Jak dbać o piersi? Zawalcz o swoje zdrowie

healthcare and medicine concept - woman with pink breast cancer awareness ribbon
Październik jest miesiącem walki z rakiem piersi. W Polsce organizowanych jest w tym czasie wiele akcji zwiększających świadomość kobiet na temat profilaktyki tego nowotworu. Ja również chcę dołożyć swoją cegiełkę i zachęcić Cię do dbania o swoje piersi. Statystyki zachorowalności nie są pocieszające, a świadomość wykonywania badań profilaktycznych niestety niewystarczająca. Razem możemy to zmienić.

Październik jest miesiącem walki z rakiem piersi. W Polsce organizowanych jest w tym czasie wiele akcji zwiększających świadomość kobiet na temat profilaktyki tego nowotworu. Ja również chcę dołożyć swoją cegiełkę i zachęcić Cię do dbania o swoje piersi. Statystyki zachorowalności nie są pocieszające, a świadomość wykonywania badań profilaktycznych niestety niewystarczająca. Razem możemy to zmienić 🙂

Rak piersi jest drugim najczęściej diagnozowanym nowotworem na świecie i najczęściej diagnozowanym nowotworem w Polsce. Każdego roku pojawia się 16,5 tysiąca nowych zachorowań. Jest najczęściej diagnozowany u kobiet w wieku 50-69 lat, ale dotyczy coraz młodszych kobiet. W ciągu ostatnich 30 lat, zachorowalność na ten nowotwór wzrosła niemal dwukrotnie wśród kobiet w wieku 20-49 lat.

Główną przyczyną zgonów z powodu tego nowotworu jest zbyt późne wykrycie zmian. Kiedy choroba jest już w zaawansowanym stadium, często niewiele da się zrobić. A można temu zapobiec! Dlaczego tego nie robimy? Nie zawsze chodzi o brak świadomości, czasem jest to tzw. brak czasu lub brak poczucia zagrożenia. I dopiero, kiedy coś się stanie, coś wykryjemy przypadkiem podczas badania u lekarza – wtedy dopiero zaczynamy myśleć o swoim zdrowiu. Zaczynamy się zastanawiać – czy mogłyśmy wykryć tę zmianę wcześniej? Czy mogłoby być inaczej? Żebyś nie musiała się nad tym zastanawiać, zainwestuj swój czas w badania: samobadanie piersi, USG, mammografię – w zależności od tego, w jakim jesteś wieku.

Największe ryzyko zachorowania na raka piersi jest w grupie kobiet w wieku 50-69 lat, ale to nie znaczy, że dopiero wtedy mamy zacząć się badać. Już od 20 r.ż. powinnaś zacząć co miesiąc badać swoje piersi, systematycznie chodzić na USG piersi, a później na mammografię.

Co możesz zrobić dla swoich piersi?

Postaw na zdrowy styl życia

Przyczyny raka piersi nie są do końca poznane, ale znaleziono już wiele czynników, które mogą zwiększać ryzyko jego rozwoju. Do najważniejszych należą m.in. czynniki związane z stylem życia: brak aktywności fizycznej, spożywanie alkoholu, nadwaga, wysokotłuszczowa dieta. Zacznij więc od prowadzenia zdrowego stylu życia – zdrowo się odżywiaj, ruszaj się. Walcz z nadwagą. Ogranicz spożywanie alkoholu. W sumie standard. Teraz jest niejako moda na bycie fit, więc można się super to wpisać i zapobiec nie tylko rakowi piersi, ale i innym chorobom. A do tego cieszyć się zdrową skórą i sylwetką.

Karm piersią

Badania pokazują, że karmienie piersią ma też swój udział w profilaktyce raka piersi – jeśli więc masz taką możliwość karm na zdrowie. Badania wykazały, że karmienie piersią zmniejsza ryzyko wystąpienia raka piersi o 5-10%. Może też obniżyć ryzyko nawrotu choroby nawet o 30%, jeśli kobieta karmiła piersią przed chorobą. Więcej informacji na temat roli karmienia piersi w profilaktyce tego nowotworu przeczytasz u Hafiji.

Badaj się

Niebagatelną rolę w zapobieganiu temu nowotworowi jest jego wczesne wykrycie, które jest możliwe dzięki regularnym badaniom. Zwykle rak piersi rozwija się bezobjawowo, a odpowiednio wcześnie wykryty jest całkowicie uleczalny. O jakich badaniach powinnaś pamiętać?

