Wrocław. Miasto, do którego pojechałam po raz pierwszy na wycieczkę szkolną i się zakochałam! Najbardziej zapamiętałam piękny rynek i uniwersytet wrocławski. Od tamtej pory marzyłam, by tam studiować. Marzenie się spełniło i kilka lat mieszkałam we Wrocławiu. Rok po urodzeniu Dziubdziaka zdecydowaliśmy się na przeprowadzkę, ale nadal robimy sobie wycieczki. Wbrew pozorom to właśnie teraz, kiedy nie mam tego miasta na co dzień, bardziej doceniam jego atrakcje. Przez te kilka lat i teraz, kiedy zwiedzamy go z Dziubdziakiem nazbierała się całkiem spora lista miejsc do zobaczenia. Zapytałam też moje czytelniczki na Facebooku, co ich zdaniem warto zobaczyć we Wrocławiu. Wiele miejsc zgadza się z moimi typami, a dodatkowo nawet znalazłam nowe miejsca, do których dopiero się wybierzemy. Dlatego ten wpis będzie takim naszym wspólnym, mini przewodnikiem z wrocławskimi atrakcjami. Jeśli wybierasz się do Wrocławia i zastanawiasz się, gdzie spędzić czas lub szukasz jakiegoś nowego miejsca do odwiedzenia to wpis dla Ciebie 🙂
Kolejkowo
O Kolejkowie pisałam już cały post 🙂 Dziubdziak był zachwycony. Mi zresztą też się podobało. To największa makietowa kolejowa w Polsce. Sprawdzi się szczególnie wtedy, gdy pogoda pokrzyżuje Wam plany plenerowe. Wystawa ma dwa piętra, a przy makiecie znajdują się podesty dla maluchów, dzięki którym najmłodsi mogą sami wszystko zobaczyć. Ponad 2000 figurek ludzi i zwierząt, samochody, mosty, tunele i przede wszystkim jeżdżące pociągi. Fajna atrakcja dla małych i dużych, nie tylko miłośników kolei.
Park Staromiejski
Park na spacer, piknik. Znajduje się w nim fajny plac zabaw, a jeszcze fajniejsza karuzela. Taka trochę jak za dawnych czasów – wygląda bardzo bajkowo. Bardzo dużo par, wybiera właśnie ten park i karuzelę na sesję poślubną. Pewnie sprawdziłby się też na dziecięcą sesję i do zwykłego odpoczynku 🙂
Ostrów Tumski
Uwielbiam tą część Wrocławia. Zawsze lubiłam, bo jest tam przepięknie. Mieliśmy tam zaręczyny, a później też sesję poślubną. Tym bardziej mam do tego miejsca wielki sentyment 🙂 Na romantyczny spacer idealny, ale nie tylko, bo z dzieckiem też jest świetnym miejscem do spacerowania. To najstarsza część Wrocławia, zdecydowanie warta zwiedzenia. Niedaleko znajduje się Ogród botaniczny – cudne miejsce. Miejsce na odpoczynek i schowanie się przed miastem 🙂 Nie byłam tam bardzo dawno temu.
Uniwersytet Wrocławski
Tak, jak pisałam na początku posta, to właśnie główny gmach główny uniwersytetu, był przyczyną pojawienia się mojego marzenia o studiach i mieszkaniu we Wrocławiu. Miejsce te nie traci dla mnie uroku. Budynek robi wrażenie i w dzień i wieczorem, kiedy jest oświetlony. Do tego rzeka, mosty – mówiłam Ci, że kocham mosty? Uwielbiam, więc tam jest dla mnie raj 😉
Rejs statkiem po Odrze
Rejs statkiem po Odrze to bardzo fajny pomysł na spędzenie czasu i zwiedzenie miasta. Nasz rejs – nasz trwał 50 minut. Możesz wybrać z kilku dostępnych statków. Każdy ma nieco inną trasę. Możesz podziwiać Ostrów Tumski, most Grunwaldzki, Urząd Wojewódzki, Wieżę Ciśnień – przepiękne widoki.
