Ostatnio zorganizowałyśmy z Anną Szczepańską, fotografem z Nysy, jesienną sesję fotograficzną dla mam noszących dzieci w chustach i nosidłach miękkich. Później Ania poprowadziła, krótką prelekcję na temat robienia ładnych zdjęć dzieciom. Pomysł na taki wpis, chodził za mną już od bardzo dawna. Pomyślałam więc, że współpraca z Anią to dobra okazja, by stworzyć wpis właśnie o najważniejszych zasadach, dzięki którym Twoje zdjęcia będą jeszcze lepsze 🙂
Zasada 1
Najlepszy aparat to ten, który masz zawsze przy sobie.
Czasem im bardziej się staramy, tym gorzej wychodzi, a najlepsze zdjęcia wychodzą takie niezaplanowane. Telefon komórkowy prawie zawsze masz przy sobie? Jest to więc szybki i prosty sposób na zachowanie danej chwili na pamiątkę.
(PS. Sama od siebie mogę Ci podpowiedzieć, że sporo daje też przeróbka zdjęć. Ja korzystam z aplikacji Snapseed – dzięki temu, nawet zdjęcia robione telefonem, mogą mieć „to coś” i wyglądać znacznie lepiej niż byłoby to bez filtrów).
Zasada 2
Wykorzystaj moment
Rodzice najlepiej znają swoje dzieci, więc warto wykorzystać momenty, w których wiesz, że zrobienie zdjęcia będzie możliwe. Wykorzystaj moment, kiedy dziecko jest zajęte zabawą, nauczyło się czegoś nowego, uchwycenie emocji, sprawi, że zdjęcie będzie wyjątkowe. Dokumentuj emocje, naturalność, czyli fotografowanie podczas zabawy, a nie zabawa podczas fotografowania.
Zasada 3
Wykorzystaj światło dzienne do robienia zdjęć
Jeśli robisz zdjęcia maluszkowi, możesz podejść do okna, trzymając go na rękach czy kładąc zabawki koło okna. Światło wpadające przez okno rozjaśni postać, a firanka spowoduje zmiękczenie go dodatkowo (firanka staje się swego rodzaju blendą). Robiąc zdjęcia na podwórku nie martw się, że słońce nie świeci – w pochmurny dzień dużo lepiej robi się zdjęcia, ponieważ nie ma ostrego światła, które mogłoby spowodować prześwietlenia oraz mrużenie oczu modeli.
Jeśli fotografujemy w ostrym słońcu, chowaj się w półcieniu/cieniu. Poza tym dzieciakom też to wyjdzie na zdrowie.
Zasada 4
Zadbaj o kompozycję
Rób zdjęcia z poziomu dziecka (nie z góry).
Jeśli maluszek leży rób zdjęcia z poziomu klatki piersiowej lub głowy – nigdy od nóg. Aparat na wysokości oczu.
Wskazówka ode mnie – kadruj tak, żeby nie było widać dziurek w nosie – zawsze wpływa to korzystnie na portret – również osób dorosłych.
Trójpodział
Kadrując zdjęcia, rodzice umieszczają często główny motyw fotografii w centrum kadru – tam bowiem autofocus zazwyczaj „łapie” ostrość, ale umieszczenie motywu poza środkiem obrazu nadaje zazwyczaj kompozycji zdjęcia silniejszy wyraz, niż gdyby obiekt znajdował się dokładnie w centrum.
Istnieje kilka reguł, które sprawiają, że fotografia ma „to coś”. Jednym ze sposobów jest stosowanie – reguły złotego podziału. To podstawowa zasada fotografii. Ideą tej zasady jest określona proporcja podziału . Poniżej przykłady:
Wybór kadru
Zadbaj o porządek z tyłu
Większość ludzi robiąc zdjęcia skupia się na pierwszym planie, jednak tło jest równie ważne, ponieważ to ono nadaje charakteru i indywidualności naszej historii. Zadbaj o to, aby usunąć zbędne przedmioty, chusteczki, pieluchy, kable itp. Oglądający nie będzie odwracał uwagi od tematu zdjęcia.
Unikaj robienia tylko portretów
Każda fotografia zatrzymuje chwile, w związku z czym uniknij robienia zdjęcia z bliska za każdym razem. Później będziesz opowiadać rodzinie, dlaczego na tym zdjęciu dziecko się uśmiecha/płacze… a o ile lepiej byłoby umieścić dziecko w kontekście sytuacji? Niech fotografia mówi sama za siebie i uruchomi wyobraźnię widza.
Nie ucinaj rąk i nóg
Jeśli brakuje Ci miejsca w Kadrze, skoryguj go. Nie ma nic gorszego, niż dziecko bez ręki czy nogi. Jeśli chcesz zrobić zdjęcie malucha w danej sytuacji i nie popełnić wyżej wymienionego błędu – zerknij na poniższy schemat. Zielonymi liniami pokazano miejsca, gdzie można spokojnie kadrować zdjęcie, bez wrażenia, że amputowaliśmy komuś kończynę.
Zasada 5
Wybierz sprzęt
Jeśli chcesz zdecydować się na zakup konkretnego sprzętu zwróć uwagę, by kompakt być mały i poręczny. Lustrzanka powinna mieć trwałe, wymienne obiektywy, dobrą matrycę, szybki AF, stabilizację obrazu. Wykorzystanie możliwości sprzętu zależne jest też od wieku dzieci:
małe dziecko – mała przesłona – postaraj się o ostry pierwszy plan, długie naświetlanie. Długie – ponieważ w zaciszu domowym, przy fotografowaniu najmłodszych nie zaleca się sztucznego światła, zwłaszcza lampy błyskowej. Przy długim naświetlaniu przyda się statyw, żeby nie poruszyć zdjęcia.
duże dziecko – duża przesłona, krótkie naświetlanie (zamrożenie ruchu) – ten schemat sprawdzi się przy już poruszającym się dzieciaczku. Im krótsze naświetlanie, tym większa szansa, ze nasze zdjęcie będzie ostre i „zamrozi ruch” bawiącego się dziecka.
Obiektywy
Jeśli masz lustrzankę i chcesz robić dobre zdjęcia dziecku, oto zestawianie zdjęć robionych obiektywami z określoną ogniskową. Najbardziej do portretów nadają się te z przedziału 50-85 mm. Wtedy nie zniekształcają twarzy:
Zasada 6
Pstrykaj
Pstrykaj dużo zdjęć – praktyka czyni mistrza, a i z kilku ujęć często da się wybrać to, które wyszło najlepiej. Wykorzystaj tryb seryjny, lub jeśli go nie masz zrób wiele ujęć, a później zabierz się za segregację. Sama zdziwisz się jak to samo ujęcie, może inaczej wyglądać na kilku zdjęciach.