Samobadanie piersi

Już od 20 r.ż. każda z nas powinna badać swoje piersi – co miesiąc, w pokoju, w łazience, wszędzie tam gdzie mamy chwilę dla siebie. To tylko kilka ruchów do wykonania.  Znając swoje piersi, szybko wykryjesz każdą zmianę. Jak wykonać samobadanie i na jakie zmiany zwrócić uwagę? Zobacz na poniższej grafice. Jest bardzo wszystko fajnie opisane.

samobadanie piersi

źródło zdjęcia: [5]

Badanie piersi przez lekarza

Raz w roku badanie palpacyjne powinno zostać wykonane przez lekarza – możesz poprosić o nie podczas wykonywania cytologii.

USG piersi

USG jest badaniem nieinwazyjnym i bezbolesnym. Na pierwsze USG powinnaś się wybrać w 20 r.ż.  Do 30 r.ż powinno się je powtarzać co 2 lata, a później raz w roku. Dlaczego warto wybrać się na USG? Bo jest to badanie bardziej czułe niż badanie palpacyjne – umożliwia wykrycie guzków, które mają wielkość 3-5 mm, których dotykiem się nie wyczuje.

Mammografia

Polega na wykonaniu zdjęcia, dzięki wykorzystaniu promieni rentgenowskich. Badanie jest bezbolesne, choć wiem, że dla niektórych kobiet do przyjemnych nie należy. Sama jeszcze nie jestem w tym wieku, by ją wykonywać, więc nie mogę ocenić tego ze swojego punktu widzenia. Ale badanie to jest bardzo skuteczne – ocenia się, że skuteczność wykrywania raka sutka za pomocą mammografii wynosi 80%-95%. Może więc nawet jeśli odczuwamy jakiś dyskomfort warto to przeczekać. Od 50 r.ż. powinno się ją powtarzać co 2 lata lub zgodnie z wskazaniami lekarza. Dzięki mammografii można wykryć zmiany wielkości 2-3 mm.

Pamiętaj, z każdą zmianą, która Cię niepokoi powinnaś udać się do lekarza.

Warto się badać. Warto pamiętać. A Ty, kiedy ostatnio badałaś swoje piersi?

Podoba Ci się ten wpis? Polub nas na Facebooku 🙂

Bibliografia:

1.Kordek R. Onkologia- podręcznik dla studentów i lekarzy, Via Medica, Gdańsk, 2007.

2.Stanisławska J., Janikowska K., Stachowska M. i in. Ocena wiedzy kobiet w zakresie profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy, Problemy Higieny i Epidemiologii, nr 97 (1), 2016, s. 38-44.

3.Smaga A., Mikułowska M., Komorowska A. i in. Rak piersi w Polsce – leczenie to inwestycja, Warszawa, 2014.

4. Profilaktyka raka piersi u mamy karmiącej – USG, samobadanie, mammografia – hafija.pl

5. Ministerstwo Zdrowia – Październik miesiącem walki z rakiem piersi

Join the Conversation

10 Comments

    1. says: dziubdziak

      No i dużo zdrowia dla malucha 🙂 Póki co karmię 15 miesięcy i nie widzę żadnych „skutków ubocznych”. Mam nadzieję, że po odstawieniu też się to nie zmieni, choć to chyba właśnie wtedy mogą one ucierpieć, no ale trudno 🙂

    2. Bez przesady, – nawet kobiety, które nie karmiły z wiekiem mają problemy z wyglądem piersi, to naturalne 🙂 Wiadomo, każda z nas jest inna, ale w dzisiejszych czasach mamy tyle rodzajów biustonoszy, takie push-upy, że z pewnością nie będziemy musiały wozić cycków na taczce przed sobą :p

  1. Wstyd się przyznać, ale zawsze zapominam o badaniu piersi, a o USG nawet nie wiedziałam, że mi się należy… Co prawda lekarz badał mi piersi raz na jakiś czas, ale myślę, że to dobry moment, żeby zacząć to robić samodzielnie. Zwłaszcza, że nie jestem już sama na tym świecie i moje cycki są potrzebne też małemu ssakowi (póki co jednemu;)).

Leave a comment
Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.