Co trzecia – chroń mięśnie dna miednicy – warsztaty we Wrocławiu

Close up of a woman with hands holding her crotch in an emergency room

Ciąża powoduje w naszym organizmie wiele zmian. Jest okresem wyjątkowym, cudownym, ale i mogącym przynieść wiele, trzeba przyznać nieprzyjemnych objawów. Nudności, wymioty, senność lub dla odmiany bezsenność, bóle kręgosłupa, czy częste wizyty w toalecie. Każda z nas przechodzi ciążę inaczej, każdy poród też będzie inny. Ale każdą z nas może dotknąć problem wstydliwy i nieprzyjemny. Problem, który za sprawą akcji, o której zaraz Ci opowiem, może zostać zminimalizowany, a o którym do tej pory się nie mówiło, lub mówiło się bardzo mało. A jest to problem nietrzymania moczu. To dość wstydliwy problem, ale także dość powszechny, więc warto wiedzieć jak i po co działać.

Już w ciąży trening mięśni dna miednicy ułatwia poród i zapobiega wielu nieprzyjemnym skutkom po porodzie. Jednym z nich jest nietrzymanie moczu. To wstydliwy problem, o którym raczej mało kto mówi. Ale może się to zmienić i to za sprawą kampanii edukacyjnej Co trzecia, która zwraca naszą uwagę właśnie na rolę mięśni dna miednicy i profilaktykę. Akcja promuje zdrowy styl życia, ćwiczenia mięśni dna miednicy, tak ważne w profilaktyce nietrzymania moczu, wypadania narządów rodnych i problem w życiu intymnym.

Już w tym tygodniu 26 listopada we Wrocławskim Parku Technologicznym odbędą się warsztaty w ramach ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej Co trzecia. Słyszałaś już o niej? Jeśli nie, dziś to nadrobimy 🙂 Spotkania w ramach akcji odbywają się w wielu miastach w Polsce. Pomysłodawcami są fundacja Force Feminite i Stowarzyszenie BuggyGym.

Szacuje się, że nawet co trzecia kobieta ma problem z nietrzymaniem moczu. Nietrzymanie moczu dotyczy wielu kobiet, ale wiele nie mówi o tym problemie nawet lekarzowi. Osłabienie mięśni dna miednicy, często objawia się wysiłkowym nietrzymaniem moczu. Popuszczanie moczu może zdarzyć się podczas treningu, ale też wielu sytuacjach codziennych: kichnięcie, kaszel czy wchodzenie po schodach.

Dlaczego tak się dzieje?

Do grupy ryzyka nie należą tylko młode mamy. Wbrew pozorom to też nie tylko problem kobiet po menopauzie. Problem może pojawić się już w ciąży, po operacjach ginekologicznych, u sportowców. Na ulotce kampanii przeczytasz o tym, czy  jesteś w grupie ryzyka:

nietrzymanie moczu u kobietUlotka ogólnopolska – materiały organizatora

Jak sobie radzić?

Przede wszystkim, jeśli problem nietrzymania moczu już Cię dotyczy zgłoś się do specjalisty. A w domowym zaciszu – ćwicz – ćwiczenia mięśni dna miednicy pomogą wzmocnić dno miednicy. Nawet jeśli do tej pory nie ćwiczyłaś, warto zacząć. Na to nigdy nie jest za późno. Ćwiczenia zwiększą siłę, wytrzymałość mięśni krocza i dna miednicy, co pomoże wyeliminować bezwiedne popuszczanie moczu. Bardzo ważna jest systematyczność. Ogromną rolę odgrywa też prawidłowa postawa ciała – nie tylko podczas treningu, ale w codziennym życiu. Oddychanie, unikanie dźwigania ciężarów.

A do kogo się zwrócić z takim problemem?

nietrzymanie moczu leczenie

Ulotka ogólnopolska – materiały organizatora

Czego dowiesz się na warsztatach?

26 listopada będziesz mogła uczestniczyć w wykładach wielu specjalistów – ginekologa, fizjoterapeuty, położnej. To spora dawka wiedzy dotyczącej mięśni dna miednicy.  Na warsztatach odbędą się też zajęcia praktyczne – ćwiczenia, które służą profilaktyce zdrowia intymnego. Jedną z prelegentek będzie Ewa Grajewska, trener personalny, instruktor fitness, która specjalizuje się w holistycznych technikach treningu kobiet szczególnie w okresie ciąży i po ciąży. Ewa opowie o Pelvic Floor Safe – sporcie bezpiecznym dla kobiet. Jeszcze przed wystąpieniem zapytałam Ewę, czym jest PFS i dla kogo jest skierowany.

„Pelvic Floor Safe to odpowiednio zmodyfikowane pod kątem bezpieczeństwa dla mięśni dna miednicy aktywności ruchowe.Na zajęciach PFS podobnie jak na standardowych treningach wzmacniane jest całe ciało i poprawiana kondycja,jednak ze zwróceniem szczególnej uwagi na bezpieczeństwo mięśni dna miednicy. Takie zajęcia są dedykowane wszystkim kobietom,a zwłaszcza tym z grupy ryzyka wystąpienia wysiłkowego nietrzymania moczu i innych dysfunkcji mięśni dna miednicy: kobietom w ciąży, po porodzie,w okresie menopauzy, ale także aktywnym sportowo.”

Więcej informacji będziesz mogła zdobyć podczas jej wystąpienia?

Ja również będę dostępna podczas tego wydarzenia. Będę miała swoje stoisko chustowe. Chusta może być cudownym narzędziem, odciążającym nasz kręgosłup. Trzeba jednak wiedzieć jak i w czym nosić oraz jakie wiązanie wybrać. Postaram się odpowiedzieć na wszystkie pytania i pomóc w doborze chusty, wiązania. Więc jeśli macie czas, ochotę i jesteście z Wrocławia lub akurat wybieracie się na wycieczkę zachęcam 🙂

co-trzecia

Jeśli cierpisz na nietrzymanie moczu, nie martw się. Jak widzisz wszystko da się zwalczyć. No i najważniejsze – nie jesteś sama 🙂

Zapisz się na bezpłatne warsztaty Pelvic Power we Wrocławiu.

To co, widzimy się w sobotę?

Join the Conversation

9 Comments

  1. says: Kaja

    Dobrze, że powstają takie kampanie i różne choroby przestają być wstydliwym tematem, skrzętnie skrywanym, a stają się problemem do rozwiązania. Brawo!

Leave a comment
Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.