Park Szczytnicki
Dużo zieleni, plac zabaw, kaczki. Ze względu na to, że studiowałam właśnie w okolicy tego parku mam do niego szczególny sentyment. Nawet sesję na roczek zrobiliśmy właśnie tam. Znajdziesz w nim też Ogród Japoński – można tam spędzić naprawdę sporo czasu – klimatyczne alejki, mostki. Wieczorem możesz wybrać się na pokaz fontanny multimedialnej – robi wrażenie. Ale nie musicie czekać do wieczora – w ciągu dnia, wiosną i latem, też są pokazy i dla malucha to na pewno będzie ciekawe doświadczenie. Obok fontanny Hala stulecia – obiekt światowego dziedzictwa UNESCO. A przy niej w sezonie letnim park rozrywki na świeżym powietrzu – dmuchańce, elektryczne autka, gokarty – tam jeszcze nas nie było. Niedaleko, jeśli chodzisz z dziećmi do zoo, jest właśnie Zoo i Afrykarium.
Hydropolis
Do Hydropolis, czyli centrum wiedzy o wodzie, wybrałam się z koleżanką, kiedy Dziubdziak miał około roku. Niedługo planujemy kolejną wizytę. 3 lata to już dobry wiek na zwiedzenie, bo może już Dziubdziak będzie coś z tego rozumiał 🙂 Choć do tej pory pamiętam, jaki był zaciekawiony widząc płatki śniegu. Nauka i zabawa to, to, co bardzo lubię 🙂 Dzięki technologiom multimedialnym, modelom, ekranom dotykowym wiedza na temat wody jest przekazywana w bardzo ciekawy sposób. Są tu też organizowane warsztaty np. laboratorium baniek mydlanych, jak powstaje woda.
Wrocławski Teatr Lalek
Tyle czasu się wybieraliśmy i nigdy nie dotarliśmy. W końcu się wyprowadziliśmy 😉 Ale spektakli jest sporo, a dla dzieci od 4 lat wzwyż to już ogrom. W teatrze organizowane są też warsztaty muzyczno-teatralne, m.in. dla dzieci od 1 miesiąca do 3 roku życia.
Narodowe Forum Muzyki
Udało nam się za to dotrzeć do NFM, które też organizuje zajęcia i przedstawienia dla dzieci. Dziubdziak był zachwycony i wytrzymał cały spektakl, bez problemu. Chciałabym wybrać się jeszcze na Dziadka do orzechów 🙂 Dodatkowo NFM organizuje też zajęcia dla maluchów (Gordonki) – były bardzo oblegane i cały czas byliśmy na liście rezerwowej, ale może teraz odbywają się częściej, bo widziałam sporo godzin do wyboru 🙂 Zajęcia są już dla niemowlaków i jeśli mieszkasz we Wrocławiu to warto spróbować z nich skorzystać.
Aquapark
Szczerze mówiąc nie przepadam 😉 Ale jest mnóstwo ludzi, którzy uwielbiają baseny (pewnie większość? 😉 ), a wrocławski aquapark jest bardzo atrakcyjny. Ja już bardzo dawno nie byłam – wolę kameralne baseny, bez atrakcji, ale podejrzewam, że jeszcze kilka lat i pojedziemy, ze względu na Dziubdziaka pokorzystać ze zjeżdżalni, fali wodnych itp.
Rynek
Wrocławski rynek bardzo mi się podoba. Często dodatkową atrakcją są wielkie bańki mydlane. Oprócz tego piękna fontanna, ratusz, piękne kamienice. Uwielbiam też bibliotekę, w której spędziłam mnóstwo czasu! Dla dzieci wybór książek też jest bardzo duży. Wokół rynku sporo restauracji. Fajna baza wypadowa, bo blisko przystanki autobusowe, tramwajowe. Niedaleko znajduje się również kino Nowe Horyzonty, w którym specjalnie dla mam organizowana jest „Wózkownia” czyli kino dla mam z dziećmi. Często seanse połączone są z warsztatami rodzicielskimi. A nieco dalej chodziłam na zajęcia z salsy w chuście 🙂
Muzeum Pana Tadeusza
To jedne z miejsc, w których nie byliśmy. W ogóle niewiele muzeów zwiedziliśmy z Dziubdziakiem i będzie to trzeba nadrobić. Muzeum Pana Tadeusza wydaje się świetnie zorganizowane pod dzieci – widziałam, że jest nawet mapka specjalnie dla dzieci. Zagadki, interaktywne gry, a latem warsztaty dla dzieci. Po przejrzeniu strony internetowej, tak mi się spodobało, że przy następnej okazji, wybierzemy się tam i zaktualizuję wpis 🙂
Dworzec PKP
Nie tylko pociągi, ale piękny budynek. Wprawdzie mi kojarzy się już tylko z podróżami, wsiąść i wysiąść z pociągu 😉 Ale dla dziecka taki duży dworzec to na pewno fajna atrakcja. Organizowane są nawet wycieczki z przewodnikiem, podczas, których można poznać legendy i historie związane z dworcem.
