Trwa właśnie #CodeWeek, społeczna inicjatywa, w ramach której europejskie państwa organizują wydarzenia związane z programowaniem. Pomyślałam, że to świetna okazja, żeby pokazać Wam, jak zaangażować przedszkolaka (i też starsze dzieci) w naukę programowania. W ostatnim czasie trafiła do nas gra „Zakodowany Zamek” od Kapitana Nauki.
Tata Dziubdziaka jest programistą i Dziubdziak trochę podpytuje, co to jest programowanie, co robi w pracy itp. A pamiętasz post gościnny o wpływie ekranów?
Marta Kobylańska, terapeuta poznawczo – behawioralny, pedagogiczny, pisała w nim, że „naukowcy teraz postulują, aby komputery do szkół wprowadzać dopiero po 12 r.ż. Zaraz mogą odezwać się głosy, ale jak dzieci będą żyć bez umiejętności korzystania z komputera. Naukowcy mówią jednym głosem, jeśli chcecie, aby Wasze dziecko było programistą dajcie mu ołówek, klocki, plastelinę – zdolności manualne w wieku przedszkolnym mają korzystny wpływ na umiejętności matematyczne.” Więcej przeczytasz tutaj. Możemy zrobić coś jeszcze! Zachęcić dzieci do tzw. kodowania na dywanie, a w tym może pomóc nam np. gra, o której dziś Wam opowiem 🙂
Poznajcie grę dla przyszłych programistów!
W jaki sposób gra uczy kodowania?
Gra „Zakodowany zamek” to gra kooperacyjna dla dzieci od 4 lat i dorosłych, która wprowadzi dziecko w podstawy programowania bez użycia komputera.
Dzieje się tak dzięki układaniu odpowiednich sekwencji kart. Prowadzimy czarodzieja po planszy, zbieramy skarby, jednocześnie ucząc się tworzyć komunikaty i algorytmy – czyli powtarzalne sekwencje. Taka gra rozwija logiczne myślenie, kreatywność i koncentrację.
Przy okazji, jak to w grach kooperacyjnych, dziecko ćwiczy też zdolność współpracy – staramy się dziecku nie podpowiadać, ale nie jesteśmy też jego przeciwnikiem. Staramy się zdobywać skarby wspólnie, zanim „duch ucieknie z zamkowej wieży”.
Gra wykorzystuje STEM ( z ang. Science, Technology, Engineering, Maths), czyli nowe podejście do uczenia się. Integruje nauki ścisłe, nowoczesne technologie, inżynierię, matematykę w celu rozwijania umiejętności myślenia logicznego, rozwiązywania problemów, kreatywności i współpracy.
Co znajdziesz w środku?
W opakowaniu znajdziesz planszę, żetony i karty. Sama gra jest bardzo ładnie, graficznie wykonana. To mnie jednak nie dziwi, bo mamy już wiele produktów od Kapitana Nauki i chyba zawsze to powtarzam 😉 Nie mniej, faktycznie gra jest bardzo ładnie wydana i na pewno zostanie z nami przez długi czas.
Podczas gry doskonalimy zdolności, które będą potrzebne w dorosłym życiu programisty (i oczywiście nie tylko 🙂 ) – koncentrację, wytrwałość, cierpliwość w poszukiwaniu rozwiązań.
Gra może być pomocą dla rodziców, ale też nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej. To idealny sposób spędzenia czasu z dzieckiem w jesienne, deszczowe popołudnie.
Jak Ci się podoba?