem bibuły (wystarczyć wyciąć kawałek i zalać wodą).
Jeśli masz kolor żółty i niebieski możesz od razu wykorzystać je do nauki mieszania kolorów:
- żółty + niebieski = zielony
- czerwony + niebieski = fioletowy
- żółty + czerwony = pomarańczowy
- czarny + biały = szary
- biały rozjaśnia
- czarny przyciemnia
W podobny sposób można nakładać na siebie farby plakatowe lub do malowania rękami.
Kolorowy lód
Teraz wystarczy tylko tak pokolorowaną wodę zamrozić i będziemy mieć kolorowe kostki lodu np. do malowania. Jeśli lubisz takie zabawy, więcej eksperymentów dla maluchów z wodą i olejem znajdziesz w moim e-booku z eksperymentami, po zapisie do blogowego newslettera.
Idziemy na kolorowy spacer
Wybierzcie się na kolorowy spacer. Jeszcze przed wyjściem wybierzcie kolor, którego będziecie szukać podczas spaceru np. zielony. W trakcie spaceru pokazuj dziecku zielone elementy, a po jakimś czasie zachęć dziecko do samodzielnego pokazywania zielonych elementów.
Bardziej skomplikowaną zabawą będzie porównywanie przedmiotów wg kolorów i wybór jednakowych. Dziecko uczy się poznawać kolory i je nazywać.
Wspaniała zabawa dla dzieci 🙂
Wspaniała zabawa dla dzieci
Super pomysly
Pozdrawiam
http://Www.topmedicare.nl