Sky Tower
Z wieży widokowej Sky Tower możesz zobaczyć panoramę miasta. My wynajęliśmy apartament właśnie w tym budynku – ciekawa atrakcja 🙂 W dzień super widok, naprawdę robi wrażenie, a najpiękniejszy w nocy, kiedy zapaliły się wszystkie światła. Jeśli tylko nie masz lęku wysokości to polecam.
Panorama Racławicka
Kolejna atrakcja, którą doceni starszy maluch. Okazja do nauki historii. Robi niesamowite wrażenie. Byłam tam bardzo, bardzo dawno temu, ale pamiętam do teraz.
Szlak krasnali
Krasnali we Wrocławiu jest bardzo dużo (na razie ponad 350). Jest nawet tematycznie Rodzinka Krasnalowa 🙂 Krasnale są obecnie jednym z symboli miasta. Będąc w np. okolicach rynku poszukajcie kilku 🙂 Niedługo, bo we wrześniu będzie też Festiwal Krasnoludków. Dla grup organizowane są też wycieczki, szlakiem krasnoludków z przewodnikiem.
Park linowy
To atrakcja dla starszych dzieci, więc jeszcze przed nami, ale jeśli nie masz u siebie w okolicy takiego miejsca to na pewno godne uwagi.
Muzeum gier komputerów
Kolejna atrakcja dla starszych dzieci. Od razu obok Kolejkowa, o którym pisałam wyżej. Znajdziecie w nim zdobycze pierwszych lat informatyki video rozrywki. Historia komputerów i gier, to na pewno też fajny wybór, może nawet dla przedszkolaka?
Bobolandia i GOjump
Jeśli pada deszcz, a lubisz sale zabaw to dziewczyny polecają Bobolandię. Sale zabaw znajdują się też w wielu centrach handlowych. My nie byliśmy do tej pory w żadnej, ale właśnie o Bobolandii słyszałam najwięcej. We Wrocławiu znajduje się też największy park trampolin w Polsce – GOjump.
Klubokawiarnie
We Wrocławiu znajduje się kilka klubokawiarni dla rodziców. Cały czas pogoda krzyżuje nam plany i się jeszcze nie wybraliśmy, ale jeśli się wybierzemy to zaktualizuję post 🙂 A może Ty chodzisz ze swoim maluchem do któreś z wrocławskich kawiarni i jakąś polecisz w komentarzu? 🙂 Na pewno taka kawiarnia jest fajną opcją, jeśli chcesz spotkać się z koleżanką, bo maluch będzie miał atrakcję,a Wy porozmawiacie sobie spokojnie przy kawie czy koktajlu 🙂 Byłam kiedyś w jednej takiej kawiarni, ale niestety została zlikwidowana. Ze znanych mi klubokawiarni do wyboru są Klubodzieciarnia, Malinkowo, Dzieciolada Dziewczyny polecały też Zieloną Oliwkę w Kiełczowie – ze względu na atrakcje dla dzieci.
Jarmark Bożonarodzeniowy
Wprawdzie to atrakcja, która jest tylko raz w roku, ale od lat tam jeździmy. Bardzo lubię świąteczne jarmarki, a ten we Wrocławiu naprawdę robi wrażenie.
Mimo tego, że byliśmy we Wrocławiu mnóstwo razy i kilka lat tam mieszkaliśmy, jeszcze wszystkiego nie zwiedziliśmy. Kolejne wycieczki przed nami 🙂
Zachęciłam Was do odwiedzenia Wrocławia?
W tym roku odwiedziliśmy Wrocław i przyznam, że miasto to mnie oczarowało 🙂
W nfm są też zajęcia gdzie można się uczyć śpiewać kołysanki dla maluszków, są za darmo, tylko trzeba się zapisać.
Co warto zwiedzić we Wrocławiu – z dziećmi i nie tylko.
https://mamawewroclawiu.blogspot.com/2018/12/miejsca-dla-rodzicow-z-dziecmi-we.html
Podzielono na kategorie: restauracje z kącikiem dla dzieci, bawialnie, obiekty turystyczne, beach bary, rejsy po odrze, zabytkowe kościoły, muzea, dodatkowe atrakcje, atrakcje poza miastem.
artykuł z bloga
https://mamawewroclawiu.blogspot.com/
A Centrum Historii Zajezdnia ??? Rewelacyjne miejsce dla Młodszych i Starszych. 🙂